Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata 2026 odbędą się w Toruniu

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata 2026 odbędą się w Toruniu

Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata 2026 odbędą się w Toruniu
Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata 2026 odbędą się w ToruniuPAP
Lekkoatletyczne HMŚ w 2026 roku zorganizuje Toruń - podała w środę World Athletics. Formalnym gospodarzem imprezy będzie cały region - Kujawy i Pomorze. Polska zorganizuje zawody tej rangi po raz drugi. W 2014 roku HMŚ odbyły się w Sopocie.

Decyzję o przyznaniu Polsce organizacji halowych mistrzostw świata podjęła World Athletics. W Toruniu w 2021 roku odbyły się halowe mistrzostwa Europy. Halowe Mistrzostwa Świata Kujawy-Pomorze 2026 będą drugim tej rangi wydarzeniem w historii polskiej "królowej sportu". W 2014 roku najlepsi zawodnicy globu przyjechali na mistrzostwa świata do Sopotu.

"Z satysfakcją przyjąłem informację o przyznaniu Polsce kolejnej wielkiej imprezy lekkoatletycznej. W marcu 2026 roku do naszego kraju ponownie przyjadą setki zawodników, trenerów czy kibiców z całego świata. Jestem przekonany, że Kujawy i Pomorze wzorowo wywiążą się z postawionego celu i w 2026 roku w Arenie Toruń zorganizują najlepsze w historii halowe mistrzostwa świata" – powiedział prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.

Przypomniał, że Polska drugi raz będzie gospodarzem imprezy tej rangi. "Wszyscy pamiętamy, jakim sukcesem sportowym i organizacyjnym zakończyły się halowe mistrzostwa świata w Sopocie w 2014 roku. Zdobyliśmy wtedy trzy medale, a ze złota cieszyła się Kamila Lićwinko. Myślę, że w roku 2026 o złoto będą mogły postarać się kolejne nasze zawodniczki. Mam na myśli Adriannę Sułek oraz Pię Skrzyszowską" – wskazał Olszewski.

Ciekawostką jest fakt, że w Arenie Toruń położona jest dokładnie ta sama bieżnia, na której startowali uczestnicy HMŚ w Sopocie w 2014 roku.

"Mam nadzieję, że będę mogła wystartować w tych zawodach. Dla mnie start w halowych mistrzostwach świata przed własną publicznością, w rodzinnym regionie to byłoby niezwykłe przeżycie. Z dumą będę też ambasadorką tych zawodów" – przyznała cytowana w komunikacie PZLA Sułek, która rok temu w Belgradzie zdobyła srebrny medal halowych mistrzostw świata w pięcioboju. W tym roku została natomiast halową wicemistrzynią Europy.

Halowe Mistrzostwa Świata Kujawy Pomorze 2026 będą następną wielką imprezą lekkoatletyczną w woj. kujawsko-pomorskim. Przez ostatnie kilkanaście lat na stadionie w Bydgoszczy i w hali w Toruniu odbyły się m.in. dwukrotnie mistrzostwa świata juniorów, dwukrotnie mistrzostwa Europy do lat 23, a także seniorskie halowe mistrzostwa Europy i drużynowe mistrzostwa Europy oraz dziewięć edycji mityngu Orlen Copernicus Cup.

Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński jest przekonany, że przyznanie Toruniowi HMŚ to wynik m.in. doskonałej organizacji mistrzostw Europy pod dachem, a także mityngu Copernicus Cup.

W 2024 roku halowe mistrzostwa świata w LA odbędą się w szkockim Glasgow. HMŚ rozgrywane są od 1985 roku.