Od deportacji Djokovicia po magię Messiego – te historie rozgrzały świat sportu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Od deportacji Djokovicia po magię Messiego – te historie rozgrzały świat sportu
Od deportacji Djokovicia po magię Messiego – te historie rozgrzały świat sportu
Od deportacji Djokovicia po magię Messiego – te historie rozgrzały świat sportuAFP
Od wydalenia Djokovicia do Messiego unoszącego puchar w czarno-złotym biszcie. Oto 10 niezwykłych historii światowego sportu, które zapamiętamy z 2022 roku.

Djoković na wylocie

Właśnie powrócił do Australii, ale ręczy, że tamtej historii nigdy władzom kraju z antypodów nie zapomni. Novak Djoković w styczniu pojawił się w Melbourne, by zagrać w Australian Open. Jednak Serbowi cofnięto wizę po tym, jak wydało się, że nie ma szczepienia przeciwko koronawirusowi. Dojoković trafił do aresztu domowego w hotelu dla uchodźców, po czym został deportowany z kraju.

Następnie Serb otrzymał zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych, co powstrzymało go przed grą w US Open. Zdołał za to wygrać na kortach londyńskiego Wimbledonu w lipcu, już po raz siódmy. Czy odbije sobie straty z zeszłego roku? Liczy, że podczas nadchodzącego Australian Open wygra 22. turniej wielkoszlemowy.

Walijewa w centrum skandalu dopingowego

Kamiła Walijewa stała się obiektem zainteresowania przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie z bardzo nieodpowiednich powodów. Mająca wówczas 15 lat Rosjanka skradła serca, gdy jako pierwsza w historii wykonała poczwórny skok podczas igrzysk. Zespół rosyjski zdobył złoto, jednak u Walijewej wykryto trimetazydynę, która jest zakazana z racji podnoszenia wytrzymałości organizmu.

Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) umożliwił łyżwiarce kontynuowanie zawodów z racji młodego wieku, ale nie zwolnił z zarzutów dopingowych. Zawodniczka kilkakrotnie przewróciła się w finale indywidualnym i skończyła na czwartym miejscu.

Wygnańcy z Rosji

Po lutowej inwazji na Ukrainę, Rosję i sprzyjającą jej Białoruś spotkała banicja ze świata międzynarodowego sportu. Rosjan usunięto z klubowych rozgrywej UEFA, Mistrzostw Świata 2022, z lekkoatletycznych mistrzostw świata, a w tenisie z turnieju w Wimbledonie. Jak na ironię, urodzona w Rosji Jelena Rybakina – reprezentując Kazachstan – wygrała w singlu. Napięcie widać było również podczas US Open, gdy Marta Kostiuk odmówiła uściśnięcia ręki Wiktoryji Azarence.

Chaos podczas finału Ligi Mistrzów

Stade de France w Paryżu pogrążył się w chaosie 28 maja, gdy tysiące kibiców Liverpoolu nie były w stanie wejść na trybuny. Atakowani gazem pieprzowym przez policjantów kibice mieli bilety, a byli traktowani jakby próbowali wtargnąć nielegalnie. Zarzuty wobec fanów The Reds zostały później oddalone, a organizatorzy i zabezpieczający wydarzenie spotkali się z potępieniem za fatalną organizację meczu.

Dochodzenie przeprowadzone przez francuski senat zaprzeczyło twierdzeniom UEFA i rządu Francji, jakoby główną przyczyną niepokojów byli fani z Anglii bez biletów. Przeciwnie, śledztwo wskazało na serię błędów po stronie władz i UEFA, które były nieprzygotowane i bardzo słabo egzekwowały procedury zabezpieczenia wydarzenia.

Pływanie ratuje życie

Gdy amerykańska pływaczka artystyczna Anita Alvarez (25) straciła przytomność podczas występu solowego w Budapeszcie, jej trenerka Andrea Fuentes zanurkowała na ratunek. W szortach i koszulce Fuentes dotarła na dno basenu i wyciągnęła swoją podopieczną na powierzchnię. "Chyba nie oddychała co najmniej dwie minuty, ponieważ jej płuca były pełne wody" – mówiła Fuentes. Ze względów bezpieczeństwa pływaczce nie zezwolono na dalszy udział w zawodach

Golf podzielony przez LIV

Zbudowany na saudyjskich pieniądzach golfowy tour LIV Golf wystartował w lipcu, dzieląc środowisko. Obietnicami wielomilionowych nagród udało się przyciągnąć Dustina Johnsona, Phila Mickelsona, Brooksa Koepkę czy Brysona DeChambeau. Nowy cykl zawodów został szeroko uznany za sportswashing Arabii Saudyjskiej, czyli poprawę wizerunku przez sport. W odwecie amerykańskie cykle zawiesiły wszystkich członków, którzy przeszli do LIV.

Pożegnanie Rogera i Sereny

Tenis pożegnał swoje największe gwiazdy. Roger Federer, niemogący pozbyć się kontuzji kolana, zakończył karierę we wrześniu, w wieku 41 lat. Wygrał 20 turniejów wielkoszlemowych – to osiągnięcie zostało później pobite przez Nadala i Djokovicia. Federer ma w sumie 103 tytuły tenisowe i wygrał ok. 130 milionów dolarów w nagrodach.

Serena Williams nie pozwoliła sobie na słowo "emerytura", gdy rozgrywała swoje ostatnie zawody US Open. Również w wieku 41 lat, zapowiedziała "rozwój" poza tenisem. Ma na koncie 23 wielkoszlemowe tytuły, była numerem jeden na świecie przez 319 tygodni, a według Forbesa w 2022 była "warta" ok. 260 milionów dolarów.

Skandal szachowy

Amerykański arcymistrz szachowy Hans Niemann został oskarżony przez Norwega Magnusa Carlsena o oszukiwanie. Niemann wytoczył więc proces firmie Carlsena (Play Magnus Group), Danny’emu Renschowi z chess.com oraz Hikaru Nakamurze, żądając w sumie 100 milionów dolarów zadośćuczynienia za pomówienie.

Carlsen publicznie oskarżył Niemanna o oszustwo, podczas gdy chess.com opisało w artykule, że 19-letni Amerykanin "prawdopodobnie oszukiwał ponad 100 razy" podczas pojedynków online.

Najnowsze marzenie Messiego

Lionel Messi poprowadził Argentynę do historycznej chwały, pokonując w finale Mistrzostw Świata 2022 Francję. Mecz uznawany za jeden z najlepszych w historii finałów zakończył się dopiero po karnych, przy stanie 3:3 w dogrywce.

Wirtuozeria Argentyńczyka scementowała jego status jako największego piłkarza naszej ery, co pozwala stawiać go w jednym rzędzie z Pele czy Maradoną. Jednocześnie wielki finał zwieńczył wyjątkowo kontrowersyjny turniej, w którym nawet nałożony na Messiego po wygranej biszt był sprzeczny z wewnętrznym regulaminem FIFA.