Złoty gol Weisera - Werder Brema wygrywa w Monachium z Bayernem po raz pierwszy od 16 lat

Werder Brema w szczęściu, niespodziewane zwycięstwo w Monachium.
Werder Brema w szczęściu, niespodziewane zwycięstwo w Monachium.Profimedia
To był mecz, w którym przewidywała wysokie zwycięstwo monachijczyków. Nie bez powodu, ponieważ Brema traci wiele bramek podczas swoich wizyt w Monachium. Dziś jednak plan meczowy trenera Ole Wernera zdawał się działać od początku do końca. Po tym, jak bramka Justina Njinmaha (25. minuta) została anulowana przez VAR, to Mitchel Weiser (59. minuta) strzelił zwycięskiego gola.

Bez iskry, bez polotu, ale z dużą dozą frustracji: szokująco słaby FC Bayern doznał otrzeźwiającej porażki 0:1 ze skazywanym na pożarcie Werderem Brema. Stracił cenne punkty w walce o tytuł z liderami Bundesligi, Bayerem Leverkusen. Drużyna trenera Thomasa Tuchela jest teraz siedem punktów za Werkself i znajduje się pod prawdziwą presją przed środowym mecze z Unionem Berlin (20:30). Aby uniknąć kolejnej przykrej niespodzianki, monachijczycy będą musieli znacznie poprawić swoją dyspozycję.

Sprawdź komplet statystyk meczu Bayern-Werder

Wyjściowe składy i noty za mecz Bayern-Werder
Wyjściowe składy i noty za mecz Bayern-WerderFlashscore

Złoty gol Mitchela Weisera

Mitchel Weiser dał odważnemu Werderowi zasłużone prowadzenie w 59. minucie. Bayern nie był w stanie odwrócić losów meczu pomimo desperackiej ofensywy w końcówce i pozostał bez ligowego gola u siebie po raz pierwszy od czterech lat. Werder przerwał też serię 28 meczów bez porażki u siebie. Brema pokonała swoich niegdysiejszych rywali do tytułu po raz pierwszy od września 2008 roku.

Po krótkim zgrupowaniu w Portugalii, Tuchel zgodnie z oczekiwaniami mógł skorzystać z usług Matthijsa de Ligta, który niedawno doznał lekkiej kontuzji. Joshua Kimmich, który był nieobecny w Faro z powodów osobistych, również rozpoczął mecz. Eric Dier, świeżo pozyskany z Londynu, po raz pierwszy znalazł się w składzie Bayernu. Podobnie jak Thomas Müller i Leon Goretzka, Anglik znalazł się jednak początkowo tylko na ławce rezerwowych.

Przez długi czas nie było widać tak chwalonego polotu złapanego ponoć w Portugalii. Bayern miał wyraźne trudności z wprowadzeniem do gry swojego "niezwykle wysokiego poziomu wyszkolenia" (Tuchel).

Brema, która grała bez Leonardo Bittencourta i Marvina Duckscha (obaj zawieszeni), była bardziej zdeterminowana od samego początku. Jens Stage (9. min) nie zdołał pokonać Manuela Neuera z rzutu wolnego, a niedługo później Dayot Upamecano musiał wybijać strzał Nicka Woltemade'a w jeszcze bardziej awaryjnej sytuacji.

Werder z zaskakująco silnym ciągiem na bramkę

Neuer również świetnie wybronił odbity strzał Weisera. Mało tego, monachijczycy mieli szczęście, że gol Justina Njinmaha z 25. minuty został anulowany po dowodach wideo z powodu wcześniejszego faulu. A Bayern? Ciągle się zacinali. Ich akcje były zbyt wolne i zbyt przejrzyste. Poza szansą Upamecano, którą wybronił Michael Zetterer (28. min), dobrze zorganizowana obrona Bremy nie miała problemów z odpieraniem słabo przeprowadzanych ataków Monachium.

Obrona Bayernu pozostała ospała po przerwie. Główny snajper Harry Kane był w dużej mierze nieobecny, poza jednym strzałem (50. min). Nie było prawie nic od Jamala Musiali, Leroya Sane i spółki. Kara nastąpiła szybko, gdy Weiser strzelił potężnym uderzeniem pod poprzeczkę. Tuchel zareagował i wprowadził Müllera, Mathysa Tela i Goretzkę. Przestawił się również na trójkę z tyłu. Presja wzrosła, ale główka Kane'a (72. min) została wyczyszczona przez Bremeńczyków. Tel zmarnował z kolei potrójną szansę (87, 88 i 95. minuta).

Z czysto kronikarskiego obowiązku odnotowujemy również wejście Dawida Kownackiego. Polski napastnik zastąpił Romano Schmida w 84. minucie. Od wejścia zdążył jedynie zaliczyć jedno udane podanie i dwa wygrane pojedynki o piłkę, w tym jeden powietrzny. To wciąż stracony sezon młodego ofensora.