Kto zagra w Premier League? Scenariusze baraży na finiszu Championship

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Kto zagra w Premier League? Scenariusze baraży na finiszu Championship

Sunderland - Patrick Roberts (L) i Amad Diallo
Sunderland - Patrick Roberts (L) i Amad DialloProfimedia
W jednym z najbardziej dramatycznych finałów sezonu Championship od wielu lat, nie mniej niż pięć zespołów walczy o pozostałe dwa miejsca barażowe. Zapowiada się fascynująca rywalizacja do ostatniej minuty.

Dwie drużyny z grona Coventry, Millwall, Sunderland, Blackburn i West Brom zajmą piąte i szóste miejsce w lidze, zapewniając sobie tym samym miejsce w barażach Championship i szansę na dotarcie do Premier League na sezon 2023/24. Burnley i Sheffield United mają już zapewniony awans, natomiast Luton i Middlesbrough mają zagwarantowane odpowiednio trzecie i czwarte miejsce przed barażami.

Wyścig o lokaty play-off był pełen zwrotów akcji w ostatnich tygodniach. Do tego stopnia, że wszystko rozstrzygnie się 8 maja, w ostatniej kolejce. Blackburn wydawało się być pewniakiem do zajęcia miejsca w pierwszej szóstce, ale nie udało im się wygrać żadnego z ostatnich ośmiu meczów - wliczając w to stratę punktów w doliczonym czasie gry po golu bramkarza (!) Coventry i zdobycie samobójczej bramki w 94. minucie meczu z Preston (oba remisy 1:1). Ich ostatni mecz sezonu jest przeciwko Millwall, którzy obecnie zajmują szóste miejsce, z przewagą dwóch punktów.

Sunderland prawie wypadł z wyścigu w ostatnią sobotę, dopóki w 95. minucie Partick Roberts nie przywrócił ich nadziei w remisie 2:2 z Watford. Rozbieg przed finałem był niewiarygodny, a wszystko skończy się w poniedziałek po południu. Oto możliwe wyniki, gdy ostatnia piłka zostanie kopnięta.

Aktualna tabela Championship
Aktualna tabela ChampionshipFlashscore

 

Coventry

Coventry ma z pozoru najłatwiejszą drogę do baraży. Błękitni wchodzą w ostatnią kolejkę na piątym miejscu i zagrają na wyjeździe przeciwko Middlesbrough (czwarte). Wystarczy, że unikną porażki, a ich miejsce w pierwszej szóstce zostanie potwierdzone.

Millwall

Londyński klub zajmuje obecnie szóstą lokatę i w dniu finałowym zmierzy się z Blackburn. Jeśli wygrają, będą mieli zagwarantowane miejsce w pierwszej szóstce i nie będą musieli martwić się o wyniki w innych pojedynkach. Remis może wystarczyć, jeśli zarówno West Brom jak i Sunderland nie wygrają swoich spotkań.

Sunderland

Po zajęciu piątego miejsca w League One w poprzednim sezonie, Czarne Koty nieco szczęśliwie zagrały w Championship. Ich szanse na baraże wydawały się odległe na początku sezonu, dziś jednak są coraz bardziej realne. Jeśli wygrają mecz z Preston, będą potrzebować straty punktów Millwall z Blackburn, by zająć szóste miejsce.

Jeśli Coventry przegra z Middlesbrough, a Sunderland wygra swój mecz, zajmą piąte miejsce dzięki bilansowi strzelonych bramek. Brak zwycięstwa sprawi, że strona Tony'ego Mowbraya pozostanie w drugiej lidze na kolejny sezon.

West Brom

The Baggies znajdują się w podobnej sytuacji jak Sunderland, potrzebując zwycięstwa w meczu ze Swansea oraz tego, by Millwall straciło punkty z Blackburn. Wynik Coventry również może mieć wpływ na ich końcową pozycję. Jeśli zostaną pokonani przez Middlesbrough, a West Brom wygra, znajdzie się nad nimi bilansem bramkowym. Jeśli wygra Sunderland, Baggies będą musieli liczyć na porażki Coventry i Millwall (jeśli jednocześnie sami wygrają).

Blackburn

Pomimo słabej passy, Blackburn wciąż bierze udział w wyścigu o awans. Muszą wygrać swój mecz z Millwall i mieć nadzieję, że Sunderland zgubi punkty z Preston. Na dodatek potrzebują, aby West Brom stracił punkty ze Swansea. Nawet jeśli Coventry przegra, ich różnica bramek będzie znacznie lepsza niż Blackburn - co przekreśla wszelkie nadzieje na dogonienie ich.