Część grup zakończyła już eliminacje, Lukaku pobił rekord bramkowy

Część grup zakończyła już eliminacje, Lukaku pobił rekord bramkowyAFP
W niedzielę zakończyła się rywalizacja w czterech grupach eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2024. Jako ostatnia z tego grona awans wywalczyła Serbia. Strzelecki rekord kwalifikacji ustanowił natomiast Belg Romelu Lukaku, który zdobył łącznie 14 goli.

Przed ostatnią kolejką w grupie G Serbia potrzebowała co najmniej remisu w meczu z Bułgarią u siebie i cel osiągnęła. Bramki dla gospodarzy zdobyli Milos Veljkovic w 17. minucie i Srdjan Babic w 82. Dla Bułgarii trafili Georgi Rusew (59) oraz Kirił Despodow (69).

Spotkanie rozegrano na niewielkim obiekcie w Leskovacu i przy pustych trybunach. Brak kibiców to efekt kary nałożonej przez UEFA za ich rasistowskie zachowanie podczas październikowego meczu z Czarnogórą.

Ostatecznie Serbia, która jako samodzielne państwo po raz pierwszy przeszła kwalifikacje Euro, pojechałaby na turniej do Niemiec nawet w przypadku porażki, bo Czarnogóra nie zdołała wygrać na wyjeździe z Węgrami. Goście co prawda prowadzili do przerwy po golu Slobodana Rubezica, ale w drugiej połowie, pewni już udziału w turnieju finałowym gospodarze odpowiedzieli dwiema bramkami Dominika Szoboszlaia i jedną Zsolta Nagy'a.

Węgrzy eliminacje zakończyli bez porażki. Niepokonani są od września ubiegłego roku, łącznie w 12 spotkaniach.

Lukaku natomiast strzelając 14 goli poprawił osiągnięcie reprezentanta Irlandii Północnej Davida Healy'ego z kwalifikacji do Euro 2008 i Roberta Lewandowskiego z kampanii przed Euro 2016. Obaj zdobyli po 13 bramek.

W niedzielę Belgia pokonała u siebie Azerbejdżan 5:0, a Lukaku cztery trafiania zaliczył już w pierwszej połowie, po czym w przerwie został zmieniony. Napastnik Romy na listę strzelców wpisywał się między 17. a 37. minutą. Wynik meczu w 90. minucie ustalił Leandro Trossard. Z grupy F już wcześniej awans zapewniły sobie Belgia i Austria.

Emocji nie było też w dwóch pozostałych grupach rywalizujących tego dnia. Z grupy A awansowały Hiszpania i Szkocja. Na zakończenie ekipa z Półwyspu Iberyjskiego wygrała u siebie z Gruzją 3:1, a Szkoci na własnym obiekcie zremisowali z Norwegami 3:3.

Zmagania w grupie J z kompletem 30 punktów i niesamowitym bilansem bramek 36-2 zakończyła Portugalia. W Lizbonie pokonała Islandię 2:0 notując dziesiąte zwycięstwo w dziesiątym meczu. Z drugiego miejsca awansowała Słowacja, która wygrała na wyjeździe z Bośnią i Hercegowiną 2:1.