Hiszpania - Anglia, czyli gol Zarry, Mistrzostwa Europy 1996 i pierwsza Liga Narodów

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Hiszpania - Anglia, czyli gol Zarry, Mistrzostwa Europy 1996 i pierwsza Liga Narodów

Alan Shearer i Rafa Alkorta podczas Euro 1996 w Anglii.
Alan Shearer i Rafa Alkorta podczas Euro 1996 w Anglii.AFP
Finał mistrzostw Europy to dla Hiszpanii szansa na zatoczenie pełnego koła po pokonaniu w turnieju trzech zwycięzców mistrzostw świata - Włoch, Niemiec i Francji.

Hiszpania - Anglia to bezprecedensowy pojedynek w finale. W rzeczywistości nie jest to mecz, który powtarzał się zbyt często w oficjalnych rozgrywkach.

Spośród 27 historycznych spotkań pomiędzy obiema drużynami, 19 miało miejsce w meczach towarzyskich. Ostatnie, w listopadzie 2016 roku na Wembley. Łącznie wyniki rozłożyły się na dziewięć zwycięstw Anglii, osiem zwycięstw Hiszpanii i dwa remisy.

Gol Zarry

Pierwszy mecz Hiszpania-Anglia w oficjalnych rozgrywkach odbył się w 1950 roku na Mistrzostwach Świata w Brazylii, gdzie Hiszpania zajęła czwarte miejsce, co do Mistrzostw Świata w RPA było najlepszym wynikiem tej reprezentacji na mundialach. Oba zespoły spotkały się wtedy w fazie grupowej, a o zwycięstwie zdecydował legendarny gol Zarry.

"W mojej karierze było wiele ważnych bramek, ale ze względu na to, co oznaczały, ta, która wyeliminowała Anglię na Mistrzostwach Świata w 1950 roku w Brazylii, była najważniejsza" - powiedział bohater gazecie ABC.

Później obie kadry rywalizowały też na mistrzostwach świata w 1982 roku w Hiszpanii w drugiej rundzie grupowej. Wówczas padł bezbramkowy remis. 

Rzuty karne na starym Wembley

Mecz na Stadionie Olimpijskim w Berlinie będzie trzecim meczem Hiszpania-Anglia na Mistrzostwach Europy. Pierwszy odbył się we Włoszech w 1980 roku na San Paolo w Neapolu. Anglicy wygrali 2:1 dzięki bramkom Brookinga i Woodcocka. 

Najbardziej pamiętny pojedynek miał miejsce na starym Wembley podczas Mistrzostw Europy 1996 w Anglii. Hiszpania Clemente'a, w której grali Hierro, Nadal, Kiko i Julio Salinas. Przeciwko Anglii z Shearerem, Sheringhamem, McManamanem i Gascoigne'em. Mecz zakończył się bezbramkowo, a w rzutach karnych Hierro i Nadal spudłowali, więc powrót futbolu do domu trwał aż do półfinału, w którym gospodarze przegrali z Niemcami, również w rzutach karnych.

Ponadto odbyły się dwa pojedynki w eliminacjach do Mistrzostw Europy 1968 we Włoszech, z których oba wygrali Anglicy.

Liga Narodów

Pierwsza edycja Ligi Narodów w 2018 roku zbiegła się z debiutem Luisa Enrique w roli trenera reprezentacji na nowym Wembley. Hiszpania wygrała 2:1, gdy Saúl i Rodrigo Moreno odrobili straty po wczesnym golu Rashforda.

Jednak na Benito Villamarin Anglia wygrała 3:2, co ostatecznie okazało się decydujące dla ich kwalifikacji do czołowej czwórki.  Trzy Lwy prowadziły 3:0 w połowie meczu dzięki dwóm asystom Kane'a, przy czym Sterling strzelił dwa razy, a Rashford raz. Paco Alcácer i Sergio Ramos doprowadzili do wyrównania, ale to nie wystarczyło.

Teraz nadchodzi finał Mistrzostw Europy, pojedynek, który przejdzie do historii obu drużyn. Jeśli Hiszpania wygra, zdobędzie swój czwarty tytuł na kontynencie i stanie się krajem z największą liczbą tytułów. Jeśli wygra Anglia, będzie to pierwszy raz w ich historii, kiedy wygrają Mistrzostwa Europy.