Hiszpania i Anglia zagrają w bezprecedensowym finale Mistrzostw Europy, jaki jest ich bilans?

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Hiszpania i Anglia zagrają w bezprecedensowym finale Mistrzostw Europy, jaki jest ich bilans?

Gareth Southgate był na boisku w ćwierćfinale w 1996 roku
Gareth Southgate był na boisku w ćwierćfinale w 1996 rokuProfimedia
Finał Mistrzostw Europy UEFA 2024 odbędzie się pomiędzy Hiszpanią i Anglią w najbliższą niedzielę o godzinie 21:00 na Olympiastadionie w Berlinie. To bezprecedensowe starcie w kontynentalnym turnieju, ale drużyny spotykały się już podczas wielkich turniejów. Co ciekawe, na Euro Anglicy zawsze wygrywali.

Hiszpania będzie chciała zdobyć swój czwarty tytuł i zostać najczęstszym mistrzem Europy wszech czasów. La Roja zdobyła tytuł w 1964, 2008 i 2012 roku, a w finale w 1984 roku zajęli drugie miejsce po porażce z Francją.

Śledź mistrzostwa Europy na Flashscore

Tymczasem Anglia rozegrała tylko jeden finał: w 2021, kiedy przegrała z Włochami w rzutach karnych na Wembley. Angielska drużyna szuka swojego pierwszego tytułu mistrza Europy i gdyby nie imponujący środowy półfinał, pewnie mało kto wierzyłby, że ten cel jest realny.

Rekord Hiszpania vs Anglia

Hiszpania i Anglia spotkały się w swojej historii 27 razy. Odnotowano 13 zwycięstw Anglików i 10 Hiszpanów, a także cztery remisy. W 1996 roku na Wembley odbył się ćwierćfinał mistrzostw Europy pomiędzy tymi ekipami. Anglia wygrała 4:2 w rzutach karnych po remisie 0:0 w regulaminowym czasie gry. 

Finaliści z 2024 roku spotkali się również w edycji 1980, ale w fazie grupowej. Anglia pokonała Hiszpanię 2:1 na Stadio San Paolo we włoskim Neapolu.

Ostatnie mecze pomiędzy Hiszpanami i Anglikami
Ostatnie mecze pomiędzy Hiszpanami i AnglikamiFlashscore

Kolejne ważne spotkanie w historii rywalizacji Anglików i Hiszpanów miało miejsce w kwalifikacjach do mistrzostw Europy UEFA w 1968 roku. Angielska drużyna wygrała zarówno w Londynie, jak i Madrycie i zapewniła sobie miejsce w turnieju. W tamtym czasie tylko cztery drużyny kwalifikowały się do finałów.

Hiszpania i Anglia nie spotkały się od prawie sześciu lat, od fazy grupowej Ligi Narodów 2018/19. Odniosły po jednym zwycięstwie, zawsze wynik był na korzyść drużyny przyjezdnej.

Hiszpania - Anglia na mistrzostwach Europy

18.6.1980 - Hiszpania 1:2 Anglia (faza grupowa)

22.6.1996 - Hiszpania 0:0 (2:4 p.k.) Anglia (ćwierćfinał)

Ogólny bilans meczów Hiszpania - Anglia

- Mecze: 27

- Zwycięstwa Anglii: 13

- Zwycięstwa Hiszpanii: 10

- Remisy: 4

- Gole dla Anglii: 45

- Bramki Hiszpanii: 32