Lyon, Wisła, Kaiserslautern i Mallorca, czyli niespodziewane powroty do walki o puchar

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Lyon, Wisła, Kaiserslautern i Mallorca, czyli niespodziewane powroty do walki o puchar
Wisła Kraków po wielu latach bez tytuły zagra o Puchar Polski, mimo że obecnie nie gra w Ekstraklasie
Wisła Kraków po wielu latach bez tytuły zagra o Puchar Polski, mimo że obecnie nie gra w EkstraklasieProfimedia
Kiedyś czołowe kluby w swoich krajach – a nawet dominatorzy –  a obecnie średniacy ligowi czy zespoły grające w niższych ligach. Dla kilku znanych drużyn w Europie ten sezon może być przełomowy, bo wracają do gry o puchar po kilkunastu latach przerwy. 

Sezon 2023/24 przyniósł ciekawe rozstrzygnięcia w kilku europejskich krajach w rozgrywkach pucharowych. Do meczu o trofeum dotarły zespoły, które jeszcze nie tak dawno, a może już dawno, walczyły o mistrzostwa czy podium na koniec sezonu. Obecnie przeżywają kryzysy, a ich gabloty z trofeami od dawna pokrywa kurz. Co ciekawe trzy z czterech przedstawionych poniżej klubów grały w finałach krajowego pucharu w 2003 roku…   

Wisła Kraków – najlepszy polski zespół pierwszej dekady XXI wieku

Wisła Kraków to polski hegemon z pierwszej dekady XXI wieku. Popularna Biała Gwiazda w latach 2001-2011 zdobyła aż siedem tytułów mistrzowskich (13 w całej historii). Dodatkowo wygrała Puchar Polski w 2002 i 2003 roku. Ostatni raz w finale grała jednak w 2008 roku. 

Drużyna z Krakowa od 2011 roku czeka na jakikolwiek sukces na krajowym podwórku. Klub w ostatnich latach zmagał się z ogromnymi problemami finansowymi, przed upadkiem uratował go m.in. były piłkarz Jakub Błaszczykowski. Wisła na początku 2019 roku również dzięki wielkiemu wsparciu kibiców pozostała na mapie piłkarskiej Polski, ale od 2022 roku znajduje się na drugim szczeblu rozgrywkowym po spadku z Ekstraklasy. 

Kibice są głodni sukcesów, co pokazał mecz półfinału Pucharu Polski, gdzie wyprzedany został cały stadion, a 33 tysiące fanów poniosło zespół do zwycięstwa 2:1 z Piastem Gliwice. Wisła wróciła do finału Pucharu Polski po 16 latach przerwy, a od jej ostatniego tytułu mistrzowskiego minęło już 13 lat. Kibice, władze i piłkarze chcą powtórzyć sukces z 2003 roku, kiedy Wisła po raz ostatni wzniosła Puchar Polski w górę. 

Olympique Lyon – francuski dominator 

Wszyscy pamiętamy Lyon z początku XXI wieku, kiedy ten zespół dominował w lidze francuskiej, a nikt nie był w stanie zbliżyć się do jego poziomu. Zdobyli oni siedem tytułów mistrzowskich w latach 2002-2008. Sezon 2007/08 zakończyli dubletem i wtedy po raz ostatni Lyon był najlepszy w rozgrywkach ligowych. 

Od 2008 muszą oni oglądać plecy swoich rywali. Ostatni duży sukces Olympique odniósł w 2012 roku, kiedy zdobył piąty w historii Puchar Francji. Teraz po 12 latach przerwy kibice z Lyonu ponownie staną przed szansą zdobycia trofeum. Ich rywalem będzie PSG

Lyon ten sezon zaczął katastrofalnie, bo przez kilkanaście kolejek nie mógł wydostać się ze strefy spadkowej, a obecnie plasuje się  na 10. miejscu w tabeli Ligue 1. Jeśli jednak zdobędą krajowy puchar, to fatalny sezon ligowy zostanie im wybaczony – oczywiście jeśli unikną spadku – ale na razie się na niego nie zanosi. 

1. FC Kaiserslautern – postrach w Niemczech w latach 90. 

Kaiserslautern swoje największe sukcesy odnosiło w latach 90. XX wieku. Wtedy był to czołowy klub na krajowym podwórku. Czerwone Diabły zostawały mistrzem Bundesligi w 1991 i 1998 roku, do tego były wicemistrzem w 1994 roku. Łącznie czterokrotnie były najlepszym klubem w Niemczech (1951, 1953, 1991, 1998).

Po raz ostatni Kaiserslautern grało o krajowe trofeum w 2003 roku. Był to ich jedyny mecz o tytuł w XXI wieku. Ulegli wtedy 1:3 Bayernowi Monachium, a po 21 latach przerwy zagrają w Berlinie o puchar przeciwko Bayerowi Leverkusen, który w całej historii wygrał tylko jeden DFB Pokal w 1991 roku. Czerwone Diabły świętowały triumf w Pucharze Niemiec w 1990 i 1996 roku. 

Łącznie Kaiserslautern w latach 90. zdobyło cztery tytuły. (mistrzostwo – 1991, 1998, puchar 1990 i 1996 rok). Obecnie grają oni w 2. Bundeslidze po tym, jak w tamtym roku awansowali z trzeciego poziomu rozgrywkowego, jednak w tej chwili znajdują się w dolnej części tabeli i bronią się przed ponownym spadkiem. 

RCD Mallorca – czołowy hiszpański klub na przełomie wieków

Real Mallorca w swojej historii nie może pochwalić się takimi sukcesami na krajowym podwórku, jak wyżej wymienione zespoły, nie mniej jednak na przełomie wieków była to czołowa drużyna w Hiszpanii. 

Mallorca w 1999 i 2001 roku kończyła rozgrywki ligowe z medalem, zajmując trzecie miejsce. Do tego klub dołożył Superpuchar Hiszpanii w 1998 roku. Grali wtedy w finale Pucharu Króla, gdzie przegrali z Barceloną, która wtedy wywalczyła też tytuł mistrzowski, dlatego o superpuchar grał finalista krajowego pucharu. Mallorca wzięła wtedy rewanż na Blaugranie i pozbawiła ich tytułu. 

Ostatni sukces ekipa z Baleary odniosła w 2003 roku. Wtedy pokonali 3:0 Recreativo Huelva, odnosząc swój największy sukces w historii. Mallorca od sezonu 1997/98 do 2012/13 nieprzerwanie grała w najwyższej klasie rozgrywkowej. Przez prawie 10 lat nie mogła wrócić do LaLiga, po drodze zaliczając jeszcze spadek do 3. ligi, ale od 2021 roku ponownie gra z najlepszymi zespołami w Hiszpanii. 

To 2003 czy 2024 rok? 

Tak, jak wspomniałem na wstępie ostatnie wielkie sukcesy Wisła Kraków, Mallorca czy Kaiserslautern w krajowym pucharze odniosły właśnie w 2003 roku. Wtedy Wisła po raz ostatni wygrała Puchar Polski, Mallorca zdobyła Puchar Hiszpanii, a Kaiserslautern grało o Puchar Niemiec. Od tamtej pory tylko Wisła w 2008 roku grała o to trofeum, ale ostatecznie go nie zdobyła. 

Czy Wisła i Mallorca po 21 latach ponownie podniosą w górę krajowy puchar? Okaże się już niedługo, bo Puchar Hiszpanii zostanie rozegrany już 6 kwietnia, a Puchar Polski 2 maja. Dłużej poczekamy na finały Pucharu Niemiec i Francji, bo one odbędą się 25 maja.