Real Valladolid spada z LaLiga po dramatycznej walce, Barcelona przegrywa z Celtą VigoAFP
Real Valladolid spadł z LaLiga w ostatnim dniu sezonu, podczas gdy mistrz kraju, Barcelona, zakończyła swoją kampanię porażką 1:2 z walczącą o utrzymanie Celtą Vigo. Pozostanie w lidze zapewniła sobie także m.in. Valencia, a kibice na Benito Villamarin pożegnali legendarnego Joaquina.

Sześć zaniepokojonych swoim losem drużyn przystąpiło do ostatniego weekendu rozgrywek z nadzieją na uniknięcie spadku, a pięć odetchnęło z ulgą, gdy należący do Ronaldo Real Valladolid zremisował u siebie 0:0 z Getafe i spadł na 18. miejsce w tabeli, kończąc sezonowy pobyt w LaLiga.

Na Balaidos w Vigo piłkarze Celty, którzy walczyli o utrzymanie, objęli prowadzenie w 42. minucie spotkania, kiedy Gabri Veiga w dynamicznym rajdzie przecisnął się obok obrońców Marcosa Alonso i Andreasa Christensena, a następnie posłał piłkę w dolny róg bramki strzeżonej przez Marca-Andre ter Stegena.

Zachęcona możliwością zapewnienia sobie bezpieczeństwa, Celta przejęła kontrolę nad meczem, przeprowadzając falę ataków, zanim Veiga podwyższył prowadzenie dośrodkowaniem, które szczęśliwie wpadło do siatki w 65. minucie rywalizacji.

Xavi dokonał wielu zmian w drugiej połowie w zespole Barcy, a jeden z rezerwowych, Ansu Fati, zdobył gola w 79. minucie, jednak Celta utrzymała wygraną i zajęła 13. miejsce w tabeli LaLiga.

Valencia i Cadiz również utrzymały się w lidze po remisach 1:1. Z kolei Almeria dwukrotnie przegrywała ze zdegradowanym już Espanyolem, zanim w 87. minucie Adri Embarba doprowadził do remisu 3:3, dzięki czemu zdobyła łącznie 41 punktów - o jeden więcej, niż zespół Valladolid.

Spotkanie Nietoperzy z Betisem na Benito Villamarin było także pożegnaniem legendarnego Joaquina, który po rozegraniu 622 meczów w LaLiga i wyrównaniu rekordu legendarnego bramkarza Andoniego Zubizarrety postanowił zakończyć piłkarską karierę. W samym Betisie 41-latek rozegrał łącznie 14 sezonów.