Toni Kroos powraca do reprezentacji Niemiec na mistrzostwa Europy 2024

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Toni Kroos powraca do reprezentacji Niemiec na mistrzostwa Europy 2024
Toni Kroos w koszulce Realu Madryt.
Toni Kroos w koszulce Realu Madryt.
Profimedia
Toni Kroos powraca do reprezentacji Niemiec. Mistrz świata z 2014 roku powinien przynieść nową nadzieję na domowe Mistrzostwa Europy.

W 2014 roku był jednym z bohaterów mistrzostw świata w Rio de Janeiro. W 2021 roku odszedł w niesławie. Teraz Toni Kroos nagle znów jest wielką nadzieją Niemiec na mistrzostwa Europy. 968 dni po swoim ostatnim ze 106 dotychczasowych występów na arenie międzynarodowej, 34-letni pomocnik Realu Madryt wraca do reprezentacji Niemiec, która popadła w kryzys. Ma on poprowadzić ją do kolejnego sukcesu podczas mistrzostw Europy.

"Drodzy, krótko i na temat: od marca znów będę grał dla Niemiec" - napisał Kroos na Instagramie w czwartkowe popołudnie i sam odpowiedział na najważniejsze pytanie: "Dlaczego? Ponieważ zostałem o to poproszony przez trenera narodowego, jestem na to gotowy i jestem pewien, że z drużyną na mistrzostwach Europy możliwe jest znacznie więcej, niż większość ludzi teraz myśli!".

Pomocnik znajdzie się zatem w składzie trenera Juliana Nagelsmanna na mecze międzynarodowe w Lyonie przeciwko Francji 23 marca i trzy dni później we Frankfurcie przeciwko Holandii. Trener otworzył drzwi dla Kroosa, z którym ma wspólnego doradcę, w grudniu podczas występu w programie ZDF "Aktuelle Sportstudio".

Przed meczem Ligi Mistrzów z Realem w RB Lipsk w zeszłym tygodniu, Kroos mówił o "możliwości" powrotu. Po meczu powiedział jednak, że chciałby, aby ktoś zdjął z niego tę trudną decyzję.

Wciąż klasa światowa? Ancelotti daje jasną odpowiedź

Cztery miesiące przed rozpoczęciem mistrzostw Europy u siebie, dyskusja rozpoczęła się na serio. Czy to naprawdę ma sens? W jakiej roli? Jako regularnie podająca maszyna, jak kiedyś, gdy zdobywał tytuł w Brazylii? Czy raczej jako doświadczony lider nowego pokolenia? Czy Toni Kroos w wieku 34 lat nadal może robić to, co potrafił w wieku 24 lat?

Człowiek, który lubi unieść brew przed udzieleniem odpowiedzi, nie ma żadnych wątpliwości. Nie może powiedzieć, czy Kroos rozgrywa swój najlepszy sezon w Madrycie, podkreślił trener Realu Carlo Ancelotti, ale "jego wskaźnik podań jest taki sam jak dziesięć lat temu. Zawsze był najwyższej klasy".

Kroos nadal potrafi "kontrolować rytm" i jest w "bardzo dobrej formie", powiedział Ancelotti: "Zawsze wykonywał swoją pracę. Jego poziom zawsze był wysoki". Sam Kroos podkreślił, że jest bardzo zmotywowany, a jego "głód" wciąż jest ogromny.

Toni Kroos: Perfekcyjny podający w oczach Carlo Ancelottiego.
AFP

Kroos z pewnością nadawałby się jako kluczowy gracz środka pola, w którym Jamal Musiala i Florian Wirtz machają swoimi magicznymi różdżkami do przodu. Jako projekt pracy: w końcu sam trener narodowy nie wie jeszcze, co stanie się po mistrzostwach Europy - a kontrakt Kroosa z Realem również dobiega końca.

"Jestem bardzo daleko" - powiedział niedawno Nagelsmann o swoim składzie na domowe mistrzostwa Europy. "Wciąż jest zawodnikiem światowej klasy, który jest zdolny do wielkich rzeczy" - powiedział dyrektor sportowy Rudi Völler o pomocniku Królewskich. Problem w środku pola "nie jest aż tak ekstremalny". Niemniej jednak Kroos mógłby pomóc.

Spojrzenie na statystyki pokazuje, jak wpływowy jest Kroos, przynajmniej dla Realu. Wystąpił w 24 z 25 możliwych meczów ligowych. Zdobył w nich siedem bramek. Gra skutecznie, pewnie, w najlepszym tego słowa znaczeniu, prawie nigdy nie jest kontuzjowany. "Jestem sprawny fizycznie" - powiedział. I gotowy na nowe wyzwania.