Wspaniały Vazquez, Bellingham bohaterem Realu. Gol Anglika zapewnia zwycięstwo z BarcelonąAFP
Real Madryt znów zapewnił kibicom prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Królewscy dwukrotnie przegrywali z Barceloną, ale doprowadzili do wyrównania, a zwycięską bramkę na 3:2 w samej końcówce zdobył Jude Bellingham. Gola i asystę zanotował także Lucas Vazquez.

Spotkanie rozgrywane na legendarnym i odnowionym Estadio Santiago Bernabeu rozpoczęło się dla gospodarzy bardzo nerwowo. Od pierwszych minut podopieczni Carlo Ancelottiego mieli problem z opuszczeniem własnej połowy, gdyż rywale zastosowali wysoki pressing. W 5. minucie dzięki temu wywalczyli rzut rożny, a po nim otworzyli wynik rywalizacji. Błąd przy wyjściu do dośrodkowania popełnił Andriy Lunin - ukraiński bramkarz minął się z piłką, a tę do bramki strzałem głową skierował Andreas Christensen.

W 14. minucie golkiper częściowo zdołał się zrehabilitować, kiedy obronił mocne uderzenie Lamine Yamala z pola karnego.

Królewscy natychmiast ruszyli do odrabiania strat i doprowadzili do wyrównania już w 18. minucie spotkania. Faulowany w polu karnym przez Pau Cubarsiego był Lucas Vazquez, a sędzia Cesar Soto Grado nie miał żadnych wątpliwości i od razu podyktował rzut karny. Jedenastkę na gola pewnym strzałem zamienił Vinicius Junior.

Kilka chwil później doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Po kolejnym rzucie rożnym w wykonaniu gości piłkę w stronę bramki trącił Yamal. Golkiper Królewskich zdołał złapać piłkę, ale według graczy Blaugrany futbolówka przekroczyła linię bramkową. Ostatecznie arbiter nakazał kontynuować grę, co oczywiście spotkało się z protestami zawodników i sztabu drużyny z Katalonii.

Heat mapa - Jude Bellingham
Heat mapa - Jude BellinghamOpta/AFP

Przed przerwą odważniej zaatakowali gospodarze, a mocnym strzałem ze skraju szesnastki popisał się Luka Modrić. Marc-Andre ter Stegen był jednak w pełni skoncentrowany i nie dał się pokonać. Z kolei po stracie piłki przez Christensena bliski zdobycia bramki był Rodrygo, ale duński obrońca zdołał dogonić Brazylijczyka i naprawić swój błąd. W ostatnich sekundach meczu po jednym ze starć kontuzji doznał Frenkie de Jong. Pomocnik opuścił murawę na noszach, a na murawie zastąpił go Pedri.

Na początku drugiej odsłony meczu po wypracowaniu sobie odpowiedniej pozycji celnie uderzał Jude Bellingham, jednak i w tym przypadku górą był niemiecki bramkarz. Chwilę później po samotnym rajdzie z własnej połowy doskonałą szansę miał Vinicius, ale posłał futbolówkę nad poprzeczką.

W kolejnej fazie spotkania akcja wciąż przenosiła się z jednej połowy na drugą, ale graczom obu drużyn brakowało precyzji przy wykończeniu. W 64. minucie było już wiadomo, że swojej bramki nie zdobędzie Robert Lewandowski. Polak został bowiem zmieniony przez Ferrana Torresa.

Statystyki Lucasa Vazqueza
Statystyki Lucasa VazquezaOpta/AFP

W 69. minucie strzał tuż sprzed pola karnego oddał Yamal. Lunin zdołał odbić piłkę, ale ta wpadła wprost pod nogi Fermina Lopeza, który umieścił ją w siatce, zapewniając swojej drużynie ponowne prowadzenie. Goście nie cieszyli się z niego zbyt długo. Już cztery minuty później lewym skrzydłem pomknął Vinicius, a po jego precyzyjnym dośrodkowaniu potężnym uderzeniem bramkarzowi żadnych szans nie dał Vazquez, strzelając gola na 2:2. Po chwili kolejną próbę Brazylijczyka z ostrego kąta zatrzymał Ter Stegen.

Wymiana ciosów trwała do samego końca. W doliczonym czasie gry decydującą akcję przeprowadzili jednak Los Blancos. Lucas Vazquez podał piłkę w kierunku lewego słupka, a tam czekał już Bellingham, który umieścił ją w siatce Barcelony i wprawił trybuny w prawdziwą euforię. Rywalom nie starczyło już czasu na odrobienie strat, Real zwyciężył w El Clasico 3:2 i umocnił się na prowadzeniu w LaLiga.