Jak Kylian Mbappe może zadomowić się w Realu Madryt i osiągnąć nowe, wspaniałe wyżyny?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Jak Kylian Mbappe może zadomowić się w Realu Madryt i osiągnąć nowe, wspaniałe wyżyny?
Kylian Mbappe opuści Paris Saint-Germain po zakończeniu sezonu
Kylian Mbappe opuści Paris Saint-Germain po zakończeniu sezonu
AFP
Nie było zaskoczeniem, że Kylian Mbappe (25) zdecydował się opuścić Paris Saint-Germain po wielu udanych sezonach w stolicy Francji. Teraz jednak, po latach spekulacji na temat jego następnego miejsca docelowego, wydaje się niemal pewne, że odpowiedzią jest Real Madryt. Czego mogą oczekiwać od Mbappe jego nowi kibice? Gdzie będzie grał? I jak może uczynić Real Madryt lepszym?

Ewolucja Mbappe

Francuz z pewnością będzie chciał wywrzeć wpływ w Hiszpanii, tak jak zrobił to we Francji, gdzie zadebiutował w AS Monaco w sezonie 2015/16, ale naprawdę zaczął prosperować w kampanii 2016/17. Pod wodzą Leonardo Jardima Monaco dotarło w tamtym sezonie do półfinału Ligi Mistrzów i ku zaskoczeniu wygrało Ligue 1, wyprzedzając zdecydowanych faworytów - Paris Saint-Germain.

Mbappe był uosobieniem tamtej drużyny Monaco, gorączkowym atakującym, który wydawał się niemożliwy do powstrzymania i ekscytował fanów piłki nożnej na całym świecie swoją energią, nieprzewidywalnością i niezaprzeczalnym wpływem.

Od tamtego czasu Mbappe nigdy jednak nie odzyskał spontaniczności, którą prezentował na początku: jego kampania 2016/17 jest nie tylko jego najlepszą pod względem przewagi w oczekiwanych bramkach (+8,1), ale także tą, w której był najbardziej skuteczny, z jego celnością strzałów (77,8%) i współczynnikiem konwersji strzałów (28,9%) najwyższym w jego karierze w ciągu jednego sezonu.

Mbappe świętujący gola dla Monaco w 2016 roku
AFP

To również w tamtym sezonie zanotował swoje najlepsze statystyki defensywne (3,4 odzyskania piłki na 90 minut, 0,24 przechwytu).

Latem 2017 roku Mbappe przeniósł się do Paris Saint-Germain i szybko stał się gwiazdą ligi. Coraz częściej ma tendencję do brania gry na siebie, stając się bardziej solistą, o czym świadczy zwiększona liczba strzałów i dryblingów, które odnotowuje na mecz.

I wydaje się, że jest w tym przynajmniej trochę racji; jego stratosferyczne liczby z pierwszego sezonu tylko wzrosły. W ciągu ośmiu pełnych sezonów spędzonych przez Mbappe w Ligue 1, był niezaprzeczalnie dominującą siłą ataku.

Gole i asysty Mbappe łącznie w Ligue 1 od sezonu 2016/17
Opta by StatsPerform
Imponujące statystyki dryblingu Mbappe
Opta by StatsPerform

Nowe otoczenie

W Paryżu Kylian Mbappe był absolutną gwiazdą, do tego stopnia, że czasami wydawał się większy niż klub. I pomimo gry z jednymi z najlepszych graczy w historii, wydawało się, że wszystko było dostosowane do życzeń Mbappe, a inni byli na dalekim drugim lub trzecim miejscu.

Zrozumiałe dla klubu stosunkowo nowego w ciągłym odnoszeniu sukcesów, z desperacją, by uszczęśliwić jednego z najlepszych graczy na świecie. Ale wybierając Real Madryt jako swoje następne miejsce docelowe, Mbappe dołączy do klubu, który jest większy niż jakikolwiek gracz, prawdopodobnie najbardziej utytułowany klub w światowej piłce nożnej i takiego, w którym kilku zawodników jest w stanie walczyć z Mbappe o miano najlepszego zawodnika na świecie mniej więcej następną dekadę.

Menedżer Realu Madryt również wie co nieco o sukcesie, ponieważ Carlo Ancelotti jest jedynym menedżerem, który wygrał cztery Puchary Europy/Ligę Mistrzów.

Ciekawie będzie zobaczyć, gdzie Mbappe mógłby się wpasować. Francuz, nawet gdy gra jako napastnik, ma tendencję do zajmowania miejsca na lewej stronie boiska, ale z zawsze fantastycznym Viniciusem Juniorem zajmującym lewe skrzydło, to miejsce wydaje się zajęte. W rzeczywistości mapy cieplne tej dwójki w tym sezonie ligowym są dość podobne.

Mapa cieplna Mbappe
Opta by StatsPerform
Mapa cieplna Viniciusa
Opta by StatsPerform

Mbappe najprawdopodobniej będzie występował jako napastnik i będzie musiał odgrywać bardziej centralną rolę niż zwykle. Ostatnie transfery Realu Madryt na rynku transferowym - a raczej ich brak - również wydają się wskazywać na bardziej centralną rolę Mbappe.

Florentino Perez od dłuższego czasu nie podpisał kontraktu z klasyczną dziewiątką, z wyraźnie rezerwowym Joselu i brazylijskim cudownym Endrickiem, który najprawdopodobniej rozpocznie swój pobyt w Madrycie w Castilli, drugim zespole Realu.

Przybycie Mbappe prawdopodobnie sprawi, że pragmatyk Carlo Ancelotti przywróci swój system z powrotem do 4-3-3, z trójką ataku składającą się z Viniciusa, Mbappe i Rodrygo i ustawionym tuż za nim Judem Bellinghamem, z opcją powrotu do obecnego z dwójką napastników z ustawieniem 10, gdy potrzebne jest większe bezpieczeństwo defensywne. 

Zagadka pod względem pozycji będzie bardzo interesująca, ale może okazać się owocna. Najbardziej udany sezon Paris Saint-Germain z Kylianem Mbappe to prawdopodobnie 2020/21, kiedy napastnicy Neymar i Angel Di Maria zamieniali się pozycjami z Mbappe, a obrona przeciwników miała trudności z opanowaniem tego żywiołowego trio.

Z talentem do atakowania i inteligencją, które prezentuje Real Madryt, a także z zamiłowaniem całej czwórki do znajdowania i wykorzystywania przestrzeni, może powstać jeszcze bardziej przerażająca iteracja.

Jeśli chodzi o ogólny styl gry, Mbappe nie będzie miał trudności z dopasowaniem się do Madrytu. Ancelotti nie wymaga od swoich napastników zbyt wiele, jeśli chodzi o pressing czy obronę, a gra w ataku Paris Saint-Germain toczy się w podobnym tempie, co w Realu Madryt.

Porównanie stylów drużyn w LaLiga i Ligue 1 w sezonie 2023/24
Opta by StatsPerform

Sukces w Lidze Mistrzów

Jedyną główną nagrodą, której Kylian Mbappe nie wygrał jeszcze w swojej wspaniałej karierze, jest Liga Mistrzów, a do którego klubu lepiej dołączyć niż do tego, który wygrał ich najwięcej, zarządzanego przez najbardziej utytułowanego menedżera w tych rozgrywkach?

Wpływ Mbappe na Champions League od czasu jego debiutu był niezaprzeczalny, ponieważ znajduje się on w czołówce najlepszych graczy, jakich Liga Mistrzów widziała w ciągu ostatnich ośmiu lat, mimo że w grudniu ubiegłego roku skończył ich zaledwie 25. W rzeczywistości żaden z graczy sklasyfikowanych powyżej niego w którejkolwiek z poniższych kategorii nie ma mniej niż 31 lat.

Szansa Mbappe na wykreowanie okazji
Opta by StatsPerform

Awans Mbappe na jednego z najlepszych graczy na świecie był tak szybki, a oczekiwania tak wysokie, że olśniewające liczby, które osiąga, wciąż rozczarowują, o ile nie łączy ich z odpowiednim trofeum.

Przypomina to sytuację Ronaldo Luisa Nazario de Limy, zawodnika, do którego Mbappe był często porównywany, a który zdobył swój pierwszy tytuł ligowy dopiero po 10 latach kariery, robiąc to z Realem Madryt.

Ale nawet gdy Mbappe szuka tego koronnego zwycięstwa w Lidze Mistrzów, francuski napastnik z pewnością zrobił wystarczająco dużo, aby zasłużyć na stałe miejsce przy stole dyskusyjnym "Najlepszego gracza na świecie".

Jego obecny sezon z Paris Saint-Germain w Ligue 1 jest najbardziej podobny pod względem stylu do najbardziej produktywnych sezonów Lionela Messiego w LaLiga i jeśli Kylian Mbappe może przenieść swoją formę z Ligue 1 do Realu Madryt, liga hiszpańska może ponownie stać się domem dla najlepszego gracza na świecie.

Mbappe i podobni zawodnicy
Opta by StatsPerform

Uwaga: Dodatkowe raporty autorstwa Alberta Valora i Damiena Shernetsky'ego.