Anglia wraca z Glasgow z tarczą, wygrana z odwiecznymi rywalami - Szkocją

Bellingham świętuje zdobycie bramki dla Anglii przeciwko Szkocji
Bellingham świętuje zdobycie bramki dla Anglii przeciwko SzkocjiAFP
Mecz z okazji 150-lecia Szkocji i Anglii zakończył się zwycięstwem Trzech Lwów, którzy wygrali 3:1 w Glasgow i przedłużyli swoją passę zwycięstw w międzynarodowych meczach towarzyskich do 11.

W tę przełomową noc na Hampden Park, początkowe fazy powtórki pierwszego w historii międzynarodowego meczu mężczyzn były raczej niemrawe. Szachy byłyby być może najlepszym sposobem na opisanie tego, z obiema drużynami nieco sprawdzającymi się nawzajem.

Kiedy jednak Anglia w końcu nabrała rozpędu, wyglądała groźnie. Z uwagi na przewagę wielkich nazwisk, to na Trzech Lwach spoczywał ciężar gry, ale pomimo bogactwa talentów w koszulce reprezentacji Anglii, ale Phil Foden nie skorzystał z wystawienia piłki przez Rashforda. Szkoci z pewnością nie wyciągnęli wniosków z pozostawienia Fodena bez opieki w polu karnym i za drugim razem przyszło im za to zapłacić - Foden w 32. minucie się nie pomylił.

Wyjściowe składy i noty Flashscore za mecz
Wyjściowe składy i noty Flashscore za meczFlashscore

Gdy tylko zrobiło się 1:0, drużyna Southgate'a podwoiła prowadzenie i nie musiała na to szczególnie ciężko pracować. Prezent od Andy'ego Robertsona został wykorzystany przez Jude'a Bellinghama, który zdobył swojego drugiego gola dla Anglii.

Po przerwie drużyna Szkocji zdołała przynajmniej nieco stłumić zagrożenie ze strony Anglii, ale być może było to po części spowodowane letargiem Trzech Lwów, którzy zdecydowali się na tzw. szanowanie piłki. Być może nie było to jednak mądre podejście, ponieważ po 25 minutach od zakończenia meczu, goście znaleźli się w dość niewygodnej sytuacji.

Harry Maguire pomimo starań ponownie zapisał się w protokole z niewłaściwych powodów, gdy zamienił dośrodkowanie Robertsona na bramkę samobójczą w 67. minucie. Ta bramka tchnęła nowe życie w Szkocję, ale chociaż John McGinn powinien był wyrównać wkrótce po pierwszym golu, to mecz nie skończył się korzystnie. Harry Kane w 81. minucie przywrócił Anglii przewagę dwóch bramek.

Porażka była z pewnością kopniakiem w zęby dla Szkocji. Choć tylko towarzyska, to zakończyła ich zwycięską passę sześciu meczów bez porażki u siebie. Tymczasem niepokonana passa Anglii na Hampden wynosi teraz imponujące pięć meczów.