Piękne trafienie Lauren James dało reprezentacji Anglii zwycięstwo 1:0 nad DaniąAFP
Lauren James zaliczyła cudowne trafienie w swoim pierwszym meczu w podstawowym składzie na mistrzostwach świata kobiet, prowadząc Anglię do zwycięstwa 1:0 w grupie D nad Danią w piątek i gwarantując tym samym mistrzyniom Europy miejsce w fazie pucharowej.

Trenerka Sarina Wiegman dokonała dwóch odważnych zmian w piątkowym składzie, przesuwając wszechstronną Rachel Daly z powrotem do obrony i wstawiając James do wyjściowego składu - i obie połączyły siły, aby zdobyć bramkę w szóstej minucie na Sydney Football Stadium.

"To było marzenie, to było coś, o czym myślałam, ale co najważniejsze, po prostu cieszę się, że mogłam pomóc drużynie wygrać" - powiedziała James dla BBC. "Jestem spokojna wszędzie, na boisku i poza nim, i staram się wnosić to także do mojej gry. Dzisiaj to pokazałam".

Daly podała piłkę do James, która minęła jednego obrońcę, a następnie oddała strzał z 22 metrów. Bramkarka Lene Christensen miała niewielkie szanse na skuteczną interwencję.

Pod koniec pierwszej połowy Keira Walsh upadła na boisko, co wyglądało na poważną kontuzję kolana. Pomocniczka FC Barcelony zasygnalizowała sztabowi podcięciem gardła, że nie jest w stanie grać dalej.

Gol James przed proangielską publicznością liczącą 40 439 osób zakończył również suszę w zdobywaniu bramek z gry otwartej po czterech meczach bez gola. 22-letnia napastniczka Chelsea, której starszy brat Reece również gra dla londyńskiego klubu, zadebiutowała w seniorskiej reprezentacji Anglii we wrześniu ubiegłego roku.

"Naprawdę, naprawdę musiałyśmy walczyć o zwycięstwo i to właśnie zrobiłyśmy" - powiedziała Wiegman dla BBC. "Dla mnie nie ma znaczenia, kto strzela bramki. Zagrały dobrze, zaczęły dobrze i zdobyły bardzo ważną bramkę. To bardzo miłe".

Anglia miała kilka szans na podwyższenie prowadzenia, jednak m.in. groźny strzał Alessii Russo w 71. minucie poszybował tuż obok bramki.

Jednak Dania, zajmująca 13. miejsce w rankingu FIFA, stanowiła zagrożenie przez całą drugą połowę, a bramkarka Mary Earps musiała się natrudzić, aby przenieść uderzenie Katrine Veje nad poprzeczką. Napastniczka Bayernu Monachium, Pernille Harder, była bliska wyrównania w ostatnich minutach, ale jej strzał głową odbił się od słupka.

Statystyki meczu Anglia - Dania
Statystyki meczu Anglia - DaniaOpta

Walsh będzie trudna do zastąpienia w drużynie Anglii, w której brakuje już kapitan Leah Williamson, zdobywczyni Złotego Buta Euro 2022, Beth Mead, i Fran Kirby z powodu poważnych kontuzji kolana.

"Wyglądało to poważnie, jeśli nie możesz zejść z boiska, wygląda to poważnie" - powiedziała Wiegman o kontuzji Walsh, która opuściła stadion o kulach. "Ale po prostu dokończyłyśmy mecz".

Czwarte w rankingu Lwice, które pokonały Haiti 1:0 w meczu otwarcia, zagrają z Chinami 1 sierpnia w ostatnim meczu grupowym. Dania, która pokonała Chiny 1:0 na rozpoczęcie kampanii, zagra z Haiti tego samego dnia.