Jak wielkie znaczenie dla MLS może mieć przejście Lionela Messiego do Interu Miami?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Jak wielkie znaczenie dla MLS może mieć przejście Lionela Messiego do Interu Miami?
Lionel Messi całuje Puchar Świata po zdobyciu trofeum w grudniu
Lionel Messi całuje Puchar Świata po zdobyciu trofeum w grudniu
Reuters
Major League Soccer (MLS) podpisała kilka wielkich nazwisk na przestrzeni lat, ale pozyskanie Lionela Messiego przez Inter Miami może być przełomem dla amerykańskiego futbolu.

Messi potwierdził w środę, że dołączy do drużyny MLS i zagra dla klubu spoza Europy po raz pierwszy od ponad 20 lat.

Pozyskanie siedmiokrotnego zdobywcy Złotej Piłki to ogromny krok naprzód dla "soccera" w Stanach Zjednoczonych, gdzie pod względem popularności ustępuje ona pozostałym czterem głównym męskim ligom zawodowym w Ameryce Północnej.

Messi chciał przejść do klubu, w którym ostatecznie mógłby mieć udziały, poinformowało w tym tygodniu Reuters źródło posiadające wiedzę na temat negocjacji.

Messi podpisujący kontrakt z Interem Miami to wielki krok dla MLS
Reuters

W ten sposób podążyłby podobną ścieżką, co współwłaściciel jego nowej drużyny, David Beckham, który wywołał wstrząs w MLS, kiedy dołączył do LA Galaxy w 2007 roku po odejściu z Realu Madryt, w ramach umowy, która dała mu prawo do zdyskontowanej franczyzy.

Beckham i jego żona, Victoria Beckham ze Spice Girls, wpasowali się w przesiąkniętą celebrytami kulturę Tinseltown, a przeprowadzka była świętowana jako otwarcie nowej ery dla MLS.

Jednak przejście Messiego jako wolnego zawodnika po rozstaniu z mistrzem Francji, Paris Saint Germain, może mieć większe znaczenie.

"Jest najbardziej rozpoznawalnym i jednocześnie najlepszym piłkarzem na świecie" - powiedział Eric Wynalda, były reprezentant USA i prezenter piłkarski, który obecnie prowadzi program w SiriusXM.

"Będzie to nie tylko atrakcja, ale także szansa na zobaczenie jego wielkości".

Ogłoszenie to nie przypomina największego szoku w klubowej piłce nożnej w Ameryce Północnej, kiedy w 1975 roku nieżyjący już brazylijski wielki Pele wrócił z emerytury, aby podpisać kontrakt z mało znanym amerykańskim klubem o nazwie New York Cosmos.

Jednak z uwagi na fakt, że za trzy lata Ameryka Północna będzie gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej, przybycie Messiego zbiega się w czasie z okresem o wiele większego rozmachu dla tego sportu i może przyspieszyć popularność MLS, która odnotowuje stały wzrost od inauguracyjnego sezonu w 1996 roku.

"(MLS) nie stanie się z dnia na dzień odpowiednikiem żadnej z lig europejskich" - powiedział Andrew Zimbalist, profesor w Smith College i współautor National Pastime: How Americans Play Baseball and the Rest of the World Plays Soccer ("Jak Amerykanie grają w baseball, a reszta świata w piłkę nożną?").

"Większość prawdziwych fanów piłki nożnej w Stanach Zjednoczonych, gdy chce zobaczyć rywalizację na najwyższym poziomie, wybiera europejską piłkę nożną, a nie MLS. Ale Messi będzie miał wpływ, który zacznie to zmieniać".