Od słoni do skorpionów: Niecodzienne przydomki drużyn Pucharu Narodów Afryki 2024

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od słoni do skorpionów: Niecodzienne przydomki drużyn Pucharu Narodów Afryki 2024

Senegal jest znany jako Lwy Terangi.
Senegal jest znany jako Lwy Terangi.FSF
W najbliższą sobotę rozpocznie się kolejna edycja Pucharu Narodów Afryki, jednego z najbardziej ekscytujących turniejów kontynentalnych, który warto śledzić nie tylko dla samego futbolu, lecz ze względu na jego często ekstrawagancką otoczkę. Zawody zawierają również kilka ciekawostek, takich jak - czasem mało znane - pseudonimy każdej z drużyn.

Łącznie 24 drużyny zmierzą się w Wybrzeżu Kości Słoniowej, aby wspiąć się na szczyt kontynentu afrykańskiego, zajmowany obecnie przez Senegal. Wachlarz drużyn jest zróżnicowany i rozciąga się od krajów Maghrebu (Algieria i Maroko na szczycie), przez tradycyjne wagi ciężkie (Kamerun, Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej i Senegal), aż po najbardziej wysunięty na południe kraniec (RPA).

Pomimo całej tej różnorodności narodów, wydaje się, że jest jedna rzecz wspólna (dwie, jeśli wziąć pod uwagę pasję do piłki nożnej): przydomki. Spośród 24 drużyn tylko siedem nie jest reprezentowanych przez zwierzęta. A dalej są "Faraonowie" lub "Wojownicy".

Przed rozpoczęciem rozgrywek w Abidżanie, gdzie "Słonie" zmierzą się z"Djurtusem", Flashscore przedstawia wszystkie przydomki i ich pochodzenie.

Grupa A

Wybrzeże Kości Słoniowej - Słonie. Nazwa kraju wszystko w tej kwestii wyjaśnia. Słonie są nie tylko największymi zwierzętami występującymi na tym terytorium, ale także rozsławiły kraj w XIX wieku dzięki handlowi kością słoniową.

Słoń na symbolu federacji
Słoń na symbolu federacjiFIF

Gwinea Równikowa - Nzalang (Grzmot). Tropikalny klimat Gwinei Równikowej sprzyja powstawaniu burz.

Gwinea Bissau - Djurtus. Największy afrykański dziki pies, znany również jako Mabeco, a w Polsce jako likaon. To istotny drapieżnik który występuje w tym kraju.

Nigeria - Super Orły. Symbol siły, który został wygrawerowany na godle federacji. Początkowo były to "Zielone Orły", ale w 1988 roku stały się Super Orłami, po porażce z Kamerunem w ówczesnym finale AFCON. Do czasu uzyskania niepodległości w 1960 r. byli znani jako "Czerwone Diabły" ze względu na ich czerwone koszulki.

Orzeł na stroju Nigerii
Orzeł na stroju NigeriiProfimedia

Grupa B

Republika Zielonego Przylądka - Niebieskie Rekiny. Korzystając z niebieskiego koloru, który dominuje we fladze, federacja Zielonego Przylądka wybrała rekina na swoją maskotkę, ponieważ jest to jedno z głównych źródeł turystyki w kraju.

Egipt - Faraonowie. Tytuł przypisywany władcom starożytnego Egiptu przywołuje wspaniałą przeszłość, którą zawodnicy mają nadzieję naśladować na boisku piłkarskim.

Ghana - Czarne Gwiazdy. Symbol pierwotnie używany przez ruchy panafrykanistyczne i antykolonialne (stworzony w 1919 roku przez Marcusa Graveya), został ostatecznie zawłaszczony przez Ghanę w 1957 roku, kiedy Theodosia Okoh umieściła go na fladze narodowej.

Czarna gwiazda wystająca z koszulki Ghany
Czarna gwiazda wystająca z koszulki GhanyAFP

Mozambik - Mamby. To najbardziej śmiercionośny wąż Afryki. Czarna mamba dominuje na terytorium Mozambiku - jest nie tylko śmiertelnie jadowita, ale też wyjątkowo agresywna i potrafi ścigać ofiary/agresorów, co odróżnia ją od innych węży. Czy Mozambik zdoła pokazać to na boisku?

Grupa C

Kamerun - Nieposkromione Lwy. Lew jest narodowym zwierzęciem Kamerunu, symbolem siły i władzy. Określenie "nieposkromione" zostało dodane w 1972 roku, po zajęciu trzeciego miejsca w Pucharze Narodów Afryki.

Lew jest dobrze reprezentowany na koszulce Kamerunu
Lew jest dobrze reprezentowany na koszulce KamerunuAFP

Gambia - Skorpiony. Skorpion cesarski jest jednym z gatunków występujących w Gambii i jest jednym z największych w swoim rodzaju.

Gwinea - Słonie narodowe (Syli National). Jest to jeden z rodzimych gatunków tego kraju, a syli było również używaną w tym kraju walutą. Słoń jest częścią herbu kraju od 1960 roku.

Słoń na symbolu Gwinei
Słoń na symbolu GwineiFGF

Senegal - Lwy Terangi. Pochodzące z dialektu Wolof słowo "teranga" oznacza hojność lub gościnność i jest powszechnie używane w Senegalu.

Senegal ma lwa jako swój symbol
Senegal ma lwa jako swój symbolAFP

Grupa D

Algieria - Fenki. Mały lis pochodzący z pustyń Maghrebu (znany z przyjemnej aparycji i charakterystycznych, dużych uszu) jest narodowym zwierzęciem tego kraju. Jest też szczwanym łowcą i radzi sobie w bardzo trudnych warunkach. Jak Algieria?

Angola - Palancas Negras (czarne antylopy sobolowe). Jest to symbol narodowy Angoli, gdzie gatunek ten występuje najczęściej.

Angola ma czarnego sobola na swoim symbolu
Angola ma czarnego sobola na swoim symboluFAF

Burkina Faso - Ogiery. Biały ogier jest symbolem narodowym Burkina Faso i jest przedstawiony na herbie kraju.

Mauretania - Almorawidowie. Imperium berberyjskie z XI wieku, które posiadało nawet terytoria w Andaluzji i południowej Portugalii, obejmowało Mauretanię w swoich granicach. Z takiego dziedzictwa można być dumnym.

Grupa E

Mali - Orły. Nazwa pochodzi od orłów hodowanych i używanych przez Tuaregów do polowań.

Namibia - Dzielni Wojownicy. Przydomek mający wskazywać na wojowników Herero urodzonych w Namibii.

Republika Południowej Afryki - Bafana Bafana. W języku zulu oznacza dosłownie "chłopcy" i okazuje się być okrzykiem zachęty.

Tunezja - Orły Kartaginy. Kartagina, jedno z wielkich imperiów starożytności, narodziła się na wybrzeżach północno-zachodniej Afryki i powstała na terenie dzisiejszej Tunezji.

Orzeł na godle Tunezji
Orzeł na godle TunezjiFTF

Grupa F

Maroko - Lwy Atlasu. Obecnie wymarły gatunek lwa, pochodzący z Maghrebu, którego populacja rozprzestrzeniła się między Marokiem a Egiptem do 1960 roku.

Demokratyczna Republika Konga - Lamparty. W latach 1971-1997, gdy kraj ten był znany jako Zair, jego herbem była głowa lamparta, co stanowiło aluzję do kota, którego duża część populacji zamieszkuje terytorium kraju.

Lampart na górze godła DR Konga
Lampart na górze godła DR KongaFecofa

Tanzania - Gwiazdy Taifa. W języku suahili "taifa" oznacza "naród", więc gracze są wielkimi gwiazdami narodu.

Zambia - Chipolopolo. W tłumaczeniu z języka cziczewa oznacza to "miedziane kule", co jest aluzją do metalu, którego wydobycie jest jedną z głównych gałęzi gospodarki kraju.