Polskie koszykarki pokonały Czeszki w meczu kontrolnym w Sosnowcu

Polskie koszykarki pokonały Czeszki w meczu kontrolnym w SosnowcuPAP
Polskie koszykarki pokonały Czeszki 72:65 (26:11, 19:13, 8:24, 19:17) w towarzyskim meczu rozegranym w Sosnowcu.

"Jeśli macie znajomych, którzy nie wiedzą o meczu – dajcie im znać, żeby przyszli do hali" – zachęcał godzinę przed rozpoczęciem spotkania spiker w hali, widząc mnóstwo pustych krzesełek. Być może ten apel pomógł, bo widownia wkrótce się zapełniła, a kibice na brak wrażeń nie mogli narzekać.

Oba zespoły od początku zaprezentowały szybką, agresywną koszykówkę, tyle że to zawodniczki trenera Karola Kowalewskiego cieszyły się z rosnącego prowadzenia. Po 10 minutach wynik brzmiał 26:11. Czeszki nie potrafiły na to skutecznie odpowiedzieć w drugiej kwarcie. Decydowały się często na rzuty z trudnych pozycji, a gospodynie na przerwę schodziły z solidną zaliczką (45:24) po akcji 2+1 Aleksandry Wojtali.

Sprawdź szczegółowe statystyki środowego meczu Polska-Czechy

Drugą połowę zespół gości zaczął jednak z zupełnie nową determinacją, od 10 zdobytych punktów przy tylko jednym straconym, na co prośbą o czas zareagowała trener Kowalewski. Kibice mieli pełne prawo przecierać oczy ze zdumienia, bo zespół gości był zdecydowanie lepszy i wygrał tę część wysoko (24:8).

W czwartej kwarcie przewaga Polek stopniała nawet do jednego punktu 57:56 po trafieniu Neli Netkovej. Biało-Czerwone na szczęście nie pozwoliły się dogonić, w końcówce znów „odskoczyły” rywalkom i wygrały spotkanie 72:65.

Polki przygotowują się do kolejnych meczów kwalifikacyjnych do mistrzostw Europy. W listopadzie 2023 rozpoczęły walkę o Eurobasket od środowej wyjazdowej wygranej z broniącą tytułu mistrzowskiego Belgią 67:62. Potem w Katowicach przegrały po dogrywce z Litwą 73:75. Drużyna trenera Kowalewskiego kolejne mecze kwalifikacyjne do mistrzostw Europy rozegra w listopadzie, a rywalami będą Azerbejdżan (7.11 wyjazd) oraz Belgia (10.11 dom).

Do ME awansują zwycięzcy ośmiu grup i cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc. Polki, mistrzynie Europy z 1999 roku, ostatni raz w tej imprezie wystąpiły w 2015. Jubileuszowa, 40. edycja ME rozegrana zostanie w czerwcu 2025 i po raz pierwszy zorganizują je cztery kraje: Grecja, Czechy, Niemcy i Włochy.