Dramat ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Czegoś takiego w historii PlusLigi jeszcze nie przeżyli

Zaktualizowany
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pożegnała się z szansami na awans do play-off
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pożegnała się z szansami na awans do play-offProfimedia
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała 1:3 na wyjeździe z Jastrzębskim Węglem i straciła szanse na awans do fazy play-off PlusLigi. Ten sezon to niechlubna plama w historii 9-krotnych mistrzów Polski, którzy po raz pierwszy od momentu, kiedy rozgrywana jest faza play-off, nie znajdą się w krajowej czołówce.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle była dominatorem na krajowym podwórku i arenie międzynarodowej w ostatnich latach. Od sezonu 2015/16 zdobyli cztery tytuły mistrzowskie i trzykrotnie zajmowali drugie miejsce. W sezonie 2019/20 zajmowali pierwsze miejsce w tabeli w momencie wybuchu pandemii COVID-19, ale nie zdecydowano się przyznawać medali za te rozgrywki.

Także w ciągu ostatnich ośmiu sezonu za każdym razem ZAKSA grała w finale sezonu PlusLigi. W tym czasie zdobyli też pięć Pucharów Polski i trzy razy z rzędu wygrali rozgrywki Ligi Mistrzów.

Obecni wicemistrzowie Polski w tym sezonie nawet nie byli blisko powtórzenia tych osiągnięć. ZAKSA nie zakwalifikowała się do decydującej fazy Pucharu Polski, odpadła w 1/8 Ligi Mistrzów, a teraz jeszcze nie wywalczyła awansu do fazy play-off PlusLigi – po raz pierwszy w historii.

Dla tak wielkiego klubu ten sezon musi być bolesna wizerunkowo. Spowoduje też, że w przyszłym sezonie ZAKSY zabraknie w gronie europejskiej elity, w której przecież dominowała w ostatnich latach.