Alessandro Chiappini pozostaje na stanowisku. Nadal będzie trenerem ŁKS Commercecon Łódź

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Alessandro Chiappini pozostaje na stanowisku. Nadal będzie trenerem ŁKS Commercecon Łódź

Alessandro Chiappini pozostaje na stanowisku trenera ŁKS Commercecon Łódź
Alessandro Chiappini pozostaje na stanowisku trenera ŁKS Commercecon ŁódźŁKS Commercecon Łódź
Jest jednym z najbardziej "polskich Włochów" w siatkówce. Z ŁKS Commercecon Łódź zdobył trzecie w historii klubu mistrzostwo Polski. I chociaż w minionym sezonie nie udało mu się obronić tytułu, nie zamierza odpuszczać. Znów powalczy o najwyższe trofea w biało-czerwono-białych barwach. Alessandro Chiappini nadal będzie prowadził ŁKS Commercecon Łódź.

Alessandro Chiappini ma ogromne doświadczenie międzynarodowe zarówno klubowe, jak i reprezentacyjne. Jako główny szkoleniowiec po raz pierwszy pracował w ekipie Pallavolo Marsciano. W kolejnych latach prowadził m.in. Asystel Novara (Superpuchar Włoch i Puchar Top Teams, brązowy medal Pucharu CEV), Azerrail Baku (brązowy medal mistrzostw Azerbejdżanu) czy Nordmeccanica Rebecchi Piacenza (Superpuchar Włoch).

Polską ligę zna doskonale. W latach 2010-2012 prowadził Atom Trefl Sopot, z którym zdobył srebro i złoto mistrzostw Polski. W latach 2016-2018 pracował w Treflu Proxima Kraków, a w sezonie 2018/19 był trenerem Enei PTPS Piła. W 2019 roku objął stery IŁ Capital Legionovii Legionowo, gdzie pracował przez trzy lata. W 2022 roku dołączył do ŁKS Commercecon Łódź i od razu w pierwszym sezonie sięgnął po złoto mistrzostw Polski. Pod jego wodzą zespół dwukrotnie zagrał w finale Pucharu Polski oraz występował w CEV Lidze Mistrzyń. W minionym sezonie Łódzkie Wiewióry dotarły w Lidze Mistrzyń aż do ćwierćfinału.

W swojej karierze Alessandro Chiappini prowadził również reprezentacje Turcji i Słowenii (U-23 i seniorską). Z tureckim zespołem narodowym zdobył dwa medale Ligi Europejskiej – srebrny w 2009 i brązowy w 2010 roku, zaś z ekipą Słowenii U-23 wywalczył wicemistrzostwo świata w tej kategorii wiekowej.

Mimo iż w minionym sezonie nie udało mu się obronić tytułu, nie zamierza odpuszczać. Znów powalczy o najwyższe trofea w biało-czerwono-białych barwach. Alessandro Chiappini nadal będzie prowadził ŁKS Commercecon Łódź.

Masz za sobą dwa sezony w roli trenera ŁKS Commercecon Łódź - jeden wspaniały, złoty, a drugi bez sukcesów w krajowej lidze i Pucharze Polski...

Tak jak powiedziałaś, pierwszy sezon był jednym z wyjątkowych. Drugi niestety zaczął się od trudności, z którymi zmagaliśmy się przez cały sezon, a kiedy odnaleźliśmy swoją tożsamość, niestety nowe przeciwności losu wpłynęły na zakończenie.

Długo analizowałeś, dlaczego zakończyliśmy sezon na 5. miejscu, czy może lepiej było o tym szybko zapomnieć i skupić się na przyszłości?

Oczywiście przeanalizowaliśmy wszystkie sytuacje, które doprowadziły do tego, że odpadliśmy z walki o medale. Po pierwsze, powinniśmy docenić jakość naszych przeciwników, wtedy z pewnością moglibyśmy i powinniśmy byli zrobić więcej. Trochę szczęścia też by nie zaszkodziło.

Nowy sezon i w zasadzie nowy zespół, bo wiemy, że skład bardzo się zmieni. Nie możemy jeszcze zdradzać nazwisk, ale czy można powiedzieć ogólnie o koncepcji budowy nowego zespołu?

Zawsze jestem zdania, że charakter i motywacja to dwa podstawowe aspekty, które pozwalają rozwijać drużynę także od strony technicznej i taktycznej. Jestem przekonany, że udało nam się stworzyć zespół charakteryzujący się dużą równowagą i wymiennością, która pozwoli na możliwość dostosowania się czy zmiany w grze. Jestem bardzo zadowolony z naszych działań transferowych.

Wiemy, że praktycznie każdą wolną chwilę poświęcasz siatkówce. Czy znajdziesz czas na odpoczynek? Jak lubisz się regenerować?

Kocham swoją pracę, lubię być zawsze zajęty. To pomaga mi się rozwijać, doskonalić, eksperymentować, wymyślać nowe pomysły. Będę miał niezbędny okres odpoczynku, aby zregenerować się i być super naładowanym. Wolny czas będę spędzić z rodziną, na plaży, mając jak najwięcej spokoju, trochę jeżdżąc na rowerze. To mi wystarczy.