Trzeci z rzędu triumf Motoru Lublin na mistrzostwach Polski par klubowych

Trzeci z rzędu triumf Motoru Lublin na mistrzostwach Polski par klubowychPAP
Żużlowcy Oil Orlen Motoru Lublin, w składzie: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera, Jack Holder, zdobyli w Poznaniu po raz trzeci z rzędu mistrzostwo Polski par klubowych. Srebrny medal wywalczył Apator Toruń, a trzecie miejsce zajęła Betard Sparta Wrocław.

Do zwycięstwa lublinian poprowadził czterokrotny mistrz świata Zmarzlik, który w Poznaniu był poza zasięgiem dla pozostałych uczestników zawodów. Lider Motoru zdobył komplet 18 punktów, ale to mogło nie wystarczyć do zdobycia kolejnego złotego medalu. Będący w dobrej formie u progu sezonu Dominik Kubera na stadionie na Golęcinie spisywał się przeciętnie, ale w dwóch ostatnich biegach przyjechał już za plecami Zmarzlika i Motor dwukrotnie wygrał 5:1.

Przed ostatnim wyścigiem szansę za zrównanie się punktami z liderem mieli żużlowcy Apatora, którzy musieli pokonać Włókniarza Częstochowa 5:1. To jednak częstochowianie, którzy walczyli już tylko o prestiż, lepiej zaczęli bieg i w pewnym momencie prowadzili 4:2. Kacper Woryna spadł jednak na ostatnie miejsce, ale torunianie nie byli w stanie dogonić Leona Madsena i musieli zadowolić się srebrnym medalem.

Długo w czołówce utrzymywali się żużlowcy Betardu Sparty Wrocław, ale w 17. wyścigu Maciej Janowski i Artiom Łaguta gładko przegrali z Motorem i pozostała im już tylko walka o brązowy medal.

Motor triumfował w MPPK po raz trzeci z rzędu. Dwa lata temu wygrał właśnie w stolicy Wielkopolski, a przed rokiem w Rzeszowie. Niedzielne zawody były 51. edycją żużlowych zmagań par w Polsce. W klasyfikacji medalowej liderem jest Polonia Bydgoszcz, która zdobyła 19 medali, w tym 11 złotych sześć srebrnych i dwa brązowe.

Od kilku lat w MPPK nie rozgrywa się eliminacji, ale od razu finał. Występują w nim cztery najlepsze drużyny z ostatniego sezonu ekstraligi plus zespół, który najwyżej uplasował się w ubiegłorocznym finale MMPK, a nie znalazł się w czwórce ekstraligi – z tego zapisu skorzystała leszczyńska Unia. Stawkę uzupełnili mistrz pierwszej ligi NovyHotel Falubaz Zielona Góra oraz gospodarz turnieju Ates Energy Group PSŻ Poznań. Kluby mogą też wystawić w turnieju po jednym zagranicznym żużlowcu, wcześniej o medale rywalizowano wyłącznie w krajowych składach.