Światowa Agencja Antydopingowa nałożyła grzywnę na Azjatycką Radę Olimpijską

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Światowa Agencja Antydopingowa nałożyła grzywnę na Azjatycką Radę Olimpijską
Światowa Agencja Antydopingowa nałożyła grzywnę na Azjatycką Radę Olimpijską
Światowa Agencja Antydopingowa nałożyła grzywnę na Azjatycką Radę Olimpijską
PAP
Komitet Wykonawczy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) nałożył na Azjatycką Radę Olimpijską (OCA), organizatora igrzysk kontynentu w Hangzhou, grzywnę w wysokości 500 tysięcy dolarów za wydanie zezwolenia na wywieszenie podczas zawodów flagi Korei Północnej.

WADA zakazała wywieszania flagi KRLD na wszystkich najważniejszych wydarzeniach sportowych poza igrzyskami olimpijskimi i paraolimpijskimi od 2021 roku, gdyż Korea Północna wbrew zaleceniom nie wdrożyła skutecznego programu testów antydopingowych.

Już wielokrotnie potwierdzono, że KRLD nie przestrzega światowych przepisów antydopingowych.

Flaga KRLD była - jak ustalono - wywieszana podczas XIX igrzysk azjatyckich w Chinach podczas ceremonii otwarcia, w wiosce sportowców oraz podczas zawodów i ceremonii wręczania medali. Impreza odbyła się we wrześniu i w październiku.

"W trakcie igrzysk azjatyckich potwierdzono, że OCA nie podjęła nakazanych działań, flaga KRLD była wielokrotnie wywieszana w różnych miejscach" - napisano w komunikacie WADA. Potwierdzono także, że WADA kilkakrotnie interweniowała u organizatorów, ale OCA odmówiła zastosowania się do tych zaleceń.

Podczas piątkowego posiedzenia w Montrealu WADA stwierdziła także, że ma "poważne zastrzeżenia" dotyczące projektu wznowienia w Rosji "Igrzysk Przyjaźni". Mają być rozegrane we wrześniu 2024 roku.

"WADA ma co do tego projektu poważne zastrzeżenia z punktu widzenia antydopingu" - uważa dyrektor generalny Olivier Niggli.

"Nie mamy żadnych informacji o tym, jaki rodzaj programu antydopingowego, jeśli w ogóle, będzie obowiązywał podczas tych zawodów, ani jaki organ będzie wdrażał taki program. Tym bardziej, że Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) w dalszym ciągu działa niezgodnie ze Światowym Kodeksem Antydopingowym" - dodał.

"Zgodnie ze Światowym Kodeksem Antydopingowym żadne międzynarodowe wydarzenie nie powinno być przyznawane krajowi, którego krajowa organizacja antydopingowa nie przestrzega przepisów" - wyjaśnił Niggli.

Do tego MKOl poinformował 12 października o zawieszeniu Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (RKO). Decyzję uzasadniono pogwałceniem Karty Olimpijskiej poprzez włączenie do struktur RKO organizacji sportowych w czterech regionach Ukrainy: Chersoniu, Doniecku, Ługańsku i Zaporożu, znajdujących się pod okupacją Rosji, która dokonała agresji na ten kraj 24 lutego 2022 roku.