Trzy Polki na podium klasyfikacji generalnej PŚ juniorów w łyżwiarstwie szybkim

Trzy Polki na podium klasyfikacji generalnej PŚ juniorów w łyżwiarstwie szybkimPAP
Wiktoria Dąbrowska zajęła drugie miejsce na 500 m i 1000 m w klasyfikacji generalnej juniorskiego Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, którego finałowe zawody odbyły się w japońskim Hachinohe. Zofia Braun była druga w zestawieniu biegu masowego, a Hanna Mazur trzecia na 500 m.

Dąbrowska w ostatnich zawodach w Japonii na dystansie 1000 m była druga, o 0,04 s przegrywając z triumfatorką z Holandii Meike Veen. Wygrana pozwoliła Holenderce wyprzedzić prowadzącą przed ostatnim wyścigiem Polkę o jeden punkt w klasyfikacji generalnej PŚ. W rywalizacji na 500 m Dąbrowska była piąta, ale mimo tego zakończyła cały cykl na drugim miejscu w tej konkurencji.

"Bardzo się cieszę z tych sukcesów, jedynie mały niedosyt na przekroju całego sezonu na pewno jest ze srebra na 1000 m" – powiedziała po finale 17-letnia zawodniczka.

W Hachinohe Dąbrowska, Mazur i Braun zajęły trzecie miejsce w sprincie drużynowym, ustępując jedynie ekipom Holandii i Kazachstanu. Mazur dorzuciła do tego trzecią lokatę na 500 m, dzięki czemu utrzymała trzecią pozycję również w klasyfikacji generalnej PŚ.

Drugie miejsce w końcowym pucharowym rankingu w biegu masowym kobiet zajęła Braun, która w niedzielnej rywalizacji była czwarta.

Za kilka dni w Hachinohe odbędą się mistrzostwa świata juniorów, a kandydatkami do medali będą m.in. Dąbrowska, Mazur oraz Braun. Polska reprezentacja czeka na miejsce na podium tej imprezy od 2019 roku. Pięć lat temu we włoskim Baselga di Pine trzy krążki wywalczyła Karolina Bosiek - srebro na 1500 i 3000 m oraz brąz na 1000 m.