Walewska, mistrzyni olimpijska w siatkówce z Brazylią, zmarła w wieku 43 lat

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Walewska, mistrzyni olimpijska w siatkówce z Brazylią, zmarła w wieku 43 lat
Walewska była mistrzynią olimpijską z Brazylią w 2008 roku
Walewska była mistrzynią olimpijską z Brazylią w 2008 roku
Profimedia
Walewska Moreira de Oliveira, była siatkarka, zmarła w czwartek w wieku 43 lat. Zdobyła złoto olimpijskie z reprezentacją Brazylii w 2008 roku i była wicemistrzynią świata z 2006 roku. Przyczyna śmierci nie została jeszcze ujawniona.

Walewska była w Sao Paulo, aby promować swoją autobiografię, wydaną na początku roku. Była środkowa reprezentacji Brazylii, spotkała się nawet z trenerem Ablem Ferreirą i sztabem Palmeiras we wtorek podczas wizyty w Academia do Futebol.

Walewska była na emeryturze od 2022 roku, kiedy to zakończyła karierę w Praia Clube. Z drużyną z Minas Gerais środkowa wygrała Superligę 2017/18.

Była zawodniczką reprezentacji Brazylii przez ponad dekadę. Pierwsze powołanie otrzymała w wieku 17 lat, w 1997 roku, pod wodzą Bernardinho. Walewska była podstawową zawodniczką, gdy Jose Roberto Guimaraes zdobył z kadrą złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

Pochodząca z Minas Gerais zawodniczka grała w kilku innych klubach poza Praią. Grała w Minas, Paranie, Sao Caetano, Volei Futuro, Campinas i Osasco. Za granicą Walewska grała dla Perugia-ITA, Murcia-ESP i Zarechie Odintsovo-RUS. Była m.in. dwukrotną mistrzynią Brazylii i Włoch. Miała też na koncie triumf w Lidze Mistrzyń. 

Według dostępnych informacji Walewska nie miała nic wspólnego z naszym krajem. Zawdzięczała polsko brzmiące imię swojemu ojcu, który był pod wrażeniem Napoleona Bonaparte, a jego "kochanką" była Polka – Maria Walewska.