Wielki napastnik reprezentacji Włoch Gianluca Vialli nie żyje

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielki napastnik reprezentacji Włoch Gianluca Vialli nie żyje

Zaktualizowany
Wielki napastnik reprezentacji Włoch Gianluca Vialli nie żyje
Wielki napastnik reprezentacji Włoch Gianluca Vialli nie żyjeProfimedia
Gianluca Vialli odszedł dziś w Londynie po długiej chorobie. Były napastnik w ostatnim czasie anulował wszystkie swoje zobowiązania, by podjąć ostatnią – jak się okazało – próbę pokonania raka trzustki.

Urodzony w Cremonie 9 lipca 1964 roku, były napastnik reprezentacji Włoch zmarł w angielskiej stolicy, gdzie był hospitalizowany podczas walki z nowotworem wykrytym pięć lat temu. Zatem, po bolesnych pożegnaniach Sinišy Mihajlovicia i Pelégo, futbol traci kolejnego wielkiego, który współtworzył historię tej dyscypliny.

Rodzina Viallego potwierdziła odejście piłkarza krótką notką: "Z bezgranicznym smutkiem informujemy o śmierci Gianluki Viallego. Otoczony rodziną odszedł minionej nocy po pięciu latach choroby, której stawiał czoła z odwagą i godnością. Dziękujemy licznym osobom, które wspierały go przez lata swoim przywiązaniem. Jego wspomnienie i wzór będą na zawsze żyć w naszych sercach".

W grudniu Vialli odszedł ze sztabu reprezentacji narodowej z bolesnym komunikatem, ale nie bez nadziei. "Po długich i trudnych negocjacjach z moim wspaniałym zespołem onkologów zdecydowałem zawiesić, miejmy nadzieję tymczasowo, wszystkie moje obecne i przyszłe zobowiązania zawodowe. Celem jest wykorzystanie wszystkich moich psychofizycznych zasobów, by pomóc ciału przejść przez tę fazę choroby, by móc stawiać czoła kolejnym przygodom możliwie szybko i dzielić je z wami. Ściskam".

Jako jedni z pierwszych piłkarza upamiętnili działacze Sampdorii, dla której był człowiekiem-symbolem. Złamane serce i zdjęcie uśmiechniętego napastnika w koszulce Sampdorii.

Vialli rozegrał 673 mecze i strzelił 259 goli w Serie A, Premier League i pucharach międzynarodowych. Dla reprezentacji grał 59 razy, trafiając 16 razy i zdobywając brązowy medal mundialu 1990. Z zespołem U21 wywalczył srebro i brąz w mistrzostwach Europy 1984 i 1986. W 2019 dołączył do FIGC (włoski związek piłki nożnej), ponownie współpracując ze swoim "bliźniakiem", Roberto Mancinim.

Jego dorobek pucharowy uwzględnia dwa mistrzostwa Włoch, z Sampdorią i Juventusem, puchar Ligi Mistrzów (1996) i Puchar UEFA (1993) z Juve, Superpuchar UEFA z Chelsea (1998), dwa Puchary Zdobywców Pucharów z Sampdorią (1990) i Chelsea (1998), Puchar Anglii z Chelsea (1997), cztery Puchary Włoch (jeden z Juve i trzy z Sampdorią), Puchar Ligi w Anglii i dwa Superpuchary Włoch. Jako trener poprowadził Chelsea do Pucharu Anglii i Tarczy Wspólnoty.