Agenci piłkarscy przegrywają apelację przeciwko FIFA w sprawie nowych przepisów

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Agenci piłkarscy przegrywają apelację przeciwko FIFA w sprawie nowych przepisów

Agenci piłkarscy przegrali apelację w sprawie zablokowania nowych przepisów FIFA, które ograniczyłyby ich prowizje transferowe i wprowadziły egzaminy
Agenci piłkarscy przegrali apelację w sprawie zablokowania nowych przepisów FIFA, które ograniczyłyby ich prowizje transferowe i wprowadziły egzaminy Reuters
Agenci piłkarscy przegrali apelację mającą na celu zablokowanie nowych przepisów FIFA, które ograniczyłyby ich prowizje transferowe i wprowadziły egzaminy w celu uzyskania licencji, po tym jak Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) orzekł w poniedziałek na korzyść organu zarządzającego.

Stowarzyszenie Profesjonalnych Agentów Piłkarskich (PROFAA) z siedzibą w Zurychu złożyło odwołanie do CAS, najwyższego sądu sportowego w Szwajcarii, po tym jak FIFA wprowadziła w styczniu nowe ramy regulacyjne. Zasady wejdą w życie 1 października.

Twierdzenia PROFAA, że przepisy naruszają prawo konkurencji i Unii Europejskiej, zostały "w całości odrzucone", powiedział CAS. Grupa agentów stwierdziła, że jest "niezwykle rozczarowana" tą decyzją.

"PROFAA dokładnie przeanalizuje orzeczenie przed podjęciem decyzji o kolejnych krokach i będzie nadal wspierać wszelkie spory sądowe przeciwko tym przepisom, w szczególności wprowadzenie limitu prowizji" - dodała grupa.

FIFA chce ograniczyć agentów do pobierania maksymalnie 3% prowizji za każdy transfer powyżej 200 000 USD i 5% za transakcje poniżej 200 000 USD. Wprowadzony zostanie 10% limit zarobków, gdy agenci działają na rzecz klubu sprzedającego.

Zasady wymagają również, aby agenci posiadali licencję, na którą muszą zdać nowy egzamin do 1 października. Agenci po raz pierwszy przystąpili do egzaminu w kwietniu, a tylko 52% z 3,800 kandydatów uzyskało wymaganą ocenę.

Inne ważne zmiany obejmują zakaz wielokrotnego reprezentowania w celu uniknięcia konfliktu interesów oraz płatności prowizji agentów za pośrednictwem izby rozliczeniowej FIFA.

"FIFA z zadowoleniem przyjmuje dzisiejsze orzeczenie ... które w pełni potwierdza legalność, ważność i proporcjonalność przepisów FIFA Football Agent Regulations (FFAR)" - powiedział organ zarządzający.

"Orzeczenie potwierdza stanowisko FIFA, że FFAR jest rozsądnym i proporcjonalnym środkiem regulacyjnym, który pomaga rozwiązać systemowe błędy w systemie transferu zawodników".