Edwin Kiptoo z Kenii ustanowił nowy rekord maratonu w Atenach

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Edwin Kiptoo z Kenii ustanowił nowy rekord maratonu w Atenach
Maraton w Atenach - zwycięstwo Kenijczyka Kiptoo w rekordowym czasie
Maraton w Atenach - zwycięstwo Kenijczyka Kiptoo w rekordowym czasie
PAP
Kenijczyk Edwin Kiptoo wygrał 40. maraton w Atenach uzyskując czas 2:10.34. To nowy rekord trasy. Wśród kobiet triumfowała Marokanka Soukaina Atanane, która na dotarcie do mety potrzebowała 2:31.52.

Wśród mężczyzn nie tylko triumfator pochodzi z Kenii. Drugie miejsce zajął także Kenijczyk Rhonzai Lokitam Kilimo - 2:12.36, a trzeci w tym samym czasie był Felicien Muhitira z Rwandy. Od 2001 roku kenijscy biegacze zwyciężyli w Atenach 17 razy, dziewięć lat temu triumfował Felix Kandie, który ustanowił poprzedni rekord wynoszący 2:10.37.

Marokanka Atanane wyprzedziła Kenijkę Caroline Jepchirchir - 2:32.19, a trzecie miejsce wywalczyła Greczynka Gloria Privileggio - 2:43.20. Gdy tylko Greczynka dotarła do mety, czekała na nią najsłodsza nagroda w postaci powitania i pocałunku od dziecka.

Trasa biegu w Atenach jest trudna technicznie, pagórkowata, wznosi się niemal nieprzerwanie pomiędzy 17. a 32. kilometrem, dopiero w końcówce prowadzi w dół.

Start biegu usytuowano w pobliżu pola bitwy pod Maratonem, na którym Ateńczycy i ich sojusznicy pokonali znacznie większą armię perską w 490 roku p.n.e. Legenda głosi, że posłaniec, który przebiegł całą odległość do Aten, aby ogłosić zwycięstwo, zmarł po dotarciu na miejsce.

Bieg kończy się na stadionie Panathenaic, marmurowej rekonstrukcji starożytnej areny zbudowanej w kształcie litery U, która może pomieścić około 80 tys. osób i była gospodarzem zawodów podczas inauguracyjnych współczesnych igrzysk olimpijskich w 1896 roku.