Barcelona nie dała szans Realowi w Madrycie i została mistrzem Hiszpanii

Barça świętuje tytuł Ligi ACB w Madrycie.
Barça świętuje tytuł Ligi ACB w Madrycie.@ACB
Historia dobiegła końca. Barca wiedziała, jak lepiej zarządzać sytuacją w decydującym momencie i zabrała jeszcze jedno trofeum do swojej gabloty. To był bardzo wyrównany mecz do ostatniej kwarty, finał z ciągłymi alternatywami, ale ogromna różnica w rzutach za trzy punkty i wspaniała ręka Vesely'ego w ostatniej kwarcie dały zwycięstwo drużynie Jasikeviciusa. Mistrzowie Europy przegrali 0:3 w finale, w którym Barcelona była lepszą drużyną. Jest to 20. tytuł ligowy dla katalońskiego klubu.

Dla Madrytu był to mecz na ostrzu noża. Barca szukała chwały, choć miała jeszcze dwa mecze zapasu. Real przystępował do tego spotkania ze stanem 0-2. Wszystko albo nic. Ludzie Jasikeviciusa przybyli z euforią i statystyką, że nigdy nie przegrali w finale ACB, prowadząc po dwóch meczach.

Ta statystyka nie miała większego znaczenia dla Reaku Madrytu. Złamał już inną statystykę w Eurolidze, kiedy wrócił z 0-2 w meczu z Partizanem. Pytanie brzmiało, jak odzyskać dobre samopoczucie.

Tavares i Vesely rozegrali świetny pojedynek.
Tavares i Vesely rozegrali świetny pojedynek.@ACB

Pierwsza kwarta była bardzo wyrównana. Pod koniec pierwszych dziesięciu minut Madryt prowadził jednym punktem (21-20). Na początku drugiej odsłony Barca zrobiła duży krok i wyszła na siedmiopunktowe prowadzenie (29 –22). Chus Mateo musiał przerwać grę, aby zatrzymać krwawienie po trójce Kalinicia. Blaugrana broniła bardzo mocno i dobrze atakowała. Madryt tracił.

Przerwa przyniosła skutek i dzięki Llullowi i Causeurowi, oraz serii 9-2, Los Blancos doprowadzili do remisu (31-31). Madryt utrzymał nerwy na wodzy i poszedł na przerwę z prowadzeniem 41:38. Causeur, z 11 punktami i Llull, z 8, byli głównymi strzelcami. Kalinic, z 7 punktami, był najlepiej punktującym w drużynie Barcy z bardzo wyrównanym wynikiem.

Sanli strzela przeciwko opozycji Tavaresa.
Sanli strzela przeciwko opozycji Tavaresa.@ACB

Barça wróciła na boisko ze świeżymi bateriami i dała swoim przeciwnikom początek 0:6. Vesely poprowadził powrót. Dzięki trójkom Miroticia i Laprovittoli seria wzrosła do 6:14. Tavares utrzymał swój zespół na powierzchni. Gigant z Wysp Zielonego Przylądka uniemożliwił Cules ucieczkę. Trzeci rozdział zakończył się wynikiem 66:67 dla gości.

Po raz kolejny Barca wyszła z lepszą skutecznością w ostatniej odsłonie. Blaugrana atakowała z większą płynnością i lepszymi rzutami trzypunktowymi. Białym trudno było znaleźć obręcze przeciwników. Barca trafiała z dystansu za trzy punkty. Madryt nie mógł znaleźć odpowiedzi. Musa, podpisana gwiazda, był nieobecny przez cały mecz. Vesely stał się królem boiska. Różnica się powiększała, a Madryt nie mógł znaleźć sposobu na jej zniwelowanie.

Mirotic żegna się z Barçą z tytułem.
Mirotic żegna się z Barçą z tytułem.@ACB

Gra marniała, Barca rosła, a Madryt zrezygnował. Film z tego sezonu miał katalońskie zakończenie. Los Blancos mają ogromną pociechę ze zwycięstwa w Eurolidze, ale wyjeżdżają na wakacje z gorzkim smakiem sromotnej porażki na krajowym podwórku.

Flashscore Player: Jan Vesely