Lekkoatletyczny mityng Diamentowej Ligi w Chorzowie drugi w światowym rankingu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Lekkoatletyczny mityng Diamentowej Ligi w Chorzowie drugi w światowym rankingu
Lekkoatletyczny mityng Diamentowej Ligi w Chorzowie drugi w światowym rankingu
Lekkoatletyczny mityng Diamentowej Ligi w Chorzowie drugi w światowym rankingu
PAP
Lipcowy Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej rozegrany w Chorzowie w ramach Diamentowej Ligi zajął drugie miejsce w rankingu World Athletics za rok 2023 – poinformowali organizatorzy zawodów. Lepszy pod względem wyników sportowych okazał się tylko finał "diamentowego" cyklu w amerykańskim Eugene.

Chorzowskie zawody w tym roku po raz drugi zostały rozegrane w prestiżowym cyklu. W raporcie władz Diamentowej Ligi otrzymały ocenę 9,16 w skali od 1 do 10, wyższą niż poprzednio. Na ten wynik złożyły się ankiety wypełniane przez zawodników i menedżerów. Oceny powyżej 9 są określane jako doskonałe.

Przyszłoroczna 15 edycja Memoriału Skolimowskiej w ramach DL odbędzie się w Chorzowie 25 sierpnia, tuż po igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

"Teraz możemy odetchnąć, bo wiemy, że poza finałem cyklu w Eugene, nikt nas nie wyprzedził. Ranking World Athletics, który uwzględnia jakość list startowych oraz wyników, które padły, jest oczywistym komunikatem: nie wliczając finałów DL, zorganizowaliśmy tego lata na Śląsku najlepszy od 2018 roku mityng lekkoatletyczny na całym świecie. To brzmi dumnie" – powiedział dyrektor sportowy chorzowskich zawodów Piotr Małachowski.

Dorobek punktowy finału DL Eugene był – według World Athletics – najlepszy w dziejach lekkoatletyki. Rekord świata w skoku o tyczce ustanowił tam Szwed Armand Duplantis (6,23).

"Podczas naszej imprezy padły dwa najlepsze tegoroczne wyniki na świecie: Norwega Jakoba Ingebrigtsena na 1500 metrów (3.27,14) i Katarczyka Mutaza Essy Barshima (2,36) w skoku wzwyż. Na MŚ w Budapeszcie takie rezultaty dałyby złote medale. Nie ma lepszego dowodu na skalę przedsięwzięcia" – stwierdził dyrektor ds. komunikacji memoriału Marek Plawgo.

Na Stadionie Śląskim Natalia Kaczmarek wygrała bieg na 400 m, a Wojciech Nowicki konkurs rzutu młotem. Ewa Swoboda uzyskała najlepszy czas w karierze na 100 m – 10,94 i zbliżyła się na 0,01 sekundy do rekordu Polski.

Pierwsze zawody prestiżowego cyklu na Stadionie Śląskim obejrzało gratis 30 tys. kibiców. Wtedy impreza zajęła w kalendarzu miejsce odwołanych z powodu ograniczeń pandemicznych zawodów w Chinach.

W tym roku wprowadzono płatne bilety, a na trybunach zasiadło 25 tys. ludzi, a impreza włączona została do Diamentowej Ligi na pięć lat, po jednogłośnym głosowaniu organizatorów pozostałych 14 mityngów cyklu.

Silesia Memoriał Skolimowskiej odbywa się na Stadionie Śląskim od 2018 roku, wcześniej lekkoatleci rywalizowali w stolicy.