Diamentowa Liga - Pia Skrzyszowska jedyną reprezentantką Polski w Sztokholmie

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Diamentowa Liga - Pia Skrzyszowska jedyną reprezentantką Polski w Sztokholmie

Diamentowa Liga - Pia Skrzyszowska jedyną reprezentantką Polski w Sztokholmie
Diamentowa Liga - Pia Skrzyszowska jedyną reprezentantką Polski w SztokholmiePAP
Startująca w biegu na 100 m przez płotki Pia Skrzyszowska będzie jedyną reprezentantką Polski podczas niedzielnego mityngu Diamentowej Ligi w Sztokholmie. Płotkarka w piątek zajęła czwarte miejsce w Lozannie. Gwiazdą zawodów będzie szwedzki tyczkarz Armand Duplantis.

Skrzyszowska w Szwajcarii uzyskała czas 12,81 i została wyprzedzona przez Portorykankę Jasmine Camacho-Quinn - 12,40, Tobi Amusan z Nigerii - 12,47 i Amerykankę Tię Jones - 12,51. Reprezentantka Polski szybciej pobiegła 24 czerwca podczas drużynowych mistrzostw Europy w Chorzowie - 12,77.

Rywalkami Skrzyszowskiej w Sztokholmie będą rekordzistka świata Amusan, Devynne Charlton z Bahamów, Australijka Michelle Jenneke, Reetta Hurkse z Finlandii, Nadine Visser z Holandii i Francuzka Laeticia Bapte.

Aneta Lemiesz ma nadawać tempo w biegu na 1500 m, w którym wystartują znakomite Etiopki: Freweyni Hailu, Birke Haylom, Hirut Meshesha, Diribe Welteji oraz Brytyjka Laura Muir. Wszystkie te biegaczki w tym roku uzyskały rezultaty 3.57. Z kolei Aleksandra Płocińska będzie "zającem" na dystansie 5000 m.

Duplantis w sezonie halowym poprawił swój własny rekord świata na 6,22, natomiast w sezonie letnim jest liderem światowych list z wynikiem 6,12, uzyskanym w zeszły wtorek w Ostrawie. Szwed od kilku sezonów rywalizuje z samym sobą, a rywale mogą jedynie pomarzyć o skakaniu na jego poziomie. Duplantis będzie chciał się dobrze zaprezentować przed własną publicznością.

W Sztokholmie wystąpi też Renaud Lavillenie, który nazywany jest królem Diamentowej Ligi. 36-letni Francuz 72 razy wystąpił w zawodach tej rangi, wygrywając 33 z nich. Przez siedem sezonów z rzędu (2010-2016) triumfował w generalnej klasyfikacji Diamond League. Lavillenie w 2014 roku skoczył 6,16 i pobił rekord świata, który przez 21 lat należał do Siergieja Bubki.

Era Duplantisa rozpoczęła się w lutym 2020 roku, gdy podczas zawodów Copernicus Cup w Toruniu pokonał wysokość 6,17 i po raz pierwszy został rekordzistą świata. Później kilkukrotnie poprawiał ten wynik.

W stolicy Szwecji zaprezentuje się też mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, Brazylijczyk Thiago Braz z rekordem życiowym 6,03 oraz Filipińczyk Ernest John Obiena, który w tym roku skoczył 6,00.

Drugą gwiazdą gospodarzy będzie Daniel Stahl, który wystartuje w rzucie dyskiem. W tym sezonie minimalnie lepiej od Szweda spisuje się Słoweniec Kristjan Ceh, który ma identyczny rekord życiowy - 71,86. O zwycięstwo powalczy również Litwin Mykolas Alekna, który w tym roku rzucał 71,00.

W biegu na 100 m wystartuje dwóch zawodników, którzy w tym sezonie zeszli poniżej 10 sekund: Brytyjczyk Reece Prescod (9,99) i Akani Simbine z RPA (9,92).

Faworytem biegu na 400 m przez płotki będzie rekordzista świata Karsten Warholm. Norweg 15 czerwca wygrał zawody w Oslo czasem 46,52, czym potwierdził swoją dominację w tej konkurencji.

Marie Josee Ta-Lou, seryjnie wygrywająca biegi na 100 m, tym razem zaprezentuje się na dwa razy dłuższym dystansie. Główną rywalką Iworyjki będzie Brytyjka Daryll Neita z rekordem sezonu 22,23.