Erik Janža strzela w "polskim meczu", Słowenia rozbija Finlandię

Erik Janža strzela w "polskim meczu", Słowenia rozbija FinlandięAFP
Siódma kolejka Grupy H rozpoczęła się od wygranej Irlandii Północnej z San Marino 3:0 i utrzymała ten poziom w kolejnym meczu. W sobotni wieczór Słowenia pokonała 3:0 Finlandię, a w wyjściowych składach obu zespołów znalazło się aż czterech piłkarzy polskiej Ekstraklasy.

W historii pojedynków między Słowenią i Finlandią jeszcze nigdy Słowianie nie wygrali, ale w sobotę na narodowym stadionie Stožice to oni byli faworytami. Kwalifikacje do Euro 2024 idą im nadspodziewanie dobrze i już przed pierwszym gwizdkiem przeciwko Finom byli na miejscu dającym awans.

Dobrą formę potwierdzili zresztą bardzo sprawnie, wychodząc na dwubramkowe prowadzenie w mniej niż pół godziny. Benjamin Šeško najpierw nie pomylił się z 11. metra, by drugiego gola dołożyć w 28. minucie spotkania, wieńcząc udaną kontrę swojej drużyny. Najpoważniejszym ciosem dla Słoweńców okazała się nie akcja ofensywna Finlandii, lecz kontuzja, jakiej nabawił się Šeško po godzinie gry.

Wyjściowe składy i noty za mecz Słowenia-Finlandia
Wyjściowe składy i noty za mecz Słowenia-FinlandiaFlashscore

Ponieważ Finom nie udało się zdobyć ani jednej bramki, w zdecydowanie lepszych nastrojach mecz kończyli Słoweńcy, w tym ci znani z polskich boisk. Miha Blazić z Lecha zaliczył bardzo solidną notę, a jedną z najlepszych postaci u gospodarzy był Erik Janža (Górnik). Dowiódł tego podnosząc wynik na 3:0 w doliczonym czasie gry.

Na przeciwległym biegunie są Finowie – drużynie nie udało się w bezpośrednim pojedynku wyrwać miejsca premiowanego awansem. Znani z występów w Cracovii Benjamin Källman i Arttu Hoskonen też nie będą mieli najlepszych wspomnień. O ile ten drugi nie ciążył swoim kolegom, o tyle dorobek atakującego Källmana ograniczył się do żółtej kartki i zmiany już w przerwie meczu.

Słowenia sensacyjnie zajmuje teraz pierwsze miejsce w grupie i jest już niemal pewna pierwszego od dwóch dekad awansu na Euro, przed wieczornym meczem Danii z Kazachstanem.