Kolejne wzmocnienie Warty Poznań. Tomas Prikryl dołącza do zespołu Dawida Szulczka

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejne wzmocnienie Warty Poznań. Tomas Prikryl dołącza do zespołu Dawida Szulczka

Zaktualizowany
Kolejne wzmocnienie Warty Poznań. Tomas Prikryl dołącza do zespołu Dawida Szulczka
Kolejne wzmocnienie Warty Poznań. Tomas Prikryl dołącza do zespołu Dawida SzulczkaWarta Poznań
Doświadczony skrzydłowy, mistrz Czech i dwukrotny zdobywca Pucharu Czech, Tomas Prikryl podpisał kontrakt z Wartą Poznań do czerwca 2024 roku z opcją przedłużenia o 12 miesięcy. 31-letni czeski piłkarz trafił do "Zielonych" na zasadzie wolnego transferu.

Tomas Prikryl jest dobrze znany kibicom w Polsce po tym, jak cztery ostatnie sezony spędził w Jagiellonii Białystok. Rozegrał w jej barwach 111 spotkań, w których zdobył 11 bramek i uzyskał 18 asyst. Zawodnik urodzony 4 lipca 1992 roku w Ołomuńcu jest wychowankiem klubu Sokol Velky Tynec, z którego trafił do Sigmy Ołomuniec. Po rozegraniu 26 meczów (3 gole i 2 asyst) w tym klubie został jako 20-latek kupiony przez Spartę Praga w 2012 roku. Był już wówczas młodzieżowym wicemistrzem Europy w kategorii U-19, po finale przegranym po dogrywce z Hiszpanią.

Z klubem ze stolicy kraju świętował zdobycie mistrzostwa Czech i Pucharu Czech w sezonie 2013/14. W sumie zaliczył 98 meczów w Sparcie i uzbierał 15 bramek oraz 5 asyst w meczach czeskiej ekstraklasy, w krajowym pucharze oraz w europejskich pucharach. Zagrał w nich także w barwach FK Mlada Boleslav po zdobyciu Pucharu Czech w sezonie 2015/16. Jako zawodnik FK znów miał imponujące statystyki – 19 goli i 24 asysty w 115 meczach. Dorobek Tomasa Prikryla w jego ojczyźnie uzupełnia jeszcze roczny epizod w Dukli Praga (21 meczów, 7 goli i asysta w 2015 roku).

W lipcu 2019 roku odszedł z FK Mlada Boleslav i związał się umową z Jagiellonią Białystok, z którą rozstał się tego lata po czterech sezonach regularnych występów w Ekstraklasie. Już jako wolny zawodnik podpisał kontrakt z Wartą Poznań do końca obecnego sezonu i z opcją przedłużenia współpracy o kolejny rok. Wcześniej, w piątek Tomas Prikryl przeszedł testy medyczne, a już w sobotę ma wziąć udział w treningu zespołu trenera Dawida Szulczka.

"W ostatnim czasie trenowałem indywidualnie według planów opracowanych przez trenera przygotowania fizycznego, więc pod tym względem jestem gotowy do treningów. Pewnie brakuje mi trochę praktyki meczowej, ale wierzę w to, że uda się to szybko nadrobić" – mówi Tomas Prikryl i dodaje: 

"Bardzo się cieszę, że zostałem piłkarzem Warty Poznań. Czuję się też dobrze z powrotu do Ekstraklasy, bo podobała mi się gra tutaj: liga jest na wysokim poziomie, są tu bardzo fajne stadiony, całe to otoczenie, zainteresowanie mediów, no i jakość piłkarzy. Mam nadzieję, że będzie to udany czas dla mnie i dla mojego nowego zespołu. Pamiętam, że pojedynki z Wartą zawsze były dla nas trudne i wyrównane. Chciałbym, żeby nasi rywale nadal mieli takie odczucia po meczach z Wartą. Mam nadzieję, że pomogę drużynie swoim doświadczeniem, bo mam go już trochę. I chciałbym pomóc w osiągnięciu jak najwyższego miejsca w tabeli, bo Warta to ambitny klub i cieszę się, że będę mógł zagrać w jego barwach".

"Jeszcze kilka miesięcy temu sprowadzenie takiego zawodnika pozostałoby pewnie w sferze życzeń Warty. Tomas to piłkarz o dużej jakości, ale był po prostu poza naszym zasięgiem. Teraz sytuacja się zmieniła, a nasze plany zmieniły się przez ostatnie kontuzje ważnych zawodników. Mimo więc, że kadra wydawała się zamknięta, podjęliśmy rozmowy z Tomasem i cieszę się, że doszliśmy do porozumienia" – mówi Rafał Grodzicki, menedżer ds. sportu Warty Poznań.

"Pozyskaliśmy zawodnika o dużych umiejętnościach, które wzmocnią nasze działania w tzw. trzeciej strefie, czyli w pobliżu bramki rywala. Będziemy mogli podejmować tam większe ryzyko niż do tej pory. Tomas ma bowiem atuty w postaci szybkości oraz gry jeden na jednego i potrafi wziąć ciężar gry na siebie. Z pewnością ma cechy, których trochę nam brakowało w drużynie i będzie dużym wzmocnieniem dla naszej ofensywy".

Tomas Prikryl - statystyki
Tomas Prikryl - statystykiFlashscore

Nowy piłkarz Warty Poznań był podstawowym reprezentantem Czech w kategoriach młodzieżowych – w kadrach od U-16 do U-21 wystąpił łącznie 60 razy, zdobywając 10 bramek. Wiosną 2017 roku Tomas Prikryl był też powoływany do pierwszej reprezentacji Czech, ale w niej nie zadebiutował.

Czeski pomocnik ma 177 cm wzrostu, waży 77 kg i będzie nosił koszulkę "Zielonych" z numerem 47. To siódmy nowy piłkarz Warty Poznań w tym sezonie po tym, jak wcześniej kontrakty z klubem podpisali Jakub Bartkowski, Filip Borowski, Kacper Przybyłko, Oskar Krzyżak, Bogdan Tiru i Dario Vizinger.