Raphael Varane alarmuje o częstych przypadkach wstrząśnieniu mózgu w piłce nożnej

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Raphael Varane alarmuje o częstych przypadkach wstrząśnieniu mózgu w piłce nożnej
Varane wielokrotnie w swojej karierze cierpiał z powodu wstrząśnienia mózgu
Varane wielokrotnie w swojej karierze cierpiał z powodu wstrząśnienia mózgu
AFP
Obrońca Manchesteru United i były reprezentant Francji Raphael Varane zaapelował we wtorek o lepszą opiekę nad piłkarzami po kilku przypadkach wstrząśnienia mózgu w swojej karierze.

"Jeśli spojrzymy na trzy najgorsze mecze w mojej karierze, to są co najmniej dwa, przed którymi miałem wstrząs mózgu kilka dni wcześniej" - powiedział Varane francuskiemu dziennikowi sportowemu L'Equipe.

Varane wskazał na ćwierćfinałową porażkę Francji 1:2 z Niemcami na Mistrzostwach Świata w 2014 roku oraz przegraną 1:2 w drugim etapie Ligi Mistrzów, grając dla Realu Madryt w 2020 roku przeciwko Manchesterowi City.

Kilka dni przed meczem z Niemcami obrońca powiedział, że przyjął piłkę w bok głowy podczas meczu 1/16 z Nigerią.

"Na początku drugiej połowy jest dośrodkowanie, po którym przyjmuję piłkę na jedną ze swoich skroni i wbiegam do siatki bramki przeciwnika. Skończyłem mecz, ale byłem w trybie 'autopilota'".

"Sztab zastanawiał się, czy nadaję się (do gry w Niemczech)" - kontynuował Varane, który zakończył międzynarodową karierę po tym, jak Francja została pokonana w finale mistrzostw świata 2022.

"Byłem osłabiony, ale ostatecznie zagrałem i raczej dobrze... Nigdy nie dowiemy się, co by się stało, gdybym otrzymał kolejny cios w głowę".

Varane w akcji dla Man Utd
AFP

"Kiedy wiesz, że powtarzające się wstrząśnienia mózgu mogą mieć śmiertelny skutek, mówisz sobie, że może pójść bardzo źle".

"Jako piłkarze przyzwyczajeni do gry na najwyższym poziomie, jesteśmy przyzwyczajeni do bólu, jesteśmy trochę jak żołnierze, twardzi faceci, symbole siły fizycznej, ale te (wstrząśnienia mózgu) są objawami, które są dość niewidoczne".

"Musimy porozmawiać o zagrożeniach związanych z zespołem drugiego uderzenia i powtarzaniem uderzeń z powodu gry głową" - dodał.

Zaapelował o ograniczenie główkowania podczas sesji treningowych w celu zmniejszenia ryzyka.

Zespół drugiego uderzenia ma miejsce, gdy mózg gwałtownie puchnie po drugim wstrząśnieniu mózgu, zanim ustąpią objawy wcześniejszego wstrząśnienia mózgu.

W Anglii 10 byłych profesjonalnych graczy i rodziny siedmiu innych, którzy zmarli, pozywają organy zarządzające, które ich zdaniem "zawsze doskonale zdawały sobie sprawę" z ryzyka wstrząśnienia mózgu i urazów mózgu u graczy, nie podejmując niezbędnych środków ostrożności.