Szybki awans Alcaraza do 1/8 finału. Jego rywal skreczował po ponad godzinie gryPAP
Wicelider rankingu tenisistów Carlos Alcaraz po zaledwie 66 minutach awansował do 1/8 finału wielkoszlemowego Australian Open. Jego rywal Chińczyk Jungchen Shang skreczował przy stanie 6:1, 6:1, 1:0 dla Hiszpana.

Shang w światowym rankingu zajmuje 140. miejsce i musiał przebijać się przez kwalifikacje. Do meczu z Alcarazem przystąpił z mocno obandażowanym udem. W drugim secie skorzystał z przerwy medycznej, a niewiele później poddał spotkanie.

20-letni Alcaraz wrócił na korty Melbourne Park po dwóch latach, bowiem nie zagrał w ubiegłorocznej edycji turnieju z powodu kontuzji. Gdy ostatni raz rywalizował w Australian Open, w 2022 roku, jego sytuacja była zupełnie inna - zajmował w światowym rankingu 33. miejsce i był drugoplanową postacią męskiego tenisa. Teraz jest drugim najwyżej rozstawionym zawodnikiem i jednym z faworytów.

Kolejnym rywalem Alcaraza będzie Miomir Kecmanovic. Serb po czterogodzinnym boju pokonał rozstawionego z numerem 14. Amerykanina Tommy'ego Paula 6:4, 3:6, 2:6, 7:6(7), 6:0.