Tenis Flash: Świątek i Hurkacz awansowali do 3. rundy. Rybakina żegna się z Melbourne

Iga Świątek była blisko pożegnania się z Australian Open w 2. rundzie, ale "wyrwała" mecz z CollinsAFP
Turnieje ATP i WTA nadal toczą się w zawrotnym tempie, a Flashscore śledzi dla Ciebie każdą akcję na bieżąco. W naszym codziennym Tenis Flashu przedstawiamy najciekawsze wiadomości, najciekawsze filmy, reakcje i posty w mediach społecznościowych z szerokiego świata tenisa. Fakty, których nie możesz przegapić.

18:08 Znamy plan gier na piątek podczas Australian Open. Na korcie pojawią się Magdalena Fręch i Katarzyna Piter

18:05 Danił Miedwiediew (3. ATP) odwrócił losy meczu i awansował do 3. rundy Australian Open. Emil Ruusuvuori (53. ATP) prowadził 2-0 w setach, ale ostatecznie nie zdołał pokonać Rosjanina. Mecz trwał 4 godziny i 23 minut, a zakończył się o godzinie 3:39 czasu lokalnego. Miedwiediew wygrał 3:6; 6:7(1); 6:4; 7:6(1); 6:0.

17:00 Rafael Nadal i Roger Federer spotkali się w środę, 17 stycznia. Zrobili to na korcie, ale nie w tym samym kontekście, co przy wielu innych okazjach, gdy rywalizowali o zwycięstwo w najważniejszych turniejach w kalendarzu. Szwajcar i Hiszpan spotkali się na obiekcie w Manacor, który tenisista z Bazylei odwiedził już w 2016 roku, przy jego otwarciu.

15:53 Znamy już komplet uczestniczek 3. rundy Australian Open. Stawkę uzupełniła Victoria Azarenka (18. WTA). Białorusinka pokonała 6:4; 3:6; 6:2 Calrę Tauson (96. WTA).

Elina Awanesian – Marta Kostjuk

Maria Timofeeva – Beatriz Haddad Maia (10)

Magdalena Fręch – Anastazja Zacharowa

Alycia Parks – Coco Gauff (4)

Mirra Andriejewa – Diane Parry

Storm Hunter – Barbora Krejcikova (9)

Amanda Anisimova – Paula Badosa

Łesia Curenko – Aryna Sabalenka (2).

15:18 Hubert Hurkacz rozegrał dobre spotkanie w 2. rundzie Australian Open, ale jego rywal 18-letni Jakub Mansik momentami był nie do zatrzymania, korzystające ze swoich umiejętności i "młodzieńczej fantazji". Czech jednak nie potrafił utrzymać poziomu na pełnym dystansie. Polak wygrał 6:7(9); 6:1; 5:7; 6:1; 6:3. Czytaj więcej

14:33 Jelena Ostapenko (10. WTA) nie bez problemów awansowała do 2. rundy Australian Open. Łotyszka wprawdzie wygrała pierwszego seta 6:0, ale w kolejnym Alja Tomljanovic (271. WTA) była lepsza 6:3. W decydującym secie Ostapenko wygrała 6:4. Jelena dołączyła do Igi Świątek, Aryny Sabalenki i Coco Gauff jako zawodniczka z TOP 10, która awansowała do 3. rundy Australian Open. Z turniejem pożegnały się już Pegula, Rybakina, Jabeur, Vondrousova i Sakkari. Muchova nie startowała w Melbourne.

13:00 Kolejna wielka rywalka Igi Świątek poza turniejem! Elena Rybakina (3. WTA), która rok temu grała w finale Australian Open, tym razem odpadła już w 2. rundzie. Jej niespodziewaną pogromczynią została Anna Blinkowa (57. WTA). Pierwszego seta 6:4 wygrała Rosjanka, a drugiego takim samym stosunkiem Kazaszka. Niesamowite rzeczy działy się w super tie-breaku trzeciej partii.

Ostatecznie decydujący gem trwał aż 32 minuty i zakończył się wynikiem 22-20 dla Blinkowej. Rybakina miała łącznie sześć piłek meczowy. Rosjanka wykorzystała natomiast dziewiątego match pointa. Iga Świątek mogła trafić na Rybakinę w ewentualnym półfinale. Wcześniej z turniejem pożegnała się Jessica Pegula. Z czołowej "10" rankingu WTA w grze pozostały tylko Świątek, Sabalenka i Gauff. Może dołączyć do nich Jelena Ostapenko, która gra jeszcze swoje spotkanie.

12:55 Sensacja w turnieju mężczyzn! Holger Rune (8. ATP) nie zdołał pokonać notowanego na 122. miejscu Arthura Cazaux. Francuz wygrał 7:6(4); 6:4; 4:6; 6:3. 21-letni Cazaux debiutuje w Australian Open i już zapewnił sobie udział w 3. rundzie, co jest dla niego najlepszym wynikiem w turnieju wielkoszlemowym. Do tej pory odpadał w pierwszych rundach na French Open i US Open.

11:49 Ugo Humbert (20. ATP) czeka w 3. rundzie na zwycięzcę pojedynku Hubert Hurkacz – Jakub Mensik. Francuz pokonał 6:2; 5:7; 6:1; 7:6(3) Zhizhen Zhanga (54. ATP).

11:13 Emma Navarro (26. WTA) awansowała do 3. rundy Australian Open. Amerykanka w trzech setach (4:6; 6:3; 6:3) pokonała Elisabettę Cocciaretto (66. WTA). Niedługo swoje spotkanie na Kia Arena rozpocznie Hubert Hurkacz.

11:09 Elina Svitolina (23. WTA) nie miała żadnych problemów w meczu z Wiktoriją Tomową (70. WTA). Ukrainka wygrała 6:1; 6:3. Jej rywalką w 3. rundzie będzie zwyciężczyni meczu Siniakova – Golubic. Jeśli Svitolina dojdzie do 4. rundy, to może zmierzyć się tam z Igą Świątek. Byłaby to okazja do rewanżu dla liderki rankingu WTA za porażkę w ćwierćfinale zeszłorocznego Wimbledonu.

10:55 Amerykanka Danielle Collins, która w czwartek przegrała z Igą Świątek 4:6, 6:3, 4:6 w drugiej rundzie wielkoszlemowego Australian Open w Melbourne, zapowiedziała, że w tym roku zamierza zakończyć sportową karierę. "To zapewne będzie mój ostatni sezon w zawodowym tenisie. Nie wiem dokładnie, kiedy skończę, ale naprawdę nie mogę się już tego doczekać i wiem, że ten moment się zbliża" – powiedziała na konferencji prasowej.

10:27 Carlos Alcaraz (2. ATP) nie miał łatwego zadania w 2. rundzie Australian Open. Lorenzo Sonego (46. ATP) postawił Hiszpanowi bardzo trudne warunki, ale wicelider rankingu ATP poradził sobie z Włochem. Alcaraz wygrał 6:4; 6:7(3); 6:3; 7:6(3), a spotkanie trwało blisko 3,5 godziny. Więcej tutaj.

Z turniejem pożegnał się natomiast Jan-Lennard Struff (25. ATP). Niemiec stoczył niesamowitego super tie-breaka z Miomirem Kecmanoviciem (60. ATP). Struff prowadził już 9-7, ale ostatecznie przegrał 9-11, nie wykorzystując dwóch piłek meczowych. Serb wygrał 6:4; 1:6; 7:6(5); 1:6; 7:6(9).

08:55 Iga Świątek pokonała Danielle Collins 6:4, 3:6, 6:4 po pełnym dramaturgii spotkaniu. Tenisistka po zakończeniu rywalizacja przyznała, że była blisko pożegnania się z Australian Open. "Byłam już na lotnisku. Poczułam, że nabrałam rozpędu, a potem ona nagle zaczęła grać dwa razy szybciej. Przez kilka minut nie miałam pojęcia, jak na to zareagować. Wróciłam i pomyślałam: "jedyne, na czym mogę się skupić, to ja". Przestało mnie obchodzić, jak ona gra" - powiedziała polska tenisistka.

08:30 Tommy Paul (14. ATP) po trzygodzinnym boju awansował do 3. rundy Australian Open. Jack Draper (55. ATP) był w stanie ugrać tylko jednego seta. Amerykanin wygrał 6:2; 3:6; 6:3; 7:5. Teraz na Kia Arena wyjdą Emma Navarro i Elisabetta Cocciaretto. Po zakończeniu meczu Amerykanki i Włoszki swój mecz rozpocznie Hubert Hurkacz, który zmierzy się z Jakubem Mensikiem.

08:12 Pojawił się plan gier na piątek w Melbourne. Na korcie zamelduje się Magdalena Fręch, która rozegra drugi mecz na Kia Arena. Przed nią o godzinie 1:00 w nocy zagrają Tomas Machac i Karen Chaczanow. Polka i Anastazja Zacharowa spotkają się w starciu 3. rundy po zakończeniu meczu mężczyzn.

08:00 Cameron Norrie (22. ATP) również stoczył pięciosetowy pojedynek w 2. rundzie Australian Open. Brytyjczyk wrócił od stanu 0:2 w setach i pokonał 3:6; 6:7(4); 6:2; 6:4; 6:4 Giulio Zeppieriego (133. ATP). Z turniejem pożegnał się natomiast triumfator turnieju w Adelajdzie. Jiri Lehecka (23. ATP) przegrał 6:4; 3:6; 4:6; 4:6 z Alexem Michelsenem (91. ATP).

07:54 Sensacja w turnieju pań! Jessica Pegula (5. WTA) odpadła w 2. rundzie Australian Open. Clara Burel (51. WTA) okazała się zbyt mocna dla trzykrotnej ćwierćfinalistki tego turnieju. Francuzka wygrała 6:4; 6:2. Burel o 4. rundę zagra ze swoją rodaczką Oceane Dodin (95. WTA), która również sensacyjnie dotarła do tej fazy turnieju, pokonując 6:4; 6:4 Martinę Trevisan (59. WTA).

06:37 Trudne mecze dla rozstawionych graczy w turnieju mężczyzn. Alexander Zverev (6. ATP) spędził na korcie ponad 4,5 godziny w starciu z Lukasem Kleinem (163. ATP). Słowak niespodziewanie postawił bardzo trudne warunki. Ostatecznie Niemiec wygrał dopiero w super tie-breaku. Cały mecz zakończył się wynikiem 7:5; 3:6; 4:6; 7:6(5); 7:6(7). Klein w piątym secie prowadził 6:5 i miał równowagę przy serwisie Zvereva, ale Niemiec wyszedł z tego obronną ręką.

Casper Ruud (11. ATP) spędził na korcie godzinę mniej, ale tutaj również potrzebny był super tie-break do wyłonienia zwycięzcy. Max Purcell (45. ATP) niesiony był dopingiem lokalnych kibiców, ale Norweg wytrzymał to i pokonał reprezentanta gospodarzy 6:3; 6:7(5); 6:3; 3:6; 7:6(7). Australijczyk w super tie-breaku wyszedł z wyniku 2-7 na 6-7, ale końcówka należała do dwukrotnego finalisty French Open.

05:35 Ależ to była emocjonująca noc, a praktycznie już poranek, z udziałem Igi Świątek (1. WTA). Polka awansowała do 3. rundy Australian Open, wracając ze stanu 1:4 w trzecim secie i wygrywając pięć gemów z rzędu. Iga była już praktycznie jedną nogą poza turniejem, ale wtedy zaczęła grać dużo celniej. Pierwszy set zakończył się triumfem 6:4, w drugim Polka przegrała 3:6, a w trzecim okazała się lepsza 6:4. Zapytana, jak to się stało, że odwróciła wynik w decydującej partii, Iga odpowiedziała. "Nawet nie wiem, już byłam praktycznie spakowana na lotnisku. Dałam z siebie maksimum, bo Collins (62. WTA) grała praktycznie perfekcyjnie". Danielle Collins wyeliminowała Igę Świątek w półfinale Australian Open w 2022 roku. Tym razem Polka wzięła rewanż. Mecz trwał 3 godziny i 14 minut.

Rywalką Igi w 3. rundzie będzie Linda Noskova (50. WTA), która wygrała 6:3; 1:6; 6:4 z McCartney Kessler (206. WTA). Czytaj więcej