Były emocje, kontrowersje i niespodziewana porażka Djokovicia. Rune zagra w półfinale

Holger Rune zagrał rewelacyjne spotkanie przeciwko Djokoviciowi
Holger Rune zagrał rewelacyjne spotkanie przeciwko Djokoviciowi AFP
Holger Rune pokonał po fantastycznym pojedynku Novaka Djokovica i zameldował się w półfinale turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Norweg wygrał 6:2; 4:6; 6:2. Nie brakowało w tym spotkaniu emocji i kontrowersji, a sam mecz stał na bardzo wysokim poziomie.

Pierwszy set stał zdecydowanie pod znakiem bardzo dobrej gry Holgera Rune, który nie dawał wielu szans Djokoviciowi i aż dwukrotnie przełamał Serba i wygrał 6:2. Inauguracyjna partia nie przyniosła zbyt wielu emocji, ale tych nie brakowało w dalszej części meczu...

Do kontrowersji doszło przy stanie 3:2 40:30 dla Holgera Rune. Duńczyk kłócił się o to, że piłka po uderzeniu Serba wyszła poza kort, sędzia przekazał mu, że piłka prześlizgnęła się po linii, co nie było prawdą, ponieważ był to aut i Rune powinien wygrać. Ten gem był niesamowity, ponieważ doszło do przełamania, po fatalnie zepsutym smeczu przez Rune.

Czuć było, że Holger nie radzi sobie z emocjami, które w nim tkwiły po tamtej sytuacji. Rune przegrał gema przy podaniu Djokovicia do 15. Duńczyk w trakcie przerwy i wyniku 2:5 cały czas kłócił się z sędzią i nie mógł pogodzić się z jego decyzją.

Rune poprosił wtedy o przerwę medyczną, żeby wybić z rytmu Djokovicia i się uspokoić. Po tej przerwie Duńczyk wygrał gema przy własnym podaniu bardzo pewnie do zera i ewidentnie się nakręcał na powrót do dobrej gry.

Rune podtrzymał tę grę przy podaniu Serba. Tenisiści rozegrali znakomitą akcję przy stanie 30:0 dla Duńczyka. Trwała ona aż 34 uderzenia i zakończyła się pięknym skrótem Rune. Kolejna akcja ponownie była bardzo mordercza. Djokovic mierzył się ze ścianą, ale ostatecznie obronił pierwszego break pointa. Nie powtórzył tego za chwilę, popełniając łatwy błąd i Rune odrobił stratę.

Następny gem rozpoczął się od podwójnego błędu Rune i znakomitej 24 uderzeniowej akcji, która zakończyła się wygraną Djokovicia i ten wyszedł na prowadzenie 30:0. Przy tym wyniku sędzia zdecydował się na przerwanie meczu z powodu opadów deszczu, co nie spodobało się Serbowi. Po godzinnej pauzie Djokovic dokończył dzieła i wygrał 6:4.

Trzeci set rozpoczął się od dwóch błędów Djokovicia, najpierw posłał piłkę za daleko, a następnie jego skrót znalazł się na siatce. Rune wyszedł bardzo zmotywowany i miał już 40:0 przy podaniu Nole. Serb zdołał zdobyć tylko jeden punkt i stracił podanie.

Djokovic był bardzo zdenerwowany na początku seta, co chwilę wykrzywiał coś w stronę swojego boksu. Po chwili jednak ogarnął swoje emocje i prowadził 30:15 przy podaniu Rune, ale wtedy Duńczyk zagrał kapitalnego dropshota i dołożył asa serwisowego. Przytrafił mu się błąd i doszło do równowagi, jednak zdołał się obronić.

Rune znakomicie wszedł też w kolejnego gema, gdzie był na straconej pozycji w pierwszej akcji, ale zdołał wywalczyć punkt, a następnie kolejny błąd popełnił Novak i było już 30:0. Po bardzo długiej i pięknej akcji Djokovic zdobył punkt po dobrej odpowiedzi na skrót Duńczyka.

Wtedy doszło do kolejnej kłótni z sędzią. Tym razem to Serb miał pretensję o to, że arbiter ostrzegł go o przekroczenie czasu na zaserwowanie. Lider odpowiedział tym, że ten za długo przeciąga przekazanie wyniku widowni i stąd jego błąd. Novak odpowiedział asem, ale za moment break pointa miał Duńczyk, którego obronił Serb. Rune doczekał się kolejnej szansy, po bardzo dobrym smeczu. Serb nie dał rady utrzymać podania i Holger prowadził już 3:0 z dwoma przełamaniami.

Czwarty gem rozpoczął się od dobrego returnu Nole, ale Rune odpowiedział kapitalnym minięciem rywala. Następnie obaj zdobyli po punkcie i było 30:30. Wtedy błąd popełnił Djokovic i Rune miał okazję na 4:0. Wyrzucił jednak piłkę poza kort i ponownie była równowaga. Rune znakomicie się wybronił, a Nole wykonał skrót w siatkę i nie wykorzystał okazji na break pointa. Holger ostatecznie się wybronił i był bardzo blisko zwycięstwa.

Coraz mocniej padało nad kortem centralnym i zapewne Rune chciał szybko zakończyć spotkanie. Wtedy jednak Nole najpierw rozegrał dwie dobre akcje i dołożył asa. Wydawało się, że również w ten sposób zakończył gema i poszedł na przerwę. Po sprawdzeniu okazało się, że jednak serwis był autowy, a Rune zakończył akcję lobem. Djokovic dołożył jednak kolejny dobry serwis i wygrał pierwszego gema w trzecim secie.

Skrót meczu Rune – Djokovic
Flashscore

Rune zaczął od asa serwisowego, następnie błąd popełnił Djokovic i było już 30:0. Djokovic zdobył punkt, a następnie chciał zaskoczyć rywala dropshotem, ale Rune to odczytał i był blisko wygrania gema. Djokovic zdobył punkt, a następnie chciał zaskoczyć rywala dropshotem, ale Rune to odczytał i był blisko wygrania gema. Nole zagrał dobrą akcję i jeszcze pozostał przy życiu, ale Duńczyk nie pozwolił na przełamanie i prowadził już 5:1.

Djokovic znakomicie rozpoczął gema przy swoim podaniu i prowadził 40:0. Wtedy popełnił podwójny błąd serwisowy i od tego zaczęły się problemy. Rune zagrał dwie świetne akcje i było już 40:40. Novak jednak zdołał wyjść na przewagę i zakończył gema dobry serwisem.

Pomeczowa wypowiedź Rune
Flashscore

Kolejnego gema Rune rozpoczynał nowymi piłkami, ale pierwszy punkt padł łupem Serba. Kolejny wywalczył jednak Duńczyk, który za chwilę posłał piłkę w siatkę i było widać, że za bardzo dąży do szybkiego zakończenia meczu. Pomocną dłoń wyciągnął mu jednak Novak, wyrzucając piłkę poza kort. Rune ponownie jednak nie wytrzymał ciśnienia i po długiej akcji zagrał w aut.

Serb jednak nie wykorzystał szansy i była równowaga. Rune posłał potężny serwis i wywalczył sobie piłkę meczową. Novak wyrzucił piłkę poza kort i Holger mógł się cieszyć z bardzo ważnego zwycięstwa.

Mimo sporych emocji w trakcie meczu obaj tenisiści ładnie podziękowali sobie po zakończeniu meczu. Holger Rune o finał zagra ze zwycięzcą pojedynku Casper RuudFrancisco Cerundolo.