Tenis Flash: Iga żegna się z US Open i pozycją liderki rankingu WTA

Iga Świątek była dziś gorsza od Ostapenko
Iga Świątek była dziś gorsza od OstapenkoAFP
Turnieje ATP i WTA nadal toczą się w zawrotnym tempie, a Flashscore śledzi dla Ciebie każdą akcję na bieżąco. W naszym codziennym Tenis Flashu przedstawiamy najciekawsze wiadomości, najciekawsze filmy, reakcje i posty w mediach społecznościowych z szerokiego świata tenisa. Fakty, których nie możesz przegapić.

23:36 Jako się rzekło: to jest fatalny dzień polskiego singla. Tym razem złe wieści płyną z Sewilli, gdzie po pierwszym meczu odpadł Daniel Michalski (269. ATP). Polak przegrał 1:6, 7:5, 3:6 z Kazachem Timofiejem Skatowem (129. ATP).

22:37 Skoro z singla nie ma dobrych wieści dla fanów z Polski, cieszmy się deblem. Jan Zieliński i Hugo Nys nie zawiedli. Po wyczerpującej walce pokonali wyżej sklasyfikowaną parę Gonzalez/Roger-Vasselin w trzecim secie. W ćwierćfinale US Open poprzeczka pójdzie jeszcze w górę, na Polaka i Monakijczyka czeka słynny duet Dodig/Krajicek, z którym w tym roku Nys/Zieliński raz przegrali i raz wygrali.

22:31 Jack Draper (123. ATP) wygrał drugiego seta i chciał pójść za ciosem w trzecim, ale na doświadczenie Andrieja Rublowa (8. ATP) to było za mało. Faworyt wyszedł z opresji, podkręcił tempo i po trzech godzinach (no, bez kwadransa) melduje się w ćwierćfinale US Open, wygrawszy 6:3, 3:6, 6:3, 6:4. Na tym etapie zagra albo z Daniiłem Miedwiediewem, albo Alexem de Minaurem.

21:49 Carlos Alcaraz (1. ATP) co prawda dał się przełamać Matteo Arnaldiemu (61. ATP), ale sam łamał Włocha raz za razem - a dokładnie razy pięć - i w trzech setach rozstrzygnął losy awansu do ćwierćfinału. Hiszpan wygrał 6:3, 6:3, 6:4 i czeka na rywala, którym będzie albo Alexander Zverev, albo Jannik Sinner.

19:41 Po sporej garści złych wiadomości z polskiego tenisa czas na coś optymistycznego. Magda Linette i Pernarda Pera walczą dalej podczas US Open! Polka i Amerykanka właśnie awansowały do ćwierćfinału kosztem Sophie Change i Alycii Parks. Już we wtorek powalczą o półfinał, a na ich drodze staną Jennifer Brady i Luisa Stefani.

19:31 Peyton Stearns (59. WTA) mogła zaskoczyć wielu obserwatorów, wyrywając po tie-breaku pierwszego seta przeciwko pewniaczce, Markecie Vondrousovej (9. WTA). Czeszka wróciła jednak na właściwe tory i w obu kolejnych partiach miała kontrolę nad meczem. Zwyciężyła 6:7(3), 6:3, 6:2. To ona w ćwierćfinale spotka się z Madison Keys.

19:20 Kolejna faworytka US Open za burtą. Jessica Pegula (3. WTA) okazała się bezradna w walce z Madison Keys (17. WTA). Faworytce, która zanotowała swoją pierwszą porażkę z Keys, udało się wywalczyć tylko cztery gemy w całym meczu. Keys przechodzi do ćwierćfinału z wynikiem 6:1, 6:3.

18:27 Niestety Tomasz Berkieta, rozstawiony z numerem "12" w juniorskim US Open, sensacyjnie pożegnał się z turniejem już w 1. rundzie. Lepszy okazał się Norweg Nicolai Budkov Kjaer, który wygrał 6:4; 6:3.  Polak niecałe dwa miesiące temu dotarł do ćwierćfinału juniorskiego Wimbledonu, a na początku rok grał w półfinale Australian Open. Podczas French Open również odpadł w 1. rundzie.

17:17 Niestety, kolejne złe wieści o polskich tenisistkach. Maks Kaśnikowski (313. ATP) przegrał w finale kwalifikacji do turnieju rangi challenger w austriackim Tulln. Niemiec Jeremy Jahn (527. ATP) wygrał łatwo 6:1; 6:4.

15:40 Kacper Żuk (312. ATP) na pierwszym meczu zakończył udział w challengerze ATP w Stambule. Niestety, pomimo zwycięstwa w pierwszym secie, wyżej rozstawiony Polak przegrał z Brytyjczykiem Johannusem Mondayem (740. ATP) 6:4, 1:6, 4:6.

10:30 Dziś Iga Świątek rozpoczyna 75. tydzień jako liderka rankingu i na ten moment będzie on ostatnim, bo od przyszłego poniedziałku to Aryna Sabalenka zostanie numerem jeden. Świątek znajdowała się na czele rankingu WTA od 4 kwietnia 2022 roku po tym, jak Ashleigh Barty zakończyła swoją sportową karierę. Od tego momentu Polka nie opuszczała pierwszej pozycji na świecie. Dopiero 11 września 2023 roku dojdzie do zmiany. Adrian Wantowski analizuje okres, który dobiega końca.

Iga Świątek podczas oficjalnej sesji po ostatniej wygranej w Paryżu
Iga Świątek podczas oficjalnej sesji po ostatniej wygranej w ParyżuAFP

06:43 Już w poprzednim tygodniu wiedzieliśmy, że dojdzie do zmiany na czele rankingu ATP, ponieważ Novak Djokovic wyprzedzi Carlosa Alcaraza. Teraz wiemy też, że po 75. tygodniach Iga Świątek straci pierwszą pozycję w rankingu WTA. Polka po raz czwarty w karierze przegrała z Jeleną Ostapenko (6:3; 3:6; 1:6) i zakończyła zmagania na 4. rundzie. Nowym numerem "1" będzie Aryna Sabalenka. Porażka Igi Świątek sprawia, że nie mamy już żadnego reprezentanta Polski w turnieju singlowym.

Natomiast Novak Djokovic pokonał w nocy rewelację turnieju – Bornę Gojo (105. ATP). Chorwat przegrał 2:6; 5:7; 4:6. Dla Gojo był to najlepszy wynik w karierze w turnieju wielkoszlemowym. Rywalem Djokovicia w walce o półfinał będzie Taylor Fritz (9. ATP).

06:10 Nasz kolega z francuskiej redakcji Flashscore, Francois Miguel Boudet, przy okazji US Open przygląda się wielkiej nadziei tenisa, którą sukcesy i fala następujących po nich oczekiwań przytłoczyły zbyt mocno. Naomi Osaka dziś zrobiła przerwę na macierzyństwo, ale już dziś nie brakuje takich, którzy naciskają na jej powrót, dając za przykład Caroline Wozniacki