Derby Week: Bitwa o Wiedeń była kiedyś bitwą o najlepszego piłkarza na świecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Derby Week: Bitwa o Wiedeń była kiedyś bitwą o najlepszego piłkarza na świecie
Derby Wiednia numer 341 zakończyły się remisem 0-0 w październiku 2023 roku. Jak potoczą się następne?
Derby Wiednia numer 341 zakończyły się remisem 0-0 w październiku 2023 roku. Jak potoczą się następne?Profimedia
Rapid i Austria, tradycyjne wiedeńskie kluby, to dwie najbardziej utytułowane drużyny w Austrii. Od 1911 roku, kiedy to doszło do ich pierwszego starcia, żaden z nich nigdy nie spadł z najwyższej klasy rozgrywkowej organizowanej na terytorium Austrii (w zależności od czasu i sytuacji politycznej). Ich pojedynek jest najczęściej rozgrywanymi derbami w Europie kontynentalnej. Tylko spotkania wyspiarskich rywali z Glasgow, Edynburga i Belfastu odbywały się częściej.

SK Rapid Wiedeń został założony w 1898 roku jako Pierwszy Robotniczy Klub Wiednia (Erster Wiener Arbeiter-Fusball-Club). Jego oryginalnymi kolorami były czerwony i niebieski, których drużyna nadal używa na swoich strojach wyjazdowych. Przed końcem XIX wieku został przemianowany na obecny Sportklub Rapid Wien. W 1904 r. przyjęto kultową dziś kombinację zieleni i bieli.

FK Austria Wien został założony w 1910 roku, a kolory jego koszulek są również głównym znakiem rozpoznawczym klubu. Barwy są również przydomkami dwóch rywali - Zielono-Biali (Die Grün-Weißen) i Fioletowo-Biali (Die Veilchen) mierzą się ze sobą w derbach miasta.

Rapid, dzięki swojemu pochodzeniu i założycielom, jest tradycyjnie wspierany przez miejską klasę robotniczą. Z kolei Austria była klubem dla klasy średniej i inteligencji przed II wojną światową i była postrzegana jako część wiedeńskiej kultury kawiarnianej.

Od tego czasu, zwłaszcza wraz z rosnącymi sukcesami, zarówno Rapid, jak i Austria zyskały fanów w całym kraju, a obecnie ich kibiców nie można tak wyraźnie podzielić na różne klasy społeczne. Jednak pewne różnice społeczno-ekonomiczne między obozami fanów obu drużyn wciąż pozostają.

Bican kontra Sindelar

Międzywojenny Wiedeń był areną pojedynku dwóch wielkich piłkarzy tamtych czasów, być może dwóch najlepszych. Jednym z nich był Pepi Bican, który urodził się z czeskich rodziców w dzisiejszej stolicy Austrii. Według wielu źródeł jest on najlepszym piłkarzem wszech czasów (podobno strzelił 1468 goli w lidze, ale FIFA zalicza mu "tylko" 805, głównie ze względu na problematyczny okres wojenny). W latach trzydziestych Bican błyszczał w koszulce Rapidu Wiedeń.

Inną wielką gwiazdą w Wiedniu był Matthias Sindelar. Zawodnik, który został uznany austriackim piłkarzem XX wieku, urodził się jako Matěj Šindelář w Kozłowie koło Igławy. Gdy miał dwa lata, cała jego rodzina przeniosła się do Wiednia w poszukiwaniu lepszego życia. Później, jako Sindelar, stał się kamieniem węgielnym sukcesu Austrii.

Oprócz tego, że Bican i Sindelar występowali w koszulkach dwóch największych wiedeńskich drużyn, rywalizowali także o pozycję środkowego napastnika w reprezentacji Austrii. W latach 30. drużyna ta znana była jako Wunderteam (Cudowna Drużyna). Oprócz świetnych występów dwóch napastników o czeskich korzeniach, siłą napędową sukcesu austriackiej reprezentacji był także trener i menedżer Hugo Meisl (nawiasem mówiąc, również był czeskiego pochodzenia), który wyznaczał trendy w zakresie stylu gry, elementów taktycznych i formacji.

Cała udana era austriackiego futbolu, podobnie jak wszystko inne później, została zasadniczo dotknięta aneksją kraju przez nazistowskie Niemcy i II wojną światową.

Mistrz goniący Rapid i Austrię

W czasie Anschlussu Bican był już w Pradze. Od 1937 roku bronił barw Slavii, a od 1938 reprezentacji Czechosłowacji. Sindelar odmówił gry w reprezentacji nowej III Rzeszy. Jego wymówką (w oczach nazistów jednak wymówką) był zły stan zdrowia, cierpiał na kontuzję kolana. W styczniu 1939 roku zmarł w dziwnych okolicznościach, a mianowicie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w swoim mieszkaniu. Miał 35 lat...

Austria Wiedeń nie tylko straciła swoją największą gwiazdę. "Klątwa" spadła na całą Austrię. Wielu zawodników i działaczy było pochodzenia żydowskiego, przez co klub natychmiast stał się jednym z głównych celów represji ze strony nazistowskiego reżimu. Austria otrzymała etykietę Judenklub (klub żydowski). Wielu piłkarzom i pracownikom udało się wyemigrować, ale wielu innych zostało straconych lub trafiło do obozów koncentracyjnych.

W tym czasie większość austriackich klubów dołączyła do rozgrywek ligowych w III Rzeszy. Austria Wiedeń z trudem przetrwała okres wojny jako klub. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku ponownie znalazła się w centrum uwagi. Rapid nadal prosperował podczas wojny. W 1941 roku został nawet mistrzem nazistowskich Niemiec.

Z historycznego punktu widzenia Rapid i Austria to najbardziej utytułowane austriackie kluby. Rapid zdobył najwięcej tytułów mistrzowskich (32). Jednak pod względem całkowitej liczby zdobytych trofeów Austria ma przewagę (59). Jednak Red Bull Salzburg był panującym mistrzem austriackiej piłki nożnej przez ostatnią dekadę, a w bieżącym sezonie ma szansę na 11. tytuł z rzędu. Ostatni raz inny klub wygrał Bundesligę w Austrii w sezonie 2012/13. Później wiedeńskie drużyny często walczyły między sobą o drugie miejsce za Salzburgiem, ale nawet to już nie ma miejsca.

W ostatnich latach inni rywale, tacy jak Sturm Graz i LASK, wyprzedzili Austrię i Rapid. Nawet obecna pozycja w tabeli nie dorównuje wielkości dwóch wiedeńskich legend. Nie umniejsza to jednak znaczenia ich wzajemnej rywalizacji, słynnych i tradycyjnych derbów. Te o numerze 342 rozpoczną się w niedzielę 25 lutego o godzinie 17:00. Śledź je na Flashscore.

Weekend derbów Argentyny

Miniony weekend derbów Argentyny był tematem wrześniowego Derby Week. Tym razem krótki kalendarz rewanżów.

Sobota, 24 lutego

Independiente - Racing Club

Clásico de Avellaneda

Niedziela, 25 lutego

Belgrano - Talleres de Córdoba

Clásico cordobés

River Plate - Boca Juniors

Clásico platense

Gimnasia La Plata - Estudiantes

Clásico platense

Newell's Old Boys - Rosario Central

Clásico rosarino

Pozostałe derby tygodnia

Sobota, 24 lutego

Czechy - FORTUNA:LIGA

Liberec - Jablonec

Derby Podještědu

Starcie klubów z sąsiadujących ze sobą miast na północy Czech - Liberca i Jablonca - nosi nazwę góry Ještěd, na której szczycie znajduje się kultowy hotel i nadajnik. Ještěd góruje nad oboma miastami, a ze stadionów obu klubów roztacza się dobry widok. Liberec również ma ją w swoim godle.

Brazylia - Campeonato Pernambucano (liga stanowa)

Náutico - Sport Club do Recife

Clássico dos Clássicos (Clásico wszystkich Clásicos)

Náutico i Sport Club Recife mają swoje siedziby w Recife, stolicy stanu Pernambuco w północno-wschodniej Brazylii. Stąd ich derby nazywane są Clássico do Nordeste (Clásico Północnego Wschodu). Jednak bezpośrednio w mieście jest znany jako Clásico wszystkich clásicos. Został rozegrany 564 razy i jest tradycją od 1909 roku.

Brazylia - Campeonato Mineiro (liga stanowa)

América - Atlético Mineiro

Clássico das Multidoes (derby tłumu)

Największe derby brazylijskiego miasta Belo Horizonte to mecz pomiędzy Atlético Mineiro i Cruzeiro. Większym miejskim rywalem Atlético była jednak niegdyś América FC. Mecz ten tradycyjnie przyciągał największą liczbę widzów, stąd jego przydomek Clásico tłumów (który jest również wspólną nazwą dla wielu innych derbów w innych częściach Brazylii).

Niedziela, 25 lutego

Meksyk - Liga MX

Club América - Cruz Azul

Clásico Joven (Młode Clásico)

Club América i Cruz Azul mają swoje siedziby w stolicy kraju, Ciudad de México. Pierwszy z nich jest klubem bogatych i wpływowych, podczas gdy drugi reprezentuje klasę robotniczą. Przydomek piłkarzy i kibiców Cruz Azul to "robotnicy cementowi" (klub został założony w 1927 roku jako część firmy cementowej o tej samej nazwie).

Belgia - Jupiler Pro League

Club Brugge - Anderlecht

De Topper (mecz na szczycie)

Rywalizacja ta jest historycznie największym meczem w belgijskiej piłce nożnej, szczególnie dla Flamandów, niderlandzkojęzycznego (flamandzkiego) narodu belgijskiego. Dlatego w języku niderlandzkim (flamandzki jest dialektem języka niderlandzkiego) określa się go jako De Topper lub De Klassieker (klasyk).

Niemcy - 2. Bundesliga

Fürth - Norymberga

Frankenderby (derby Franków)

Norymberga i Fürth to dwa tradycyjne kluby z Bawarii. Nie są to derby miasta, ani typowa rywalizacja regionalna. Fürth było częścią Norymbergi do 1922 roku. Obecnie oba miasta są splecione we wspólnej aglomeracji.

Holandia - Eredivisie

Alkmaar - Ajax

Noord-Hollandse derby (derby Holandii Północnej)

Miasto Alkmaar leży zaledwie 40 kilometrów na północ od Amsterdamu. Ostatnie derby pomiędzy dwoma najważniejszymi przedstawicielami obu miast zakończyły się jesienią wygraną Alkmaar, Ajax był wtedy w dużym kryzysie. Obecnie jednak wracają na szczyt tabeli, zajmując piąte miejsce, zaledwie trzy punkty za rywalami.

Węgry - OTP Bank Liga

Újpest - Ferencváros

Derby Budapesztu

Derby Budapesztu pomiędzy Ferencvárosem i Újpestem to jeden z najważniejszych meczów w węgierskiej piłce nożnej. Niezależnie od aktualnej formy, stadion zawsze jest pełny, a pojedynek trzyma w napięciu. Újpest nie pokonał jednak swojego rywala od 2015 roku. Ostatnie derby, pierwsze w tym sezonie, wygrał Ferencváros 3:0.

Brazylia - Campeonato Carioca (liga państwowa)

Flamengo - Fluminense

Fla-Flu

Fla-Flu (Flamengo vs. Fluminense) to miejska rywalizacja pomiędzy dwoma dużymi brazylijskimi klubami z Rio de Janeiro. Derby Fla-Flu są światowym rekordem frekwencji na meczu ligowym. W 1963 roku 194 603 widzów przybyło na słynny stadion Maracana, aby obejrzeć mecz obecnego zwycięzcy Copa Libertadores z Flamengo.

Brazylia - Campeonato Gaúcho (liga krajowa)

Internacional - Gremio

Grenal (Gremio-Internacional)

International i Gremio to dwa duże kluby z Porto Alegre, stolicy brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul. Oba należą do tak zwanej Wielkiej 12 najsilniejszych brazylijskich drużyn. Jest to największa rywalizacja w tym stanie. Meczom często towarzyszą gorące emocje, zarówno na boisku, jak i na trybunach.

Boliwia - División Profesional

Bolívar - The Strongest

Clásico paceño (Clásico o La Paz)

Bolívar i The Strongest, reprezentanci boliwijskiej stolicy La Paz, to dwie największe drużyny w kraju. Bolívar zdobył 30 tytułów mistrzowskich, The Strongest 16 (ostatni w 2023 r.). Ich derby noszą nazwę miasta, ale często określa się je mianem największego meczu w całej Boliwii - Clásico boliviano.

Poniedziałek 26 lutego

Club Blooming - Oriente Petrolero

Clásico cruceño (Clásico o Santa Cruz de la Sierra)

Miejskie derby odbędą się również w drugim co do wielkości mieście Boliwii, Santa Cruz de la Sierra. Jest ono domem dla czterech drużyn ekstraklasy: Blooming Club, Oriente Petrolero, Real Santa Cruz i Royal Pari. Najsilniejsze z nich to Blooming i Oriente Petrolero, które w swojej historii zdobyły pięć tytułów mistrzowskich.