Otwarcie na Estadio Azteca, finał w Nowym Jorku – poznaliśmy kalendarz mundialu 2026

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Otwarcie na Estadio Azteca, finał w Nowym Jorku – poznaliśmy kalendarz mundialu 2026
Zaktualizowany
Otwarcie na Estadio Azteca, finał w Dallas – poznaliśmy kalendarz mundialu 2026
Otwarcie na Estadio Azteca, finał w Dallas – poznaliśmy kalendarz mundialu 2026
FIFA
Aż 6 milionów kibiców ma na żywo pojawić się na stadionach Kanady, Meksyku i USA latem 2026 roku. Właśnie poznaliśmy ramowy kalendarz, od otwarcia w stolicy Meksyku po mecz finałowy w Nowym Jorku, na MetLife Stadium!

W niedzielny wieczór FIFA poinformowała o szczegółach kalendarza mistrzostw świata 2026. Podczas specjalnego programu telewizyjnego z udziałem gwiazd prezydent Gianni Infantino przedstawił ramy największego turnieju FIFA w historii.

Trzech gospodarzy i trzy otwarcia

Zgodnie z oczekiwaniami mecz otwarcia – zaplanowany na 11 czerwca – przypadł w udziale kultowemu Estadio Azteca w Ciudad de Mexico. Co prawda marzenia kibiców w Ameryce Środkowej obejmowały trzeci w historii finał na Aztece (po 1970 i 1986), ale najważniejszy mecz od początku wydawał się zarezerwowany dla Stanów Zjednoczonych. Symboliczny pojedynek otwierający mundial to również sposób na uhonorowanie meksykańskiej świątyni futbolu, oczywiście z udziałem reprezentacji gospodarzy.

Meksyk gościł już męski mundial dwukrotnie, USA przynajmniej raz, za to nigdy w historii największy piłkarski turniej świata nie odbywał się w Kanadzie. Dlatego symboliczne otwarcie dla Kanadyjczyków odbędzie się drugiego dnia turnieju, 12 czerwca. Gospodarze podejmą rywali na rozbudowanym BMO Field w Toronto. Podobnie jak Vancouver (BC Place), Toronto będzie gospodarzem pięciu spotkań.

Ponieważ Meksyk rozpocznie zmagania w strefie centralnej (geograficznie), Kanada w strefie wschodniej, to Stanom Zjednoczonym pozostało otworzyć swoje zmagania na zachodzie. Skoro na zachodzie, to koniecznie w Los Angeles, na gigantycznym, najdroższym na świecie stadionie – SoFi Stadium. Pierwszy mecz USA również odbędzie się 12 czerwca 2026, dzień po otwarciu rozgrywek w Meksyku.

Turniej podzielony na strefy geograficzne

W sumie w 2026 roku odbędą się aż 72 mecze grupowe podzielone na 16 stadionów, po 4-5 meczów na każdym z nich. Kanada otrzyma najmniejszy udział z dwoma miastami (Toronto, Vancouver), Meksyk ma o jednego gospodarza więcej (Ciudad de Mexico, Guadalajara i Monterrey), a aż 11 miast w USA rozdzieli między sobie wszystkie pozostałe mecze (Los Angeles, San Francisco, Seattle, Atlanta, Dallas, Houston, Kansas City, Miami, Boston, Nowy Jork/New Jersey oraz Filadelfia).

By zminimalizować konieczność podróżowania po całym kontynencie, turniej jest podzielony na strefy wertykalnie, tzn. zachodnie wybrzeże USA i Kanady, centrum z uwzględnieniem miast Meksyku, a także wschodnie wybrzeże USA i Kanady.

W sumie, wliczając fazę pucharową, rozegrane zostaną 104 spotkania. Część miast może liczyć tylko na mecze grupowe, a najwięcej pojedynków ugości AT&T Stadium w Dallas – aż dziewięć. To jednak nie teksańska metropolia otrzyma kluczowy mecz.

Finał mundialu 2026 odbędzie się 19 lipca w Nowym Jorku, na MetLife Stadium! Niedługo wcześniej pojedynek o trzecie miejsce dwie reprezentacje rozegrają na Hard Rock Stadium w Miami. Dwa mecze półfinałowe odbędą się we wspomnianym już Dallas oraz na Mercedes-Benz Stadium w Atlancie.