Wybrzeże Kości Słoniowej zdeterminowane, by kontynuować "cudowną" drogę do finału AFCON

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wybrzeże Kości Słoniowej zdeterminowane, by kontynuować "cudowną" drogę do finału AFCON
Emerse Fae, menedżer Wybrzeża Kości Słoniowej
Emerse Fae, menedżer Wybrzeża Kości Słoniowej
AFP
Tymczasowy trener Wybrzeża Kości Słoniowej Emerse Fae zaapelował do swojej drużyny, aby przystąpiła do środowego półfinału Pucharu Narodów Afryki przeciwko Demokratycznej Republice Konga z nastawieniem, które pozwoliło gospodarzom na "cudowne" odrobienie strat w ćwierćfinale turnieju.

Słonie dotarły do ostatniej czwórki po niezwykłej remontadzie w sobotnim ćwierćfinale, kiedy to pokonały Mali 2:1 dzięki bramce Oumara Diakite w doliczonym czasie gry.

W pierwszej połowie zostali zredukowani do 10 osób, kiedy Odilon Kossounou został odesłany z boiska, i zmierzali do szatni, przegrywając 0:1, ale w kolejnej odsłonie rezerwowy Simon Adringa wyrównał w 90. minucie, aby wymusić dodatkowe pół godziny gry.

Wcześniej w meczu z Senegalem w ostatniej szesnastce pokonali gospodarzy w rzutach karnych, a jeszcze wcześniej wyszli z grupy jako ostatnia z czterech najlepszych drużyn, które zajęły trzecie miejsce.

"Jesteśmy świadomi, że dokonaliśmy spektakularnego powrotu, że patrząc na mecz z Mali, cudem przetrwaliśmy" - powiedział Fae dziennikarzom w Abidżanie we wtorek.

"Będziemy czerpać z tego siłę i powtarzać sobie, że nasze nastawienie jest dobre. To właśnie ta mentalność pozwala nam dokonywać takich cudów, ale nie zamierzamy się zrelaksować i powiedzieć, że ponieważ wygraliśmy cudem, oznacza to, że naszym przeznaczeniem jest zdobycie trofeum".

"Cud w meczu z Mali nie spadł z nieba, nie wydarzył się tak po prostu, ale dlatego, że zawodnicy walczyli i wierzyli do samego końca".

Fae objął drużynę po zwolnieniu Jeana-Louisa Gasseta w następstwie porażki 0:4 z Gwineą Równikową w ostatnim meczu grupowym, co było najcięższą porażką drużyny u siebie w historii.

Środowe starcie będzie pierwszym spotkaniem Wybrzeża Kości Słoniowej na Stadionie Olimpijskim Ebimpe od czasu upokarzającej porażki z 22 stycznia.

AFCON w wykonaniu Wybrzeża Kości Słoniowej
Flashscore

Od odpadnięcia z fazy grupowej dzieli ich teraz jeden mecz od pierwszego finału AFCON, odkąd po raz ostatni zdobyli to trofeum w 2015 roku.

"Kłamstwem byłoby powiedzieć, że nie mamy nic do stracenia, ale przeszliśmy długą drogę" - powiedział Fae, odrzucając obawy, że jego drużyna może się załamać pod presją.

"Włożyliśmy wiele wysiłku, aby podnieść nasze głowy z powrotem nad wodę, więc nie zamierzamy się teraz poddawać z powodu presji związanej z brakiem awansu do finału" - dodał Fae, który grał w reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej, która przegrała finał 2006 roku w rzutach karnych z Egiptem w Kairze.

W składzie Wybrzeża Kości Słoniowej zabraknie Diakite, który został zawieszony po tym, jak został odesłany z boiska podczas celebrowania zwycięskiego gola przeciwko Mali.

Serge Aurier, Christian Kouame i Odilon Kossounou również są wykluczeni z gry.

"To zawsze strata, gdy traci się zawodnika, ale reszta drużyny będzie walczyć, zaciskać zęby, wykonywać swoją pracę i starać się doprowadzić drużynę do finału" - powiedział Fae.