Saudyjski książę koronny twierdzi, że nie przejmuje się zarzutami o "sportswashing"

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Saudyjski książę koronny twierdzi, że nie przejmuje się zarzutami o "sportswashing"
Arabia Saudyjska dokonała w ostatnich latach ogromnych inwestycji w piłkę nożną, golfa, Formułę 1, boks i tenis za pośrednictwem swojego Public Wealth
Arabia Saudyjska dokonała w ostatnich latach ogromnych inwestycji w piłkę nożną, golfa, Formułę 1, boks i tenis za pośrednictwem swojego Public WealthReuters
Książę Arabii Saudyjskiej, Mohammed bin Salman, powiedział, że nie przejmuje się zarzutami "sportswashingu" przeciwko królestwu i że będzie nadal finansował sport, jeśli przyczyni się on do zwiększenia produktu krajowego brutto (PKB) kraju.

Zarzut "sportswashingu" jest stawiany krajom postrzeganym jako wykorzystujące sport do poprawy swojego zepsutego wizerunku za granicą.

"Jeśli sportswashing (ma) zwiększyć mój PKB o 1%, to będziemy kontynuować sportswashing" - powiedział książę w wywiadzie dla Fox News.

Arabia Saudyjska dokonała w ostatnich latach ogromnych inwestycji w piłkę nożną, golfa, Formułę 1, boks i tenis za pośrednictwem swojego Public Wealth Fund, któremu przewodniczy książę koronny, faktyczny władca królestwa od 2015 roku.

Krytycy oskarżają ten kraj o wykorzystywanie państwowego funduszu majątkowego do angażowania się w "sportswashing" w obliczu ostrej krytyki przestrzegania praw człowieka.

Arabia Saudyjska zaprzecza tym oskarżeniom i twierdzi, że chroni swoje bezpieczeństwo narodowe za pomocą swoich przepisów.

Zapytany konkretnie o termin "sportswashing", książę koronny powiedział: "Nie obchodzi mnie to. Mam 1% wzrostu PKB dzięki sportowi i dążę do kolejnego 1,5%. Nazywaj to jak chcesz - zamierzamy uzyskać te pozostałe 1,5%".

PIF posiada 80% udziałów w klubie Premier League Newcastle United i finansował LIV Golf, który rekrutował znanych graczy z PGA Tour i europejskiego DP World Tour, zanim ogłosił porozumienie o połączeniu i utworzeniu jednego zjednoczonego podmiotu komercyjnego.

W czerwcu Arabia Saudyjska przejęła również większościowe udziały w czterech czołowych klubach piłkarskich w kraju, a drużyny Saudi Pro League wydały prawie 1 miliard dolarów w okienku transferowym, które zakończyło się 7 września.

Arabia Saudyjska jest gospodarzem Grand Prix Formuły 1 od 2021 roku, a także organizuje walki o tytuł mistrza świata w boksie. W tym roku po raz pierwszy zorganizuje profesjonalne wydarzenie tenisowe.