WTA: nie będzie kar dla zawodniczek, które zagrają na towarzyskim turnieju w Rosji

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
WTA: nie będzie kar dla zawodniczek, które zagrają na towarzyskim turnieju w Rosji
Anastazja Potapowa to jedna z tenisistek, które zagrają w Sankt Petersburgu
Anastazja Potapowa to jedna z tenisistek, które zagrają w Sankt Petersburgu
Profimedia
Organizacja WTA poinformowała, że choć nie popiera turnieju pokazowego, który odbędzie się w Rosji w ten weekend, to zawodniczki, które wezmą w nim udział, nie zostaną ukarane.

Druga edycja turnieju Northern Palmyra Trophies odbędzie się w dniach 1-3 grudnia w Sankt Petersburgu i wezmą w niej udział zawodniczki zarówno z WTA, jak i męskiego ATP Tour.

Wydarzenie, sponsorowane przez rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom, odbywa się w czasie, gdy Rosja kontynuuje wojnę z Ukrainą.

"To wydarzenie nie jest powiązane z WTA, a WTA nie popiera organizowanego wydarzenia" – powiedział w poniedziałek Reutersowi organ zarządzający kobiecym tenisem.

"Zawodniczki rywalizują w WTA Tour jako niezależni kontrahenci i według własnego uznania, mają możliwość uczestniczenia w towarzyskim turnieju bez kary poza sezonem".

Przedstawiciele męskiego ATP Tour nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz.

Wśród zawodniczek WTA biorących udział znajdują się m.in. Julia Putincewa z Kazachstanu, numer 28 na świecie Rosjanka Anastazja Potapowa i Weronika Kudiermietowa, która również pochodzi z Rosji.

Zawodnicy ATP to m.in. numer 15 na świecie Karen Khachanov z Rosji, Roberto Bautista Agut z Hiszpanii i Adrian Mannarino z Francji, podaje oficjalna strona internetowa wydarzenia.

Wimbledon zakazał gry rosyjskim i białoruskim graczom w 2022 roku, co skłoniło tour do pozbawienia tego wydarzenia punktów rankingowych w tamtym roku, ale pozwoliło im powrócić ich jako neutralnych w tym roku.

Ponad 10 000 cywilów zginęło na Ukrainie, od kiedy Rosja zaatakowała w lutym 2022 roku.