Iga Świątek najlepszą sportsmenką Polski podczas Gali Mistrzów Sportu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Iga Świątek najlepszą sportsmenką Polski podczas Gali Mistrzów Sportu

Zaktualizowany
Iga Świątek najlepszą sportsmenką Polski podczas Gali Mistrzów Sportu
Iga Świątek najlepszą sportsmenką Polski podczas Gali Mistrzów SportuProfimedia
Najdłuższy i najbardziej prestiżowy plebiscyt sportowy w Polsce nie mógł mieć innej laureatki. Iga Świątek – pomimo młodego wieku – już weszła do galerii sław światowego tenisa, zachwyca i inspiruje miliony ludzi, a aktualnie przygotowuje się do wywalczenia pierwszego w historii trofeum United Cup dla Polski.

Sobotnia Gala Mistrzów Sportu 89. Plebiscytu Przeglądu Sportowego wyłoniła najpopularniejszych sportowców Polski, wybranych głosami sportowców i kibiców - łącznie ok. 800 tysięcy. Docenieni za dorobek, ale i popularność mistrzowie swoich dyscyplin musieli uznać wyższość jednej, największej obecnie gwiazdy. 

W skrócie: 89. Plebiscyt wygrała Iga Świątek, która w 2023 roku była zdecydowanie najlepszą tenisistką na świecie. Wygrała 68 meczów, sześć turniejów i choć pozycja liderki światowego rankingu wymknęła jej się na chwilę, to powróciła w wielkim stylu, absolutnie dominując podczas WTA Finals.

Pełny skład pierwszej dziesiątki Plebiscytu

1. Iga Świątek (tenis)

2. Bartosz Zmarzlik (żużel)

3. Aleksander Śliwka (siatkówka) 

4. Natalia Kaczmarek (lekkoatletyka)

5. Piotr Żyła (skoki narciarskie)

6. Wojciech Nowicki (rzut młotem)

7. Hubert Hurkacz (tenis)

8. Martyna Klatt, Helena Wiśniewska (kajakarstwo)

9. Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska i Ewa Trzebińska (szermierka)

10. Adrian Meronk (golf)

Kogo zabrakło w najlepszej dziesiątce?

Zanim gala rozpoczęła się na dobre, media społecznościowe rozgrzała informacja, że do top 10 nie załapał się Robert Lewandowski. Z jednej strony fatalny rok całej reprezentacji Polski i nie najlepsza jesień FC Barcelony, ale z drugiej – mówimy wciąż o czołowym napastniku europejskiej piłki, królu strzelców Hiszpanii i mistrzu tego kraju z minionego roku. 

Z... trzeciej jednak strony, najbardziej znana polska piłkarka Ewa Pajor nie znalazła się w gronie nominowanych w ogóle, choć była królową strzelczyń Ligi Mistrzyń oraz wicemistrzynią Niemiec i zdobywczynią Pucharu Niemiec. Dlatego warto pamiętać, że to nie sam dorobek sportowy, ale i popularność liczą się w Plebiscycie.

Wśród brakujących w najlepszej dziesiątce nazwisk znaleźli się również druga najlepsza polska tenisistka Magda Linette, czołowy skoczek narciarski i czwarty zawodnik zeszłorocznego Pucharu Świata Dawid Kubacki, jedna z najlepszych siatkarek Polski, Magdalena Stysiak, czołowy koszykarz Mateusz Ponitka czy sprinterka Ewa Swoboda. 

Superczempion dla Jakuba Błaszczykowskiego 

Niektórzy zapamiętają go z gola przeciwko Rosji na Euro 2012 lub którąś z 20 innych bramek strzelonych w biało-czerwonych barwach. Inni pamiętają Jakuba Błaszczykowskiego jako młodzika, który ze złamaną kością zagrał na najwyższych obrotach cały mecz z Panathinaikosem, a później nie tylko sięgał po mistrzostwo z Białą Gwiazdą, ale rozkochał w sobie kibiców i powrócił ratować upadający klub. Jeszcze inni znają go jako tego, który wyciągnął do nich personalnie pomocną dłoń. Właśnie za takie zestawy wspomnień sportowcy otrzymują nagrodę Superczempiona – honorującą całość ich dorobku.

Sport Bez Barier dla Witolda Skupienia 

Wyróżnienie dla sportowca, który przekracza fizyczne bariery, nie mogło chyba trafić do lepszego laureata. Witold Skupień w 2023 roku zdobył złoto mistrzostw świata w biegu narciarskim na 18 km techniką klasyczną i wywalczył srebro na 10 km stylem dowolnym. I zapewnia, że te pierwsze medale to dopiero początek…

Nadzieja olimpijska – Adrianna Kąkol

22-letnia kajakarka w 2023 roku zawiesiła na szyi srebrny medal mistrzostw świata (K-4 500 m) oraz złoty medal Igrzysk Europejskich w Krakowie, a nadchodzącego lata czekają ją jeszcze większe igrzyska, te w Paryżu. Adrianna Kąkol pokazywała już, że presja jej nie przytłacza, dlatego i to wyróżnienie nie powinno.