Oficjalnie: Tenisistka Simona Halep została zawieszona na cztery lata

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Oficjalnie: Tenisistka Simona Halep została zawieszona na cztery lata

Oficjalnie: Tenisistka Simona Halep została zawieszona na 4 lata
Oficjalnie: Tenisistka Simona Halep została zawieszona na 4 lataProfimedia
We wtorek po południu ITIA wydała werdykt w sprawie stosowania dopingu przez rumuńską tenisistkę Simonę Halep.

Rumuńska zawodniczka nie jest już notowana w rankingach WTA i nie gra od 7 października 2022 roku, kiedy to uzyskała pozytywny wynik testu na obecność substancji roxadustat podczas US Open.

ITIA podjęła decyzję. Halep zawieszona na 4 lata w tenisie

Ilość dowodów, które sąd musiał wziąć pod uwagę zarówno w postępowaniu dotyczącym roxadustatu, jak i ABP, była znaczna.

31-letnia Simona Halep, dwukrotna mistrzyni Wielkiego Szlema, została oskarżona o dwa oddzielne naruszenia tenisowego programu antydopingowego (TADP). Pierwsze dotyczyło wyniku analitycznego (AAF) dla zakazanej substancji roxadustat podczas US Open w 2022 r., przeprowadzonego w ramach regularnych badań moczu podczas zawodów. Drugi zarzut dotyczył nieprawidłowości w paszporcie biologicznym Halep (ABP).

Niezależny trybunał, ustanowiony przez Sport Resolutions, spotkał się w dniach 28 i 29 czerwca 2023 r. w Londynie i wysłuchał ekspertów naukowych w imieniu Halep i ITIA. Zawodniczka złożyła również zeznania bezpośrednio przed panelem w postępowaniu.

W dniu 11 września 2023 r. trybunał potwierdził, że zawodniczka dopuściła się umyślnego naruszenia przepisów antydopingowych zgodnie z art. 2 TADP:

"Obecność i stosowanie roksadustanu, o czym świadczy próbka moczu Halep pobrana 29 sierpnia 2022 r. podczas US Open".

Stosowanie zabronionej substancji lub metody w 2022 r. na podstawie pobrania i analizy 51 próbek krwi dostarczonych przez zawodników w ramach ABP.

"ITIA postępowała zgodnie z odpowiednimi procesami"

Trybunał przyjął argument Halep, że zażyła zanieczyszczony suplement, ale orzekł, że ilość spożyta przez zawodniczkę nie mogła doprowadzić do stężenia roksadustatu stwierdzonego w pozytywnej próbce.

Karen Moorhouse, dyrektor wykonawczy ITIA, powiedziała: "Obie strony zostały skazane: Po złożonym i rygorystycznym procesie przesłuchań z zadowoleniem przyjmujemy decyzję niezależnego trybunałuIlość dowodów, które trybunał musiał wziąć pod uwagę zarówno w postępowaniu dotyczącym roksadustatu, jak i ABP, była znaczna.

ITIA postępowała zgodnie z odpowiednimi procedurami, tak jak w przypadku każdej innej osoby - zgodnie ze Światowym Kodeksem Antydopingowym - wypełniając nasz cel i odpowiedzialność za przestrzeganie zasady uczciwej konkurencji w sporcie. Jury uznało, że w pisemnej decyzji zastosowano właściwą procedurę. 

Rozumiemy duże zainteresowanie opinii publicznej tymi sprawami i pozostajemy zobowiązani do zachowania jak największej przejrzystości, a pełna decyzja zostanie opublikowana w odpowiednim czasie".

Decyzja nie jest ostateczna, a Simona Halep ma możliwość odwołania się do CAS.