Porażka z Grecją eliminuje Irlandię i utrudnia życie Holandii w kwalifikacjach do Euro

Kostas Tsimikas jest atakowany przez Chiedozie Ogbene
Kostas Tsimikas jest atakowany przez Chiedozie OgbeneAFP
Grecja rozwiała i tak nikłe nadzieje Republiki Irlandii na kwalifikację do Euro 2024, wygrywając 2:0 na Aviva Stadium. Hellada przedłuża swoją passę bez porażki przeciwko Chłopcom w Zieleni do pięciu meczów i awansuje na drugie miejsce w grupie B.

Irlandia rozpoczęła piątkowy mecz od mocnego uderzenia i miała dwie szybkie szanse na przełamanie impasu w pierwszych wymianach. Strzał Willa Smallbone'a został sparowany przez Odysseasa Vlachodimosa na drogę Liama Scalesa, który w swoim seniorskim debiucie strzelił nad poprzeczką.

Evan Ferguson powrócił do składu po kontuzji kolana w zeszłym miesiącu i pokazał klasę znakomitym strzałem z dystansu, który odbił się od słupka. Z kolei Tasos Bakasetas przetestował Gavina Bazunu na drugim końcu boiska, co było ostrzeżeniem przed tym, co miało nadejść. Drużyna Gusa Poyeta objęła prowadzenie w 21. minucie, gdy Giorgos Giakoumakis uderzył głową po dośrodkowaniu Kostasa Tsimikasa.

To był cios obuchem dla drużyny Stephena Kenny'ego i towarzyszyło im znajome uczucie tonięcia w tej kampanii kwalifikacyjnej. Następnie Giakoumakis popisał się wspaniałym podaniem zwrotnym do Dimitrisa Pelkasa, ale silna ręka Bazunu powstrzymała zawodnika İstanbul Başakşehiru.

Wyjściowe składy i noty za mecz Irlandia-Grecja
Wyjściowe składy i noty za mecz Irlandia-GrecjaFlashscore

Gdy Boys in Green dążyli do wyrównania, Grecy podwoili swoją przewagę w doliczonym czasie pierwszej połowyGiorgos Masouras strzelił celnie po błyskawicznym kontrataku.

Drużyna Poyeta chciała kontynuować swój impet z pierwszej połowy, a Pelkas był zaangażowany w akcję na początku drugiej odsłony. Jego strzał został jednak odbity, a uderzenie Masourasa minęło bramkę. Licznie zgromadzona publiczność na Aviva Stadium nie miała zbyt wielu powodów do radości, gdyż strzał z dystansu Jasona Knighta minął cel.

Dwóch greckich zmienników połączyło siły, aby prawie dodać trzecią bramkę dla drużyny Poyeta. Znakomite podanie Tasosa Chatzigiovanisa zostało skierowane w górną siatkę przez Fotisa Ioannidisa.

Wynik i statystyki meczu Irlandia-Grecja
Wynik i statystyki meczu Irlandia-GrecjaFlashscore

Matt Doherty i Callum Robinson mieli jeszcze szanse na zmniejszenie deficytu, ale było to zbyt mało i zbyt późno jak na fatalną noc dla Irlandczyków. To kolejny słaby występ podopiecznych Kenny'ego, których kampania kwalifikacyjna w Dublinie zakończyła się fiaskiem.

Pięć porażek w sześciu eliminacjach mówi samo za siebie, a Boys in Green wyglądają na dalekich od zakończenia ośmioletniej nieobecności na dużym turnieju po rozpoczęciu finałów w 2024 roku. Jeśli chodzi o Grecję, to awansowała ona wyżej niż Holandia i w najbliższy poniedziałek będzie gościć Holendrów.