Derby Week: Serce norweskiego futbolu. Bitwa o Oslo ponownie w lidze, choć dopiero drugiej

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Derby Week: Serce norweskiego futbolu. Bitwa o Oslo ponownie w lidze, choć dopiero drugiej
Obie drużyny z Oslo nie mają dobrej passy.
Obie drużyny z Oslo nie mają dobrej passy.Lyn1896.no / Livesport
Lyn i Valerenga to dwa najbardziej tradycyjne norweskie kluby. Oba mają siedzibę w stolicy kraju, Oslo. Obecnie jednak przeżywają jeden z najgorszych okresów w swojej długiej historii. Dzięki temu ponownie spotykają się w tej samej lidze, a tradycyjna Bitwa o Oslo (Kampen om Oslo po norwesku) odradza się, choć będzie rozgrywana tylko w na drugim poziomie rozgrywek.

Kamień węgielny norweskiej piłki nożnej

Założony w 1896 roku FK Lyn jest jednym z najstarszych klubów piłkarskich w Norwegii. W 1902 roku był jednym z członków-założycieli Norweskiego Związku Piłki Nożnej. Lyn, którego pełna nazwa brzmi Lyn 1896 Fotballklubb, jest oprócz klubu piłkarskiego także klubem narciarskim (co można odczytać z godła). Lyn zainicjował budowę stadionu Ullevaal w Oslo, który od 1927 roku służy jako norweski stadion narodowy. Do 2010 r. był to również domowy stadion Lyn. Obecnie jest nim stadion Bislett o pojemności 15 400 widzów

FK Lyn odnosił sukcesy w pierwszej połowie XX wieku. Zdobył Puchar Norwegii cztery razy z rzędu, w latach 1908-1911. Bardzo silną pozycję klubu w norweskiej piłce nożnej jako całości potwierdza jego sukces na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku, a także budowa stadionu narodowego. Norweska drużyna z sześcioma zawodnikami Lyn w wyjściowym składzie zdobyła tam brązowe medale. Największą gwiazdą tej kadry, FK Lyn, a nawet całej Norwegii, był napastnik Jörgen Juve. Juve wciąż jest historycznie najlepszym strzelcem reprezentacji Norwegii, zdobywając 33 bramki (w 45 meczach). Jego rekord nie potrwa jednak długo - Erling Haaland ma na koncie 27 goli (w 31 startach).

Rywale, którzy mają ze sobą wiele wspólnego

Jedynie nieco młodszym klubem z Oslo jest Valerenga. Założony w 1913 roku, jest również jednym z najbardziej utytułowanych klubów w kraju (choć zaczął zbierać trofea później, w drugiej połowie XX wieku). Podobnie jak Lyn, Valerenga wykorzystywała Ullevaal Stadium jako swój domowy stadion na pewnym etapie swojej historii (1999-2017). W 2017 roku otworzyła nową arenę (obecnie noszącą nazwę sponsorską Intility Arena) dla 16 555 widzów.

Kolejnym elementem łączącym obu rywali są te same barwy klubowe - wyznają oni norweskie barwy narodowe, tym samym dumnie twierdząc, że reprezentują cały naród. Obaj reprezentują jednak różne części stołecznego społeczeństwa, a co za tym idzie, całej Norwegii. Lyn jest tradycyjnie postrzegany jako klub klasy wyższej i średniej. Valerenga powstała jako kolektyw robotniczy we wschodniej części Oslo, a klasa robotnicza nadal do niego należy.

Walka o Oslo (dosłownie) na drugim torze

Osiągnięcia dwóch wspomnianych rywali z miasta można poprzeć liczbami: historycznie Lyn zdobył dwa tytuły mistrzowskie i ośmiokrotnie triumfował w Pucharze Norwegii, podczas gdy Valerenga jest pięciokrotnym mistrzem i czterokrotnie zdobyła puchar. Oba kluby rozegrały również wiele meczów w Pucharze Europy. Lyn dotarł aż do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów w latach sześćdziesiątych, gdzie odpadł z Barceloną. Jego ostatni występ w Europie miał miejsce w sezonie 2006/2007 Ligi Europy. Doświadczenie Valerengi jest również bardzo niedawne - nie udało im się zakwalifikować do grupy wstępnej Ligi Konferencji w sezonie 2021/2022. Największym osiągnięciem klubu jest również występ w ćwierćfinale Pucharu Zdobywców Pucharów (w jego derbowej edycji) w sezonie 1998/99, kiedy to przegrali z Chelsea.

Obecnie jednak oba kluby występują w 2. lidze norweskiej. Valerenga jest świeżo zdegradowana, po raz pierwszy od 2000 roku. Droga Lyn do tych rozgrywek zmierza w przeciwnym kierunku. Klub zbankrutował w 2010 roku i musiał odbić się od dna z pomocą kibiców i wielu zawodników. Szybko wspiął się z szóstego poziomu systemu ligowego do 2. ligi, ale potem na chwilę ponownie spadł o poziom niżej. Jednak w ostatnim sezonie 2023 (Norwegia gra systemem wiosna-jesień) ponownie awansowali do drugiej najwyższej ligi.

Dwa największe kluby w Oslo mają obecnie jednego nieco paradoksalnego rywala. Po raz pierwszy w swojej historii KFUM-Kamaratene, który jest częścią oddziału YMCA (Young Men's Christian Association) w Oslo, awansował z 2. ligi do najwyższej Eliteserien.

Trzy najlepsze obecnie drużyny w Oslo - kluby drugiej ligi Lyn i Valerenga oraz klub pierwszej ligi KFUM.
Trzy najlepsze obecnie drużyny w Oslo - kluby drugiej ligi Lyn i Valerenga oraz klub pierwszej ligi KFUM.P3K / Google Earth

Tradycyjna bitwa o Oslo pomiędzy historycznymi klubami Lyn i Valerenga powraca na mapę (choć drugiej) ligi po 15 latach. Mecz rozpocznie się w sobotę 20 kwietnia o godzinie 18:00. Śledź go z nami na Flashscore.

Kolejne derby tygodnia

Środa, 17 kwietnia

Słowenia - pierwsza liga

Olimpija Lublana - Maribor

Večni derbi (Wieczne Derby)

Rywalizacja między tradycyjnymi słoweńskimi rywalami ożyła w 2009 roku, kiedy Olimpija zdołała wywalczyć powrót do ligi po latach egzystencjalnych trudności. Od tego czasu Olimpija zdobyła nawet trzykrotnie tytuł mistrzowski i jest panującym mistrzem od edycji 22/23. Maribor pozostaje jednak najbardziej utytułowanym słoweńskim klubem z 16 tytułami.

Sobota, 20 kwietnia

Francja - Ligue 1

FC Nantes - Stade Rennais

Derby Breton (Derby Bretanii)

Derby Bretanii odnoszą się do wielu meczów pomiędzy klubami z tego zachodniego regionu Francji. Niektóre z największych lokalnych drużyn to Stade Brestois 29, EA Guingamp czy FC Lorient. Największymi klubami w Bretanii są jednak Stade Rennes i FC Nantes, a ich starcie to największe i główne derby Bretanii.

Brazylia - Serie A

Fluminense FC - Vasco da Gama

Clássico dos Gigantes (Klasyk Gigantów)

Fluminense FC i Vasco da Gama to dwa gigantyczne kluby z gigantycznego piłkarskiego miasta Rio de Janeiro. Clássico dos Gigantes to starcie klas społecznych. Bogatsza wyższa klasa średnia skłania się ku Fluminense, Vasco da Gama należy do klasy robotniczej. To clasico zostało rozegrane już prawie 400 razy.

Hiszpania - Segunda División (2. liga)

Saragossa - Huesca

Derbi aragonés (derby Aragonii)

Real Saragossa i SD Huesca to dwa największe kluby w Aragonii, regionie położonym na północy Hiszpanii. Oba miasta dzieli odległość 70 kilometrów. Regionalni rywale mają tyle samo punktów w tabeli 2. ligi hiszpańskiej. Obie drużyny potrzebują punktów, aby oddalić się od strefy spadkowej.

Chile - Primera División de Chile

CD Universidad Católica - Colo-Colo

Clásico Albo-Cruzado (Klasyk Biało-Krzyżowych)

Rywalizacja pomiędzy Universidad Católica i Colo-Colo, dwoma wielkimi klubami ze stolicy Santiago de Chile, ma przede wszystkim charakter sportowy. Oba należą do najsilniejszych w kraju. Nazwa ich wzajemnego clasico pochodzi od przydomków obu drużyn - gracze Colo-Colo znani są jako Los Albos ("Biali") ze względu na ich tradycyjne białe koszulki. Los Cruzados ("Krzyżowcy") lub La Católica ("Klub Katolicki") to oczywiście przydomki Universidad Católica.

Brazylia - Serie A

Atlético Mineiro - Cruzeiro

Clássico Mineiro (Klasyk regionu Mineiro)

Atlético Mineiro i Cruzeiro to kluby z Belo Horizonte, stolicy brazylijskiego stanu Minas Gerais. Ich derby określane są przymiotnikiem "mineiro", czyli określeniem czegoś, co pochodzi z Minas Gerais. Clássico Mineiro zostało rozegrane niespełna dwa tygodnie temu w finale ligi stanowej. Atlético świętowało zdobycie tytułu. Teraz obaj rywale zmierzą się ponownie, już na starcie ogólnobrazylijskich rozgrywek najwyższej klasy rozgrywkowej, Serie A.

Meksyk - Liga MX

Pumas de la UNAM - Club América

Clásico capitalino (Capital City Clasico)

Derby w Mexico City to starcie dwóch różnych kultur i poglądów. Club América to klub establishmentu i bogaczy. Fakt, że klub jest własnością firmy medialnej Televisa, wzmacnia ten wizerunek. Klub uniwersytecki UNAM (skrót od nazwy uczelni) to klub intelektualistów i klasy średniej.

Niedziela 21 kwietnia

Szwecja - Allsvenskan

AIK Sztokholm vs. Djurgardens IF

Tvillingderbyt (derby bliźniaków)

AIK Sztokholm i Djurgardens to miejscy rywale ze stolicy Szwecji. Oba kluby zostały założone w centrum Sztokholmu w 1891 roku, w odstępie zaledwie miesiąca (AIK jest starszy), stąd rywalizacja nazywana jest Derbami Bliźniąt. Oba kluby zdobyły 12 tytułów mistrza Szwecji od założenia.

Słowacja - Fortuna Liga

Spartak Trnava - Slovan Bratysława

Tradycyjne derby

Mecz pomiędzy Spartakiem Trnava i Slovanem Bratysława od dawna jest największym meczem w słowackiej piłce nożnej. Reprezentuje nie tylko sportową rywalizację, ale także konkurencyjne relacje między stolicą Bratysławy a oddaloną o zaledwie 50 kilometrów Trnawą. Teraz dwaj rywale zmierzą się po raz drugi w grupie mistrzowskiek. Slovan Bratysława jest już mistrzem ligi, tytułu nie można mu odebrać. Można za to wygraną w derbach.

Hiszpania - La Liga

Real Madryt - FC Barcelona

El Clásico

El Clásico pomiędzy katalońską FC Barceloną i hiszpańskim Realem Madryt to jeden z najbardziej prestiżowych i najchętniej oglądanych meczów piłkarskich na świecie. Różne pochodne i adaptacje nazwy clásico odnoszą się do niezliczonych innych derbów lub rywalizacji piłkarskich na całym świecie. Dotychczas w ramach El Clásico rozegrano 256 meczów - 104 wygrał Real, a 100 Barcelona.

Brazylia - Serie A

Vitória - Bahia

Ba-Vi (Derby Bahia-Vitória)

Zarówno Vitória, jak i Bahia to kluby z siedzibą w Salvadorze, stolicy stanu Bahia na wschodnim wybrzeżu Brazylii. Oba kluby zmierzyły się w finale ligi stanowej. Tytuł powędrował do Vitórii, która w zeszłym sezonie awansowała z Serie B, a teraz może pokonać swoich lokalnych rywali w Serie A.

Kolumbia - Primera A

Independiente Medellín - Atlético Nacional

El Clásico Paisa (Prawdziwe Clasico)

Medellín jest drugim co do wielkości miastem w Kolumbii, zamieszkałym przez ponad 2,5 miliona ludzi. Jest domem dla dwóch głównych klubów piłkarskich, Atlético Nacional i Independiente Medellín. Ich rywalizacja określana jest jako El Clásico Paisa lub "The Real Clásico" (slangowe określenie "paisa" oznacza "prawdziwą drużynę gospodarzy").

USA - Major League Soccer

LA Galaxy - San Jose Earthquakes

Kalifornijskie Clásico

Los Angeles Galaxy i San Jose Earthquakes to dwa najbardziej tradycyjne kluby w amerykańskiej lidze Major League Soccer (MLS). Rywalizacja między tymi drużynami nabrała rozpędu na początku nowego tysiąclecia, kiedy to oba zespoły zdobyły dwa mistrzostwa w latach 2001-2005. Zmierzyły się nawet bezpośrednio w finale MLS w 2001 roku.

Poniedziałek, 22 kwietnia

Włochy - Serie A

AC Milan - Inter Mediolan

Derby della Madonnina (Derby Małej Madonny)

Derby Mediolanu, jedne z najważniejszych derbów na świecie pomiędzy wielkimi klubami, które dzielą kultowy stadion. Kiedy gra tam AC Milan, częściej nazywa się go San Siro. I odwrotnie, gdy gospodarzem jest Inter, jest to Stadio Giuseppe Meazza. Nazwa derbów pochodzi od jednego z najsłynniejszych zabytków Mediolanu, posągu Matki Boskiej na szczycie Duomo, który nazywany jest Małą Madonną (po włosku Madonnina). Pięć ostatnich derbów wygrał Inter, który jest teraz o krok od tytułu.