PZPN opublikował ramowy terminarz. Nowy sezon ligowy Ekstraklasy rozpocznie się 19 lipca

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

PZPN opublikował ramowy terminarz. Nowy sezon ligowy Ekstraklasy rozpocznie się 19 lipca

PZPN opublikował ramowy terminarz. Nowy sezon ligowy Ekstraklasy rozpocznie się 19 lipca
PZPN opublikował ramowy terminarz. Nowy sezon ligowy Ekstraklasy rozpocznie się 19 lipcaPAP
Polski Związek Piłki Nożnej opublikował ramowy terminarz ekstraklasy na sezon 2024/25. Mecze inaugurującej sezon kolejki zaplanowane zostały na weekend 19-21 lipca – tydzień po zakończeniu mistrzostw Europy. Ostatnia seria spotkań zostanie rozegrana 24 lub 25 maja 2025 roku.

Pięć dni po finale Euro 2024, a tydzień przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu rozpoczną się rozgrywki ligowe. Ostatnią kolejkę rundy jesiennej zaplanowano na 6-9 grudnia. Po przerwie zimowej piłkarze wrócą do gry w dniach 31 stycznia – 3 lutego. Ostatnia seria spotkań, która tradycyjnie zostanie rozegrana w formule multiligi, odbędzie się 24 lub 25 maja 2025 roku.

"Na jesień zaplanowano w ramowym terminarzu 18 kolejek. Po doświadczeniach obecnego sezonu postanowiliśmy skrócić nieco grę w grudniu. Ostatnia pełna kolejka zaplanowana została na 7 grudnia, ewentualne zaległe spotkania będą rozgrywane w weekend 14-15 grudnia w terminie rezerwowym. Podobnie jak w poprzednich rozgrywkach, wszystkie kolejki będą rozgrywane w weekendy. Dni w środku tygodnia są przeznaczone na puchary krajowe i międzynarodowe, a wiosną jako terminy rezerwowe" – wyjaśnił Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy SA.

Terminarz nowego sezonu został przystosowany do nowego formatu rozgrywek europejskich na lata 2024–2027.

Polskie zespoły rozpoczną rywalizację w europejskich pucharach w lipcu. Mistrz Polski zagra w drugiej rundzie eliminacyjnej do Ligi Mistrzów. Zwycięzca Pucharu Polski Wisła Kraków zainauguruje grę w pierwszej rundzie eliminacyjnej Ligi Europy, chyba że dojdzie do kilku przesunięć w rozstawieniach – wówczas "Biała Gwiazda" rozpocznie występy od drugiej rundy. Drużyny, które zakwalifikują się do Ligi Konferencji, rozpoczną rozgrywki od drugiej rundy eliminacji.

­"Nowy cykl rozgrywek to z punktu widzenia organizatora duże wyzwanie logistyczno-organizacyjne. UEFA zabrała jeden termin jesienny, jeden grudniowy oraz dodatkowe dwa styczniowe. Już teraz zakładamy, że sezon rozpoczniemy od meczów drużyn, które reprezentują nas w europejskich pucharach. Ponadto utrzymana zostanie zasada przełożenia dwóch meczów przez drużyny grające w eliminacjach. Zestaw par będzie znany po zakończeniu rozgrywek I Ligi i będzie opublikowany najpóźniej do połowy czerwca" – poinformował Stefański.

Zarząd PZPN 20 maja zatwierdził także regulamin ekstraklasy na sezon 2024/2025. Nowością jest zapis, dotyczący korzystania z głównej płyty boiska zimą, czyli w najtrudniejszym okresie dla utrzymania dobrej murawy.

"W sytuacji złego stanu boiska, na murawie, na której rozgrywane są mecze ligowe, nie powinny być przeprowadzane treningi" – przekazał Stefański.

Kwestia udziału zawodników młodzieżowych w ekstraklasie została określona w odrębnej uchwale Zarządu PZPN, który utrzymał dotychczasową formułę.