Finał Copa del Rey: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o Athletic Bilbao

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finał Copa del Rey: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o Athletic Bilbao
Athletic Bilbao świętujący awans do finału Pucharu Króla
Athletic Bilbao świętujący awans do finału Pucharu KrólaAFP
Athletic Bilbao czeka 40 lat na podniesienie w górę Pucharu Króla, mimo że w ciągu ostatnich 15 lat grali w aż pięciu finałach, ale wszystkie przegrali. Do sześciu razy sztuka?

Ciekawy powód, dla którego Athletic Club nosi biało-czerwone stroje.

Pod koniec XIX wieku Baskowie zostali wprowadzeni do piłki nożnej przez brytyjskich robotników, a także miejscowych, którzy wrócili ze studiów w Wielkiej Brytanii. Oryginalne, całkowicie białe koszulki Athletic Club, zostały zastąpione niebiesko-białymi, gdy Juan Moser, irlandzki potomek mieszkający w Bilbao, podarował drużynie stroje w 1902 roku, przed rozpoczęciem zwycięskiej kampanii w Copa de la Coronacin, dawnej nazwie Copa del Rey. Siedem lat później zawodnik i członek zarządu Juan Elorduy otrzymał od klubu zadanie przywiezienia kompletu niebiesko-białych koszulek z podróży do Anglii. Nie mogąc znaleźć tych kolorów, Elorduy, przebywający wówczas w Southampton, zauważył czerwono-białe stroje lokalnej drużyny. Biorąc pod uwagę, że pasowały one do kolorów oficjalnej flagi Bilbao, kupił kilka koszulek i przywiózł je promem do baskijskiego miasta. Zarząd zatwierdził zmianę barw i od tego momentu Athletic Club przywdziewa kultową czerwono-białą koszulkę.

Polityka baskijskich zawodników

Będąc dumnym ze swojego klubu, Athletic Club zdobył uznanie za to, co nazywa się "baskijską polityką zawodników". W 1912 roku Los Leones ustanowili politykę wystawiania zawodników, którzy urodzili się lub wychowali w kraju Basków. Filozofia sportowa klubu jest regulowana przez kodeks, który stanowi, że Athletic Club może wystawiać tylko piłkarzy, którzy przeszli przez własną akademię lub akademie innych klubów w Kraju Basków lub zawodników, którzy urodzili się na następujących terytoriach, które stanowią Kraj Basków: Biskaje, Gipuzkoa, Alava, Nawarra, Labourd, Soule i Dolna Nawarra, wyjaśnia oficjalna strona klubu. Filozofia ta jest dość wyjątkowa w europejskiej piłce nożnej, a Athletic Club został okrzyknięty za to, że potrafi konkurować na najwyższym poziomie, korzystając wyłącznie z zawodników, którzy akceptują wartości klubu, w tym młodych ludzi wypromowanych ze słynnej akademii Lezama.

Jeden z najbardziej utytułowanych hiszpańskich klubów

Biorąc pod uwagę politykę baskijskich zawodników, można by przypuszczać, że Athletic Club nie będzie walczył o najważniejsze trofea. Los Leones są jednak trzecim najbardziej utytułowanym klubem w Hiszpanii pod względem zdobytych trofeów krajowych. W rzeczywistości tylko FC Barcelona (31) zdobyła więcej tytułów Copa del Rey niż Athletic Club (23), który świętował również osiem triumfów LALIGA EA SPORTS (1929/30, 1930/31, 1933/34, 1935/36, 1942/43, 1955/56, 1982/83 i 1983/84). Baskowie zdołali to osiągnąć, nigdy nie spadając do drugiej ligi hiszpańskiego futbolu. W rzeczywistości Athletic Club jest jednym z trzech klubów, obok Realu Madryt i FC Barcelony, które nigdy nie spadły z ligi.

Historia kryjąca się za nazwą San Mames

Nazwa stadionu Athletic Club to San Mames i wiąże się z nią bogata historia. Jej prawdziwe pochodzenie sięga męczeństwa Mamsa (Mammesa) w Cesarstwie Bizantyjskim. Urodzony około 259 roku w Cezarei w Kapadocji, Mammes stał się znany ze swojej pobożnej wiary chrześcijańskiej i działań charytatywnych, pomimo prześladowań i tortur. Legenda głosi, że udało mu się uspokoić kilka lwów po tym, jak został rzucony im na pożarcie przez Rzymian. Zmarł w 275 roku, a nabożeństwo do niego rozprzestrzeniło się na cały świat, a w 1447 roku w Bilbao powstała świątynia ku jego czci. Sanktuarium to ostatecznie przekształciło się w przytułek San Mames, obok którego w 1913 roku otwarto kultowy stadion San Mames. W rzeczywistości zarówno stadion klubu (San Mames), jak i jego przydomek (Los Leones) zostały wprowadzone na cześć męczennika. Znany jako Katedra, nowy stadion został przebudowany w tym samym miejscu i ponownie otwarty w 2013 roku, a obiekt o pojemności 53 000 miejsc zdobył wiele nagród.

Przeciwnicy oddają hołd Pichichi

Urodzony w Bilbao 23 maja 1892 roku Rafael Moreno Aranzadi, znany jako Pichichi, poprowadził swoją drużynę do czterech trofeów Copa del Rey, a także pięciu mistrzostw regionalnych. Zdobywając 83 bramki w 89 meczach, był uważany za jednego z najbardziej głodnych strzelców w hiszpańskiej piłce nożnej w tamtym czasie. Po jego śmierci klub postanowił uhonorować go, budując pomnik Pichichi, który został ukończony w grudniu 1926 roku. Miesiąc później piłkarze węgierskiego MTK Budapeszt złożyli bukiet kwiatów obok pomnika przed rozpoczęciem towarzyskiego starcia z Athletic Club. Od tego momentu gest ten stał się tradycją, a kapitanowie drużyn, które po raz pierwszy grają na San Mames, oddają hołd legendzie Athletic Club, składając kwiaty obok pomnika. Aby go uhonorować, hiszpańska gazeta sportowa MARCA przyznaje również Trofeum Pichichi dla najlepszego strzelca LALIGA EA SPORTS w każdym sezonie od sezonu 1952/53.