Puchar Narodów Afryki 2024: Senegal o klasę lepszy od Kamerunu, pewny awansu z pierwszego miejsca w grupie pomimo meczu zapasu

Senegal o klasę lepszy od Kamerunu, pewny awansu z pierwszego miejsca przed ostatnią kolejką

Ismaila Sarr otworzył wynik w 16. minucie i asystował Diallo przy golu na 2:0.
Ismaila Sarr otworzył wynik w 16. minucie i asystował Diallo przy golu na 2:0.AFP
Dzięki bramce i asyście Ismaïla Sarra, aktualni mistrzowie Pucharu Narodów Afryki (PNA), Senegal, zakwalifikowali się do 1/8 finału dzięki zwycięstwu 3:1 nad Kamerunem. Przedłużyli swoją passę bez porażki do sześciu meczów we wszystkich rozgrywkach.

Mecz pomiędzy dwoma największymi tuzami kontynentu był bardzo interesujący, a obrońcy tytułu zmierzyli się w Yamoussoukro z pięciokrotnymi mistrzami. Biorąc pod uwagę kontrast między obiema drużynami w ostatnim okresie, nie było zaskoczeniem, że ekipa Aliou Cissé zaczęła zdobywać przewagę dzięki bramce Ismaïli Sarra.

Senegalczyk otworzył wynik w 16. minucie, gdy Kamerun nie zdołał obronić rzutu rożnego Lamine Camary. Strzał zawodnika Marsylii odbił się od André-Franka Zambo Anguissy i pokonał André Onanę. Bramkarz Manchesteru United, który powrócił do gry, nie dał się prześcignąć słabemu strzałowi, ale wybił Sarrowi pod nogi i skazał Nieposkromione Lwy na czwarty z rzędu mecz bez czystego konta we wszystkich rozgrywkach.

Składy i noty za mecz Senegal-Kamerun
Składy i noty za mecz Senegal-KamerunFlashscore

Podopieczni Cissé szukali drugiego gola jeszcze przed przerwą, ale Enzo Tchato świetnie zablokował strzał Sadio Mané z bliskiej odległości.

Senegal ponownie miał więcej do powiedzenia po wznowieniu gry po przerwie, podczas gdy Édouard Mendy w senegalskiej bramce pozostawał niezagrożony między słupkami. Do ostatnich 25 minut drużyna Rigoberta Songa nie zdołała oddać ani jednego strzału na bramkę, a niezadowolenie fanów było słyszalne, gdy dośrodkowanie Moumi Ngamaleu przeleciało niegroźnie nad celem.

Habib Diallo w praktyce zakończył rywalizację drugim golem dla Lwów Terangi w 71. minucie, kiedy strzelił z pierwszej piłki do siatki, w pierwszej celnej próbie Senegalu od zmiany stron. Był to dobrze wypracowany gol, ale brak intensywności i niechlujstwo w defensywie podopiecznych Rigoberta Songa były niepokojące.

Zespół Cissé był również zaniepokojony faktem, że Diallo został zdjęty na noszach w ostatnich 10 minutach, a Nicolas Jackson wszedł na boisko, podczas gdy Iliman Ndiaye zastąpił Sarra. Niepokój stał się jeszcze większy, gdy Kamerun zmniejszył deficyt przy pierwszej próbie zdobycia bramki za sprawą Jeana-Charlesa Castelletto, który w 83. minucie perfekcyjnie główkował po dośrodkowaniu Oliviera Ntchama.

Wydawało się, że gol obudził Nieposkromione Lwy, ale Georges-Kévin Nkoudou w doliczonym czasie gry główkował niecelnie. Pudło okazało się kosztowne, ponieważ w odpowiedzi Sadio Mané uderzył w dolny róg, aby wyrównać na 3:1 sekundy później, już po 90. minucie.

Wynik i statystyki meczu Senegal-Kamerun
Wynik i statystyki meczu Senegal-KamerunFlashscore

Pomimo nerwowej końcówki, Senegal zrobił wystarczająco dużo, aby zapewnić sobie przejście do ostatniej 16 rozgrywek, pozostawiając Kamerun z zaledwie jednym zwycięstwem w ostatnich ośmiu meczach we wszystkich rozgrywkach. Drużyna Songa jest w słabej formie i nie zakwalifikowała się jeszcze do dalszej gry, zależna od wyniku z Gambią we wtorek.

Sytuacja Senegalu jest świetna, Kamerun o wyjście z grupy musi walczyć do końca
Sytuacja Senegalu jest świetna, Kamerun o wyjście z grupy musi walczyć do końcaFlashscore