Szwajcaria będzie ubiegać się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szwajcaria będzie ubiegać się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Szwajcaria będzie ubiegać się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich
Szwajcaria będzie ubiegać się o organizację Zimowych Igrzysk OlimpijskichProfimedia
Szwajcaria ogłosiła w piątek, że będzie ubiegać się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2030 lub 2034 r. Byłyby to trzecie igrzyska w szwajcarskich Alpach.

Szwajcaria zobowiązała się do zorganizowania „zdecentralizowanych” igrzysk przy wykorzystaniu istniejących obiektów rozmieszczonych w całym kraju i liczącym około 9 milionów ludzi. Stwierdzono, że igrzyska będą w dużej mierze finansowane przez sektor prywatny.

W oświadczeniu Szwajcarskiego Stowarzyszenia Olimpijskiego stwierdzono, że federacje członkowskie Komitetu Olimpijskiego tego kraju jednomyślnie poparły plany organizacji Zimowych Igrzysk w 2030 lub 2034 r. na ich zgromadzeniu ogólnym.

W oświadczeniu stwierdzono, że głosowanie potwierdziło wspólną ambicję przejścia do kolejnej fazy procesu przetargowego z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl), zwanej fazą „ukierunkowanego dialogu”.

Do końca miesiąca MKOl ma zdecydować, które kraje przejdą do następnej fazy procesu.

„Delegaci szwajcarskich federacji sportowych przesłali zdecydowane przesłanie wsparcia dla projektu, który może nadać wyjątkową dynamikę całemu szwajcarskiemu sportowi, a także naszemu krajowi” – oznajmił w oświadczeniu szwajcarski prezydent olimpijski Jurg Stahl.

Inne miejsca ubiegające się o organizację Igrzysk w 2030 r. to Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych, gospodarz Igrzysk w 2002 r., a także Szwecja i Francja.

W zeszłym miesiącu miasto Sapporo na północy Japonii wycofało swój wniosek o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 r. i oświadczyło, że rozważy organizację igrzysk w 2034 r. lub w latach kolejnych.

„Szwajcaria ma szczęście, że praktycznie posiada już całą niezbędną infrastrukturę, od obiektów sportowych po sieć transportową i zakwaterowanie” – powiedział w zeszłym miesiącu Urs Lehmann, prezes Szwajcarskiego Związku Narciarskiego. „Wykorzystajmy tę szansę”.

W zeszłym miesiącu Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził propozycję podwójnego przydziału dwóch kolejnych Zimowych Igrzysk w latach 2030 i 2034 ze względu na obawy związane z zagrożeniem zmianami klimatycznymi dla sportów zimowych. Oczekuje się, że wyboru dokona się w przyszłym roku.

Według badań przeprowadzonych przez przyszłą komisję MKOl ds. gospodarzy Zimowych Igrzysk tylko 10 krajów będzie mogło do 2040 r. gościć sporty zimowe w ramach Zimowych i Paraolimpijskich Igrzysk Olimpijskich.

Szwajcaria, która była gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w St. Moritz w 1928 i 1948 r., w ostatnich latach walczyła o to, by przekonać swoją ludność do swoich olimpijskich ofert.

Jej starania o organizację igrzysk były kilkakrotnie odrzucane w referendach. Organizacja Swiss Olympic stwierdziła, że skonsultowano się z kantonami, w których znajdują się obiekty, które mogłyby służyć za obiekty sportowe, i które zasadniczo wyraziły zgodę na organizację igrzysk.

W wyniku publicznego głosowania Szwajcaria wycofała swoją kandydaturę na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 r., które odbędą się w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo.

Kraj ten nigdy nie był gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich.

W Szwajcarii znajduje się także siedziba MKOl w Lozannie oraz siedziba kilku międzynarodowych organów zarządzających sportem.