Coco Gauff pokonuje Karolinę Muchovą i dociera do finału wielkoszlemowego US Open

Coco Gauff osiąga swój pierwszy finał US Open i ma szansę na wygranie pierwszego turnieju wielkoszlemowego Reuters
Amerykanka Coco Gauff pokonała Karolinę Muchovą 6:4; 7:5, aby dotrzeć do swojego pierwszego finału US Open po tym, jak mecz został wstrzymany na prawie godzinę, gdy aktywista ekologiczny przykleił swoje stopy do podłogi stadionu Arthur Ashe.

Coco Gauff, która w zeszłym miesiącu pokonała Karolinę Muchovą w finale w Cincinnati, zdobywając największy tytuł w swojej karierze, wykorzystała energię domowej publiczności, aby ponownie pokonać Czeszkę.

"Niektóre z tych punktów były tak głośne, że nie wiem, czy moje uszy będą w porządku" – powiedziała Gauff. "Dorastałam, oglądając ten turniej, więc bycie w finale wiele dla mnie znaczy. Jest co świętować, ale zadanie nie zostało jeszcze wykonane".

Gauff, rozstawiona z numerem "6", zmierzy się z Białorusinką Aryną Sabalenką, która pokonała z wielkimi problemami Madison Keys.

Mecz został opóźniony o około 50 minut na początku drugiego seta z powodu protestu czterech widzów.

USTA poinformowało, że trzy z czterech osób zostały wyprowadzone ze stadionu bez incydentów, ale czwarta "przymocowała gołe stopy do podłogi siedzeń".

Gauff wygrała pierwsze trzy gemy seta otwarcia i przełamała przeciwniczkę ponownie w szóstym gemie.

Muchova, tegoroczna wicemistrzyni Rolanda Garrosa, wykorzystała kilka błędów 19-latki i przełamała ją w siódmym gemie, podnosząc swój poziom i przełamując Gauff ponownie w dziewiątym gemie. Od stanu 5:1 zrobiło się 5:4.

Dobra praca Czeszki poszła jednak na marne, gdyż popełniła ona trzy niewymuszone błędy w 10. gemie, pozwalając Gauff na przełamanie i wygranie seta 6:4.

Po kolejnym przełamaniu przez Gauff na otwarcie drugiego seta, z trybun rozległy się okrzyki, a obie zawodniczki usiadły na swoich ławkach, gdy pracownicy ochrony szybko zaczęli tłumić zamieszanie.

Gdy opóźnienie się przedłużało, obie tenisistki opuściły boisko, a funkcjonariusze policji otoczyli pozostałego protestującego, po czym usunęli go z miejsca zdarzenia z rękami za plecami.

Po powrocie zawodniczki ponownie rozgrzały się na korcie przed wznowieniem gry, a żadna z nich nie wyglądała na wstrząśniętą incydentem.

Muchova popełniła podwójny błąd, by pomóc Gauff w przełamaniu w ósmym gemie, ale obroniła piłkę meczową w kolejnym gemie, po czym przełamała podanie Amerykanki, by utrzymać się w meczu.

Muchova obroniła jeszcze cztery piłki meczowe w 12. gemie, ale Gauff nie dała się pokonać i przetrwała, wygrywając forhendem, a następnie wiwatowała z zachwytu, gdy jej przeciwniczka posłała backhand poza linię przy szóstej piłce meczowej.

Muchova wyraziła uznanie dla swojej przeciwniczki, ale powiedziała dziennikarzom, że była rozczarowana jakością swojej gry w czwartek.

"Nie czułam tego od początku do końca" – powiedziała. "Jestem dość smutna z powodu wyniku, że nie dałam z siebie wszystkiego na korcie. Tak, po prostu jestem smutna z powodu tego występu".